bxs1
دانستنی های دروران بارداری : این اتفاق زمانی می افتد که یک تخمک در رحم بارور شده اما رشد آن به سرعت متوقف می شود و شکل صحیح را به خودش نمی گیرد. اگر شما یک بارداری پوچ داشتید ممکن است در سه ماهه اول بارداری روند عادی ای داشته باشید و متوجه این مشکل نشوید.

آکاایران: از بارداری پوچ چه می دانید ؟

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام :  حاملگی پوچ که به نام های تخمک سوخته یا Anembryonic نیز شناخته می شود یکی از علل رایج سقط جنین است. این اتفاق زمانی می افتد که یک تخمک در رحم بارور شده اما رشد آن به سرعت متوقف می شود و شکل صحیح را به خودش نمی گیرد. اگر شما یک بارداری پوچ داشتید ممکن است در سه ماهه اول بارداری روند عادی ای داشته باشید و متوجه این مشکل نشوید.
در بارداری پوچ چه اتفاقی می افتد؟
در بارداری پوچ، نتیجه آزمایش خون بارداری، مثبت خواهد شد زیرا جفت شروع به توسعه و ترشح هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) در بدن انجام می شود. در اوایل ممکن است زن باردار علائم شایع حاملگی مانند خستگی، تهوع و درد سینه را داشته باشد. بعد از چند هفته که سطح هورمون شروع به پایین رفتن می کند این علائم فروکش خواهد کرد و به احتمال زیاد دچار لکه بینی یا خونریزی خواهد شد. در ابتدا ممکن است لکه ها به رنگ قهوه ای یا قرمز باشند اما بعدها شاید به دلیل کاهش هورمون زن دچار خونریزی و گرفتگی عضلات شود. اگر در اوایل بارداری دچار این حالت ها شدید یعنی رحم شما در حال رشد طبیعی بارداری نیست. به احتمال زیاد، در هفته دوازدهم بارداری، پزشک صدای ضربان قلب جنین را حتی با داپلر نمی شنود و شما را برای بررسی بیشتر به سونوگرافی می فرستد. اگر بارداری پوچ داشته باشید، ساک حاملگی به طور خالی مشاهده خواهد شد.
در این شرایط، باید به سرعت ساک حاملگی و بافت انباشته تا قبل از اتمام سه ماهه اول، از رحم خارج شود زیرا ممکن است به بدن زن، صدمه وارد شود. روند سقط شاید چند هفته طول بکشد. وقتی شما متوجه بارداری پوچ شوید از نظر احساسی بسیار ناراحت می شوید و فیزیک تان نیز مشکل پیدا کند به خصوص اگر دچار گرفتگی های عضلانی شوید، اما باید در حفظ روحیه خود تا زمان سقط جنین بکوشید و صبور باشید. مهم ترین مطالب در خصوص سقط جنین را در این آلبوم بخوانید.
ممکن است پزشک استفاده از دارو را برای سرعت بخشیدن به روند سقط پیشنهاد کند یا این که روش کورتاژ ساکشن، اتساع یا کورتاژ (D & C) را برای حذف سریع تر بافت ها، تجویز کند. اگر دچار خونریزی یا علائم عفونت یا هرگونه مشکلاتی که سبب تاخیر در سقط جنین می شوند، باید کمی بیشتر صبر کنید تا پزشک زمان مناسب را به شما اعلام کند.
چه زمانی می توانید دوباره باردار شوید؟
برخی از پزشکان توصیه می کنند بعد از سقط جنین به دلیل بارداری پوچ، بهتر است صبر کنید تا یک دوره عادت ماهیانه را سپری کنید و پس از آن برای بارداری دوباره اقدام کنید، به طور معمول پریود بعد از ۴ تا ۶ هفته پس از سقط، رخ می دهد.
یک مطالعه روی سی هزار زن در اسکاتلند نشان داد زنانی که بعد از گذشت ۶ ماه از سقط جنین، اقدام به بارداری کرده اند، یک بارداری سالم و موفق را داشته اند و زنانی که سقط جنین کمتر یا حاملگی خارج از رحمی داشتند، بعد از گذشت ۶ تا ۱۲ ماه از مشکل، دوباره اقدام به بارداری کردند و بارداری موفقی داشتند. با این وجود، ممکن است شما از نظر فیزیکی آمادگی بارداری دوباره را داشته باشید اما از نظر روحی برای حامله شدن آماده نباشید. زنانی که در اوایل بارداری دچار سقط جنین می شوند احساس غم و اندوه خواهند کرد و برخی از آن ها نیاز به زمان زیادی برای بازگشت روحیه شان جهت بارداری دوباره دارند.
آیا داشتن یک بارداری پوچ یعنی باز هم سقط جنین خواهید داشت؟
خیر، گرچه ممکن است شما به شدت نگران باشید که مشکلات دیگری که منجر به سقط جنین می شود برای تان اتفاق بیفتد؛ اما با یکبار سقط کردن، نگران و مضطرب نشوید. کارشناسان باروری اولین سقط جنین را خیلی مهم نمی دانند و معمولا بررسی جدی را زمانی آغاز می کنند که یک زن به طور متوالی دو یا سه بار سقط جنین داشته باشد. در این شرایط شخص برای آزمایش خون کامل و آزمون های ژنتیکی بررسی می شود؛ در صورت لزوم پزشک از همسرتان نیز آزمایش خواهد گرفت.  بهتر است درباره حاملگی مولار نیز بیشتر بدانید تا تفاوت آن با حاملگی پوچ را متوجه شوید.

.

منبع :