آکاایران: کاهش درد زایمان:

سیاه دانه از آن دست داروهای گیاهی پرفایده و پرخاصیت است که نه تنها در سبد هر عطار بلکه در آشپزخانه هر خانم خانه داری به چشم می خورد. کافی است  سراغ مادر خانواده یا مادربزرگ تان بروید تا از برخی از رایج ترین کاربردها و خواص درمانی سیاه دانه مطلع شوید. خواص مقوی و اهمیت این گیاه دارویی در درمان بیماری های سطحی دستگاه گوارش، کلیه ها و تاثیر درمانی آن در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های مزمن از جمله سرطان، موجب شد برای این شماره از مجله ایده ال به بررسی خواص درمانی این دانه های سیاه اما درمانگر در طب سنتی ایران بپردازیم.
 تسکین درد کلیه با سیاه دانه
یکی دیگر از خواص درمانی سیاه دانه کاهش دردهای ناشی از سنگ کلیه و بیماری های کلیوی است. درمانگران طب سنتی برای کاهش دردهای ناحیه کلیه به بیماران خود توصیه می کنند از روغن گیاهی سیاه دانه به صورت موضعی در محل درد استفاده کنند. به این ترتیب به بیمار توصیه می شود روزی 2 بار و هر بار 10 قطره از روغن سیاه دانه را برای ماساژ دادن ناحیه کلیه در بدن استفاده کند. این ماساژ پس از گذشت 10 روز تاثیری بسیار معجزه آسا در کاهش دردهای ناحیه کلیه خواهد داشت.
کاهش درد زایمان طبیعی با سیاه دانه
به اعتقاد بسیاری از درمانگران طب سنتی مصرف سیاه دانه در روزهای پایانی بارداری تاثیر زیادی در کاهش درد زنان باردار و افزایش میزان مقاومت بدن آن ها خواهد داشت. براساس دیدگاه این درمانگران مصرف ترکیبی از دانه های سیاه دانه و عسل توسط مادران باردار می تواند علاوه بر کنترل فشار و درد ناشی از زایمان به افزایش توان و قوای جسمی این گروه نیز کمک کند. برای تهیه این ترکیب کافی است 100 گرم عسل پاستوریزه و طبیعی را با 25 گرم از پودر سیاه دانه و مقدار اندکی روغن حیوانی ترکیب کرده و آن را در ناحیه شکم و کمر به صورت موضعی مصرف کنید. پس از مالیدن این مرهم روی شکم آن را با کمک دستمال یا پوششی مناسب ببندید و اجازه بدهید گرم باقی بماند.
 روغن سیاه دانه و روماتیسم
درمانگران طب سنتی ایران برای کاهش دردهای مفصلی رایج در فصل زمستان و همچنین برای تسکین دردهای بیماری هایی استخوانی- مفصلی از قبیل روماتیسم، آرتروز و آرتریت به بیماران خود توصیه می کنند از روغن گیاهی سیاه دانه استفاده کنند. این درمانگران ماساژ ناحیه درد را با کمک روغن سیاه دانه و گرم نگه داشتن آن با کمک باندهای کشی و پشمی را موثرترین راه برای کنترل دردهای ناشی از این بیماری ها می دانند. درمانگران توصیه می کنند پیش از استفاده از روغن سیاه دانه آن را برای مدت کوتاهی روی حرارت به درجه ولرم برسانید و سپس از آن برای ماساژ مفاصل و استخوان ها استفاده کنید.
 رفع جوش صورت با طب سنتی
برای درمان جوش های زیر پوستی نسخه ای کاربردی در طب سنتی ایران وجود دارد که یک بار به امتحان کردن آن می ارزد. درمانگران طب سنتی برای درمان جوش های زیرپوستی به مراجعان خود توصیه می کنند 3 قاشق از سیاه دانه پودر شده را با یک تا 2 قاشق روغن کنجد ترکیب کنند و این ترکیب را برای 2 هفته روی پوست خود ماسک کنند. استفاده از این ماسک کمک می کند تا جوش های زیرپوستی به مرور از پوست خارج شده و پوست صورت بیمار پس از 2هفته به شفافیت و صافی برسد.
 کنترل عوارض شیمی درمانی با سیاه دانه
دانه های سیاه دانه و روغن گرفته شده از آن به دلیل خواص درمانی ویژه ای که دارد از جمله بهترین داروهای گیاهی و طبیعی برای بیمارانی محسوب می شود که به دلیل شیمی درمانی یا مصرف داروهای شیمیایی دچار نارسایی و اختلال در عملکرد کلیه ها می شوند. با مصرف روغن سیاه دانه می توان مانع از دفع پروتئین از ادرار شد و تا حد زیادی کراتین موجود در خون را کنترل و مهار کرد. از این رو افرادی که در معرض شیمی درمانی قرار دارند، می توانند با مشاوره با درمانگر طب سنتی و مصرف سیاه دانه بخشی از عوارض جانبی شیمی درمانی را بر کلیه های شان کنترل کنند.
 مسکنی برای دردهای شکمی
یکی دیگر از شایع ترین موارد درمانی سیاه دانه، تاثیر معجزه آسای آن بر درمان و تسکین نفخ شکم است. خاصیت ضد نفخی سیاه دانه به حدی زیاد است که از زمان های بسیار دور از آن برای درمان این اختلال استفاده می کردند. در زمان های گذشته نیز درمانگران برای درمان بیمارانی که به دلیل زیاده روی در مصرف غذا دچار درد شکم می شدند، مصرف سیاه دانه را تجویز می کردند. دانه های سیاه دانه به دلیل خواص ضد توموری و ضد باکتریایی که دارند نه تنها در درمان نفخ شکم بلکه در پیشگیری از ابتلا به بیماری های سرطانی و مزمن نیز بسیار موثرند.

.

منبع :