bxs1
دانستنی های دوران بارداری : سن بارداری با سن جنینی متفاوت است و معمولا دو هفته بیشتر است. محاسبه سن بارداری در طول دوران بارداری شما اهمیت فراوان دارد زیرا مشخص کننده تغییرات جنین و زمان آزمایش های دوران بارداری تان می باشد

آکاایران: سن بارداری خود را محاسبه کنید!

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : سن بارداری را از اولین روز آخرین قاعدگی مادر محاسبه می کنند.
آخرین دوره قاعدگی
اگر قبل از بارداری چرخه های قاعدگی منظم داشته اید می توانید اولین روز آخرین قاعدگی را به عنوان آغاز بارداری خود در نظر بگیرید.
 
سونوگرافی
در هفته پنجم یا ششم پس از آخرین دوره قاعدگی می توان سن دقیق بارداری را از طریق سونوگرافی مشخص نمود. دقت این روش در اوایل دوران بارداری بیشتر است و هر چه از سن حاملگی بگذرد دقت محاسبه از طریق این روش کمتر می شود. بهترین زمان محاسبه سن بارداری به وسیله سونوگرافی هفته 8 الی 18 بارداری می باشد.
در سونوگرافی بر اساس اندازه گیری ساک بارداری و طول بین سر تا نشیمنگاه جنین (CRL) سن بارداری را محاسبه می کنند. یک روش آسان این است که در صورتی که حداقل شش هفته از بارداری تان می گذرد می توانید اندازه CRL را به 6 هفته اضافه کنید تا سن بارداری تان مشخص گردد مثلا اگر در سونوگرافی بعد از شش هفته اندازه سر تا پایین باسن جنین 21 میلی متر باشد سن بارداری (6 هفته به اضافه 21 روز) 9 هفته می شود.
 معاینه بالینی
اندازه رحم یا ارتفاع رحم را می توان با معاینه لگن و لمس شکم ارزیابی کرد و بر اساس آن سن بارداری را مشخص نمود. البته این روش می تواند به دلایل مختلف از جمله بارداری های متعدد، فیبروئید رحم و یا پر بودن مثانه دقت کافی را نداشته باشد.

.

منبع :