آکاایران: حضور پدر در اتاق زایمان چه مخاطرات و مزایای دارد؟

atisam.com > مادرشدن را از اولین روز اطلاع از بارداری شان احساس می کنند، فرآیند پدر شدن تا بعد از زایمان به تعویق می افتد. به همین دلیل در سال های اخیر روی نقش تکمیلی زن و مرد به عنوان پدر و مادر از همان روزهای اول بارداری تاکید بیشتری شده است. در ادامه این پست خانم دکتر ندا علی بیگی دکترای روان شناسی بالینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی توضیحات بیشری خواهند داد .

آکاایران: حضور پدر در اتاق زایمان چه مخاطرات و مزایای دارد؟

بارداری می تواند زمان مناسبی برای شروع یک ارتباط سه نفره پیش از به دنیا آمدن نوزاد باشد. بنابراین امروزه از هر تلاشی برای مشارکت مردان در مسائل مربوط به بارداری استقبال می شود. این روزها خبر حضور همسر هنگام زایمان در چند بیمارستان خصوصی دهان به دهان می چرخد ولی تا اجرایی شدن این برنامه در بیمارستان های دولتی هنوز فاصله زیادی وجود دارد.
حضور پدر در اتاق زایمان چه مزایایی دارد؟
     مطالعه های انجام گرفته قبلی در سایر کشورها ثابت کرده است که با حضور پدر هنگام زایمان، طول مدت زایمان کوتاه تر می شود، مشکلات زایمان کمتری به وجود می آید و لزوم استفاده از بی حسی و داروهای آرامبخش کمتر خواهد شد.
     علاوه بر جنبه های جسمی که حضور پدر در آنها موثر است، آثار روانی این حضور هم شایان توجه است. مطالعات نشان می دهند پدرانی که در لحظه تولد فرزندشان حضور داشته ا ند، بسیار سریع تر رابطه پدرو فرزندی برقرار می کنند. ضمن اینکه این احساس را در همسر خود ایجاد می کنند که آنها نیز در این فرآیند سخت، همان احساسی را دارند که همسرشان دارد و این حس در ایجاد همدلی با خانم باردار بسیار کمک کننده است. به علاوه، فرآیند زایمان برای اغلب زنان با ترس زیادی همراه است و حضور همسر در کاهش ترس های مادر موثر خواهد بود.
حضور پدر در اتاق زایمان چه مخاطرات و مزایای دارد؟ -آکاحضور پدر در اتاق زایمان،پدر در اتاق زایمان

     بسیاری معتقدند حضور مردان در زمان زایمان باعث افزایش مسوولیت پذیری در مسائل مربوط به فرزند می شود و در تغییر نگرش مردان نسبت به مسائل مربوط به خانواده نیز نقش مهمی ایفا می کند. در نهایت همدردی با خانمی که در حال زایمان است و افزایش حمایت های روانی از زن، طی فرآیند زایمان کار ساده ای نیست. حضور فردی که آشنایی بیشتری با خانم باردار دارد، بسیار موثرتر از حضور پرستار یا مامایی است که این آشنایی قبلی را ندارد.
حضور پدر در اتاق زایمان چه مخاطراتی دارد؟
     واقعیت این است که افراد از لحاظ ویژگی های شخصیتی تفاوت های زیادی با هم دارند. در کل، این حضور خوب است اما نه برای تمامی پدران. در واقع، مثبت و موثر بودن این حضور هم به شخصیت پدر و هم مادر وابسته است. برخی پدران بسیار درگیر ماجرا می شوند و برخی دیگر تنها به تماشاچی بودن بسنده می کنند. زایمان زمان اوج گیری حساسیت هاست و رفتار یا حرفی نابجا می تواند در ذهن هر دو طرف خاطره ای ناخوشایند را برای همیشه حک کند. بهتر است قبل از زایمان در مورد مثبت بودن حضور یا عدم حضور و توقعی که از همسر وجود دارد، صحبت شود. نکته دیگر مربوط به رفتار کارکنان بیمارستان است. مادران از همان هفته های نخست بارداری تغییرات را حس می کنند و «مادر» می شوند اما پدرها معمولا بعد از تولد فرزندشان تا مدت ها باید صبر کنند تا فرزند را بپذیرند. حضور همسر در اتاق زایمان زمانی که کارکنان رفتار مناسبی ندارند، حس بی فایده بودن و بی نقش بودن در تولد فرزند را القا می کند اما حضور پدر می تواند باعث بیدار شدن سریع تر حس پدرانه در او شود.
     با این حال، نباید پدر را مجبور به انجام هیچ کاری کرد. پدر مجبور نیست بندناف فرزندش را ببرد یا شاهد به دنیا آمدن او باشد، بلکه می تواند هر لحظه ای که مایل است از اتاق خارج شود و بازگردد.
     معمولا تعداد کمی از زنان دوست دارند در طول زایمان تنها بمانند و از آن طرف هم مردان بسیاری تمایل دارند در لحظه تولد فرزندشان کنار همسرشان باشند و به او کمک کنند. با این حال، باید بپذیریم این تنها یک انتخاب است و وظیفه نیست. درصدی از مردان تنها برای اینکه مردانی بی مسوولیت یا ترسو شناخته نشوند و از سوی همسر مورد انتقاد قرار نگیرند، برخلاف خواسته خود قبول می کنند در روند زایمان شرکت کنند. در کل، آمار نشان می دهد در کشورهایی که این حضور ممکن و شرایط آن فراهم است 80 درصد مردان در اتاق زایمان کنار همسر خود حضور دارند اما درصدی از این مردان رضایت قلبی برای این کار ندارند.
     دلیل آن هم احساس ناتوانی در تسکین درد همسر است. با این حال، حضور آنها به همسرشان حین دردکشیدن قوت قلب می دهد. برخی مردان از اعمال پزشکی مانند بریدن مجرای زایمان یا بخیه زدن و حتی دیدن خون می ترسند و به این دلیل از ورود به اتاق زایمان خودداری می کنند. مردانی که ذاتا مضطرب هستند هم معمولا وارد اتاق زایمان نمی شوند. برعکس این موضوع هم صادق است با اینکه اغلب خانم ها ترجیح می دهند هنگام زایمان همسرشان حضور داشته باشد، ممکن است ترجیح خانمی، حضور نداشتن همسرش باشد. شرم از اتفاقاتی که خواهد افتاد و عدم تمایل برای نشان دادن ضعف و درد زایمان، تمایل به آزاد بودن و تحمل نکردن نگاه های همسر هنگام زایمان و... از جمله این دلایل است.
     تصمیم گیری در مورد حضور پدر یا عدم حضور او هنگام زایمان به بسیاری از عوامل مانند شخصیت و روحیه پدر، شخصیت و روحیه مادر، کیفیت ارتباط پدر و مادر، میزان پذیرش کادر پزشکی، وجود امکانات لازم در بیمارستان و سایر موارد اجرایی بستگی دارد ولی آنچه مهم است این است که هرچه ارتباط مادر و پدر و نوزاد سریع تر شکل بگیرد، در ایجاد رابطه مناسب تر سال های بعدی زندگی فرزند و سلامت روانی وی موثرتر است. توصیه من این است که حتی اگر پدر در اتاق زایمان حضور ندارد، پس از زایمان یک فضای خصوصی برای خلوت کردن با نوزاد تازه متولد شده در حضور پدر و مادر ایجاد شود و این فضای خصوصی برای پدر با نوزاد به تنهایی و مادر با نوزاد به تنهایی نیز بلافاصله بعد از زایمان فراهم شود.
چه موانعی بر سر راه حضور پدران در اتاق زایمان وجود دارد؟
     با همه مواردی که درخصوص موثر بودن حضور پدر هنگام زایمان مطرح است، سوال اینجاست که چرا هنوز این برنامه به صورت عملی اجرا نمی شود؟ یکی از عمده ترین مشکلات مربوط به اجرایی شدن حضور پدران، آمادگی ذهنی پدر برای مشارکت در فرآیند زایمان است. ممکن است پدر با مشاهده فرآیند زایمان نه تنها مشکلی را حل نکند بلکه حضور خودش باعث بروز مشکلی جدید شود.
     نگرانی مردان درخصوص آسیب ندیدن فرزند یا همسرشان هنگام زایمان ممکن است با کار تیم پزشکی تداخل پیدا کند و نه تنها دردی را دوا نکند، بلکه درد جدیدی اضافه شود. علاوه بر این، پدران اطلاعات قبلی مناسبی درباره زایمان ندارند. به همین دلیل ممکن است اصرارهای بیجا یا تصمیم گیری های اشتباهی داشته باشند. ممکن است نگرانی های همسر بر نگرانی های خانمی که خود در شرایط سختی به سر می برد، اضافه شود و زایمان را به خاطره ای ناخوشایند تبدیل کند. مساله مهم دیگر معذب بودن مردان است. بسیاری از آقایان که هیچ تجربه قبلی از حضور در چنین فضاهایی ندارند، ممکن است هم خودشان معذب شوند و هم باعث معذب شدن تیم پزشکی شوند. ضمن اینکه مسائل فرهنگی ما باعث معذب بودن تیم پزشکی در گفتن برخی مسائل به آقایان هم می شود. در برخی از موارد هم دیده شده پدرانی که فوبیا یا ترس شدید از خون و جراحت داشته اند، با دیدن زایمان همسرشان، دچار افت شدید فشارخون و ضربان قلب شده و غش کرده اند و به جای کمک به فرآیند زایمان خانم، کارکنان اتاق زایمان مجبور به رفع و رجوع مشکل همسر شده اند! اما در کل، با در نظر گرفتن کلیه شرایط و شناختی که پدر و مادر از خودشان و همدیگر دارند، حضور پدر در اتاق زایمان کنار مادر، می تواند لحظه به دنیا آمدن فرزند را به یک خاطره دوست داشتنی و به یاد ماندنی تبدیل کند.

دکترای روان شناسی بالینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
گردآوری : آتیسام
حضور پدر در اتاق زایمان چه مخاطرات و مزایای دارد؟ -آکاحضور پدر در اتاق زایمان،پدر در اتاق زایمان
 
مـطالب مرتبــط

حضور پدر در اتاق زایمان چه مخاطرات و مزایای دارد؟ -آکاحضور پدر در اتاق زایمان،پدر در اتاق زایمان

  • دریافت اخبار از توییتر           >                                                               https://twitter.com/atisam_com
  • دریافت اخبار از فیس بوک    >                                          https://www.facebook.com/magazine.atisam
  • دریافت اخبار از گوگل پلاس  >                                                    https://plus.google.com/+AtisamNews
  • دریافت اخبار از فیدخوان       >                                                             http://atisam.com/fa/rss/allnews
  • دریافت اخبار در ایمیل          >                                                     http://www.atisam.com/fa/newsletter
  • گوش کردن اخبار رادیو         >       آوا | اقتصاد | ایران  | فرهنگ | پیام | ورزش | سلامت | جوان | قرآن | صبا
 
حضور پدر در اتاق زایمان چه مخاطرات و مزایای دارد؟ -آکاحضور پدر در اتاق زایمان،پدر در اتاق زایمان
  نظر شما در رابطه با مطلب که خواندید چیست ؟

.

منبع :