bxs1
زنان از همان روز اول بارداری که دیگر مادر خطاب می شوند با مسئولیت های جدید و خطیری مواجه می شوند که حتی اجازه مصرف هر قرص یا دارویی را نیز به آنها نمی دهد. برخی از مادران به دلیل شرایط خاص بارداری حتی با شدیدترین سردردها نیز قادر به مصرف داروی مسکن نخواهند بود.

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : اما یکی از سوالاتی که در این رابطه وجود دارد، تزریق واکسن هاست. یکی از واکسن هایی که در دوران بارداری می تواند مهم و کارآمد باشد، واکسن آنفولانزا است. تفاوتی ندارد که شما بارداریتان را در چه فصلی می گذرانید زیرا در هر فصلی می توان به سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا شد.
     اما در این رابطه دانستن نکات زیر مهم است :
 1. تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری خطری برای سلامت جنین محسوب نمی شود.
 2. تزریق واکسن در طول دوران بارداری می تواند مادر را از ابتلا به بیماری های عفونی که می تواند سلامت مادر و جنین را تهدید کند، مصون نگه دارد. زیرا همان طور که گفته شد مادران به دلیل شرایط خاص خود در دوران بارداری بایستی مراقب مصرف داروها و ترکیبات شیمیایی که وارد بدن خود می کنند، باشند.
 3. کاهش ابتلا به بیماری های عفونی و سیستم ایمنی بدن با تزریق واکسن آنفولانزا
 4. تاکنون هیچ نوزادی به دلیل تزریق واکسن آنفولانزای مادر در دوران بارداری با نقص یا ناهنجاری متولد نشده است.
 5. به تمامی زنان باردار توصیه می شود تا واکسیناسیون ضد آنفولانزای فصلی را انجام دهند.
 6. به مادرانی که قصد باردار شدن دارند و احیانا درباره این مورد نگران هستند که آیا تزریق واکسن می تواند تهدیدی برای آنها یا جنین شان محسوب شود، توصیه می شود حداقل سه ماه قبل از باردار شدن واکسیناسیون خود را انجام دهند.
 7. توصیه می شود که مادران باردار زمانی که وارد سه ماهه دوم یا سوم می شوند، واکسیناسیون آنفولانزا را انجام دهند.     در صورت بروز سرماخوردگی می توانید:
 1. از استامینوفن های ساده فاقد کدئین و تنها با دستور پزشک مصرف کنید.
 2. استفاده از بخور گیاهانی مانند اسطوخودوس یا اکالیپتوس
 3. مصرف روزانه چند حبه سیر
 4. مصرف مخلوطی از آب گرم، عسل یا آبلیموی تازه
 5. در پایان هم توصیه می شود، مصرف میوه ها، سبزیجات سالم، حبوبات، مصرف مایعاتی مانند آب، آب میوه های طبیعی، دم نوش های گیاهی یا ورزش های ساده ای مثل پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید..

منبع :