آکاایران: همه چیز در مورد مسافرت در دوران بارداری

آکاایران:  
دوران بارداری یکی از سخت ترین شرایط زندگی برای زنان میباشد آنها باید احتیاط های فراوانی را انجام دهند تا سلامتی خود و نوزاد را فراهم نمایند.
 
مسافرت در این دوران با هر وسیله ای که انجام گیرد، اصل مطلب آن است که رعایت احتیاط های خاص در این دوران مد نظر قرار گیرد.
 
تکناز : باید توجه داشت که شرایط جسمی همه زنان باردار یکسان نیست و با یکدیگر متفاوت است و شاید مسافرتی که برای یک خانم باردار بی خطر باشد برای خانم باردار دیگر این طور نباشد.
 

همه چیز در مورد مسافرت در دوران بارداری -آکاهمه چیز در مورد مسافرت در دوران بارداری -آکا

 

وسیله مسافرت

برای زنان باردار مسافرت با ترن و هواپیما بر اتومبیل ارجحیت دارد. نشستن طولانی مدت ممکن است باعث افزایش احتمال تشکیل لخته در وریدها شود. در مسافرت با اتومبیل در صورتی که خانم باردار حالت تهوع نداشته باشد طی مسافت حتی تا ۳۰۰ کیلومتر بطور متداوم اشکالی ندارد. البته این در صورتی است که خانم باردار اقدام به رانندگی نکند. اما اگر فرد باردار، خود اقدام به رانندگی می کند بعد از هر ساعت رانندگی ۵ الی ۱۰ دقیقه استراحت نماید و به هر حال رانندگی در ماه آخر بارداری صلاح نیست و در صورت اجبار حتما یک نفر باید خانم باردار را همراهی نماید.

 

زمان مسافرت

بهترین زمان مسافرت زنان باردار سه ماهه دوم بارداری به خصوص هفته های ۲۰ الی ۲۷ بارداری است. توصیه می شود در سه ماهه سوم بارداری فرد باردار به مسافرت های طولانی نرود. از هفته ۲۸ به بعد ( ماه هفتم به بعد ) تمام خطوط هوایی برای اجازه سفر نامه پزشک متخصص زنان و زایمان را می خواهند و بعد از هفته ۳۶ بارداری نیز عموما اجازه سفر هوایی داده نمی شود.

 
مسافرت های پر خطر

لکه بینی در سه ماهه اول با خطر سقط همراه است که باید خانم باردار در چنین شرایطی از مسافرت چشم بپوشد.

داشتن سابقه قبلی فشار خون در دوران بارداری، وجود حاملگی دو قلو و مسافرت های پس از هفته ۲۵ بارداری احتمال ایجاد خطراتی به دنبال مسافرت برای مادر باردار وجود خواهد داشت.

از مسافرت به ارتفاعات بالا نیز باید خودداری شود. زیرا کمبود اکسیژن هوا در ارتفاعات باعث کاهش اکسیژن خون و در نتیجه کمبود اکسیژن دریافتی جنین می شود. زنانی که خود در ارتفاعات زندگی می کنند برای جبران این کمبود اکسیژن تعداد سلول های خون بالاتری دارند ولی بدن سایر افراد با این محیط سازش ندارند.

۱ـ قبل از اقدام به مسافرت توسط پزشک معاینه شود و اجازه سفر دریافت دارید.

۲ـ در طول سفر بدون تجویز پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید.

۳ـ در زمان مسافرت به نقاط مختلف از جهت همه گیری بیماری ها در این نقاط سوال کنید و وضعیت واکسیناسیون خود را بوسیله پزشک کنترل کنید.

۴ـ در طول مسافرت لباس و کفش راحتی بپوشید.

۵ـ برای پیشگیری از حالت تهوع، مقداری میوه و یا خشکبار همراه خود داشته باشید.

۶ـ از مصرف یخ در طول مسافرت اجتناب کنید و از لیوان های یکبار مصرف استفاده کنید.

۷ـ میوه و سبزیجات خام و پوست دار نخورید.

۸ـ از خوردن گوشت های نیم پز و غذاهایی که ممکن است قبلا در طی روز چند بار گرم شده باشد خودداری کنید.

۹ـ فقط از آب و نوشیدنی های درون شیشه و بطری بیاشامید و نوشیدن چای داغ و شیر پاستوریزه بی خطر است.

۱۰ـ آشامیدن مقدار کافی آب در طول مسافرت بسیار مهم است. به خصوص اگر با هواپیما سفر می کنید. رطوبت هوا طی مسافرت هوایی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد نگه داشته می شود. ولی وضعیت مناسب حفظ رطوبت هوا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است زیرا رطوبت زیر ۲۰ درصد مثل رطوبت هوای صحرا است. با کاهش رطوبت، رطوبت بدن با تنفس کاهش می یابد و این امر می تواند موجب کم آبی بدن خانم باردار شده و این کم آبی گاه می تواند باعث افزایش خطر زایمان زودرس گردد. زنان باردار باید طی مسافرت هوایی حداقل ۲ لیوان آب در ساعت بنوشند.

۱۱ـ هنگام سفر با قطار یا هواپیما نزدیک راهرو بنشینید تا در صورت نیاز، دسترسی به دستشویی آسان باشد و هر ساعت یک یا دو بار در طول راهرو قدم بزنید و نرمش های ساده انجام دهید.

۱۲ـ در صورت مسافرت با ماشین استفاده از کمربند ایمنی اجباری است زیرا اگر ماشین دارای کیسه هوایی (Air Bag ) باشد، با استفاده از کمربند در هنگام توقف ناگهانی جنین بندرت صدمه می بیند. بهترین روش بستن کمربند ایمنی نیز آن است که بند روی پاها را زیر شکم خود و روی ران ها قرار دهید و بند شانه ای را بین سینه ها و روی شانه ها قرار دهید.

۱۳ـ در صورت سفر با ماشین، صندلی خود را تا حد امکان عقب ببرید و پاهایتان را دراز کنید و گاه گاهی آن را تکان دهید.

 

 

.

منبع :