آکاایران: بارداری و مشکلات پوستی

اخبار روز دوره بارداری : به طور معمول خانم های باردار علاوه بر شکایت از وضع جسمی و مشکلات ناشی از تهوع دوران بارداری و ناراحتی های روحی ناشی از تغییرات هورمونی از مشکل دیگری هم شکایت دارند که آن مشکلات پوستی در این دوران است.

     ماسک حاملگی

شایع ترین مشکل پوستی در دوران بارداری ایجاد ماسک حاملگی است که به صورت تیرگی در ناحیه گونه ها، لب بالا، پیشانی و چانه خود را نشان می دهد و از نظر زیبایی مشکل بزرگی را ایجاد می کند و این تغییرات پوستی در افراد دارای پوست تیره بیشتر است و در بیشتر موارد هم بعد از زایمان از بین می رود؛ برای جلوگیری از بیشتر شدن این تیرگی می توان از زیاد ماندن در معرض نور خورشید پرهیز کرد و همچنین از کرم های ضدآفتاب استفاده کرد.
     خارش حاملگی
حدود 20 درصد زنان باردار به خارش حاملگی مبتلا می شوند؛ این ضایعه پوستی نوعی خارش شدید است که معمولا در سه ماهه سوم بارداری شروع و بیشتر به شکم محدود می شود و ناشی از اختلال در ترشح صفرا در کبد است.
در بیشتر موارد این مشکل هم بعد از زایمان از بین می رود، اما ممکن است در حاملگی های بعدی دوباره ایجاد شود.

آکاایران: بارداری و مشکلات پوستی     جوش ها
در زمان بارداری هورمون های مردانه ای در بدن ترشح می شود که در بعضی از زنان باعث زیاد شدن جوش های صورت و بدن در این دوران می گردد.
این مشکل به طور معمول بعد از 2.5 ماهگی رخ می دهد و بهتر است خانم های باردار بدانند هرگز نباید از هیچ داروی ضدجوش و آکنه که در داروخانه ها موجود است بدون مشورت با پزشک برای از بین بردن این جوش ها استفاده کنند چون بیشتر این داروها برای دوران بارداری مناسب نیستند و باعث به وجود آمدن صدماتی روی جنین می شوند.بهتر است برای درمان یا جلوگیری از افزایش این جوش ها، اول از همه روزی دو بار صورت خود را با یک شوینده بدون بو شست وشو دهید و در نهایت برای کاهش آن به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.
     مشکلات مربوط به موها
در طول دوران بارداری پرمویی، بویژه در صورت در زنان باردار شایع است که این مساله بر اثر عوامل هورمونی بوده و در عرض کمتر از 6 ماه پس از زایمان، خود به خود حل می شود و در بعضی موارد هم بین یک تا 4 ماه بعد از زایمان نه تنها این پرمویی رفع می گردد بلکه مادر به ریزش مو هم مبتلا می شود.
     ناخن ها
ممکن است بعضی از خانم های باردار از شکنندگی ناخن ها و ایجاد شیارهای عرضی در آنها شکایت کنند، همچنین بعضی اوقات در افرادی با پوست تیره خطوطی رنگی در طول ناخن دیده می شود که هیچ کدام از آنها نیاز به درمان ندارد و بعد از زایمان دوباره ناخن به حالت اولیه خود برمی گردد.
     خط سیاه
خیلی از زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری خود یک خط را در ناحیه زیر ناف خود مشاهده می کنند که به طور مستقیم به سمت پایین کشیده شده است و در ابتدا کمرنگ می باشد، اما به مرور شروع به پررنگ و سیاه شدن می کند؛ به همین دلیل هم به آن «خط سیاه» می گویند.
خط سیاه به طور معمول بعد از زایمان تیره تر می شود، اما طی چند ماه پس از بارداری بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود محو می گردد.

.

منبع :