آکاایران: سزارین با بی حسی نخاعی بهتر یا بدتر از بیهوشی
بسیاری از بارداران به دلیل آن که از احتمال بروز کمردردهای طولانی مدت پس از زایمان به واسطه به کارگیری اپیدورال شنیده اند، از پذیرش آن سر باز می زنند.

آکاایران: سزارین با بی حسی نخاعی بهتر یا بدتر از بیهوشیزناشوییآکا ایران

زمان سزارین با انتقال مادر باردار به اتاق عمل و آماده سازی وی برای زایمان فرامی رسد. یک متخصص بی هوشی خوش خلق و باحوصله که کاملاً متوجه استرس و وضع روحی خاص مادر در چنین لحظاتی است، کنارش قرار می گیرد و از وی می پرسد چه شیوه ای را برای داشتن زایمانی بی درد انتخاب می کند ، بی هوشی عمومی یا بی حسی از ناحیه نخاع ؟

 

در اینجاست که ذهن مادر باردار درگیر دانسته هایی می شود که از این و آن شنیده است مبنی بر این که اپیدورال یا بی حسی نخاعی با عوارضی چون کمردردهای طولانی مدت پس از زایمان همراه است. به علاوه ترس ناشی از تزریق نخاعی نیز منجر می شود بسیاری از بارداران با وجود تاکید متخصصان بی هوشی بر مزیت های اپیدورال بر بی هوشی عمومی از انجام آن طفره بروند.

 

 

روش اپیدورال اکنون ایمن ترین و کم عارضه ترین روش بی هوشی در سزارین محسوب می شود، مهم ترین مزایای اپیدورال نسبت به بی هوشی عمومی، نیاز نداشتن به لوله گذاری تراشه است که برای بازماندن راه های هوایی از طریق بینی و دهان صورت می گیرد و شل کننده های عضلانی که قبل از بی هوشی عمومی حتماً باید تزریق شود.

 

از عوارض و خطرات احتمالی این اقدامات در حین بی هوشی عمومی، احتمال بازگشت محتویات معده به داخل ریه به دلیل افزایش فشار رحم باردار روی معده و اختلال در اکسیژن رسانی به مادر حین لوله گذاری تراشه و اثر آن بر جنین است.

 

تزریق داروی بی حسی در فضای نخاعی

 

اما اگر می خواهید بدانید طی فرآیند بی حسی نخاعی یا اپیدورال چه اتفاقی می افتد، خوب است بدانید با تزریق داروی بی حسی موضعی به داخل فضای اپیدورال (فضای بین مهره ای کمری) می توان درد ناشی از زایمان از جمله سزارین را تسکین بخشید.

 

هنگام ایجاد بی حسی نخاعی پیش از زایمان، ورود ماده بی حس کننده از طریق یکی از فضاهای بین مهره ای کمری صورت می گیرد و معمولاً از کاتتر (لوله ظریف) ثابتی برای این منظور استفاده می شود تا امکان تزریقات مکرر حتی برای کاهش درد مادر پس از زایمان نیز با استفاده از آن امکان پذیر شود.

 

بی حسی اپیدورال برای اعمال جراحی مربوط به شکم و اندام تحتانی به کار می رود. این نوع بی حسی در بسیاری موارد، به عنوان مکمل بی هوشی عمومی به خصوص برای اعمال جراحی قفسه سینه و قسمت فوقانی شکم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چرا اپیدورال ؟

 

البته اپیدورال هم روشی بدون عیب نیست و از معایب آن می توان به احساس ناخوشایند بی حرکتی در ناحیه دست و پا طی بی حسی اشاره کرد. چنین عارضه ای می تواند در برخی افراد به اختلال در کنترل فشارخون و احساس فشار در ناحیه قفسه سینه و تنگی نفس منجر شود. با این حال در زایمان به روش سزارین، بی هوشی موضعی توصیه می شود که علت آن به خطرات بی هوشی عمومی بازمی گردد. البته میان روش های بی حسی موضعی نیز اپیدورال به دلیل عوارض کمتر از جمله عاری بودن از عارضه سردرد و افت فشارخون اولویت دارد. همچنین امکان کارگذاری کاتتر برای ادامه بی دردی بعد از سزارین نیز از مزایای آن است.

 

منع استفاده از اپیدورال

 

البته برخی افراد نباید از اپیدورال استفاده کنند. موارد منع به کارگیری این روش شامل وجود عفونت در محل انجام اپیدورال، رضایت نداشتن باردار، بالا بودن فشار مغز و احتمال خطر خونریزی، استفاده مادر از داروهای ضد انعقادی و فشارخون پایین مادر می شود. در مقابل، کسانی که بیماری های سیستمیک مثل بیماری های قلبی و ریوی، سردردهای میگرنی و فشارخون متغیر دارند یا معده شان پر است، باید حتماً از روش اپیدورال استفاده کنند.

 

عوارض

 برخی نیز بر این باورند که ناکافی بودن مهارت متخصص که این روش را انجام می دهد در بروز عوارض ناشی از آن بسیار موثر است.

 

تعداد کمی از زنان پس از اپیدورال دچار عارضه پر دردی می شوند، یعنی اظهار می کنند بی حسی اپیدورال در آنان ناکافی است و در نهایت به بی هوشی عمومی نیاز پیدا می کنند. البته دیده شده این عارضه با افزایش شاخص توده بدنی در ارتباط است، یعنی در زنان چاق بیشتر بروز پیدا می کند. همچنین احتمال افت فشارخون، شایع ترین عارضه جانبی اپیدورال محسوب می شود که در یک سوم بارداران به شدت بروز می یابد. بروز خون مردگی زیر پوست و حملات تشنجی نیز از عوارضی است که کمتر شایع است.


منبع: websavar
.

منبع :