آکاایران: پارگی کیسه آب برای جنین خطرناک است

شاید در طی دوران بارداری کیسه آب جنین پاره شود !

آکاایران: شاید در طی دوران بارداری کیسه آب جنین پاره شود !

اختصاصی بیست ستون:  

زنان باردار اغلب فکر می کنند پارگی کیسه آب در ماههای آخر بارداری رخ می دهد ، یعنی وقتی که جنین مراحل رشد خود را طی کرده است . اما حقیقتا پارگی کیسه آب جنین ممکن است در ماههای اولیه بارداری به دلایل مختلفی چون عفونت اتفاق بیفتد . عوارض ناشی از پارگی کیسه آب در بعضی موارد قابل کنترل و درمان است اما ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای مادر و جنین به دنبال داشته باشد .

کیسه آب جنین چیست ؟

وقتی جنین داخل رحم مادر شکل می گیرد ، کیسه ای پر از آب دور آن ایجاد می شود که ادامه حیات جنین را رقم می زند . در واقع جنین داخل آبی که در کیسه وجود دارد شناور است . وقتی جنین در این کیسه تحت فشار قرار گیرد و یا میزان آب موجود در آن کاهش پیدا کند ، جنین دچار مشکلات و اختلالاتی می شود و حتی ممکن است مرگ او را به دنبال داشته باشد زیرا این کیسه هم امکان حیات را برای او فراهم می کند و هم مانع آسیب دیدن و ضربه خوردن به جنین می شود .

دوران بارداری

رایج ترین عامل پاره شدن کیسه آب ، عفونت است

عفونت درون رحم از جمله رایج ترین عوامل پاره شدن کیسه آب در زنان باردار می باشد . وقتی عفونت وارد خون می شود ، میزان حرارت در ناحیه رحم بالا می رود و باعث پاره شدن کیسه آب جنین می شود . البته ممکن است زمین خوردن مادر ، ضربه خوردن شکم ، تصادف و ... نیز باعث پاره شدن کیسه آب شود . مبتلا بودن مادر به بیماری هایی چون دیابت و فشار خون نیز ممکن است باعث زیاد شدن مقدار مایع درون کیسه آب جنین شود و در نهایت پارگی کیسه آب را به دنبال داشته باشد .

پاره شدن کیسه آب چه خطراتی را به دنبال خواهد داشت ؟

اگر کیسه آب درون رحم مادر  قبل از 4 ماهگی پاره شود ، به خاطر عدم رشد کامل جنین و ناتوانی او خطرات و مشکلات زیادی مادر و جنین را تهدید خواهد کرد . در این وضعیت زنده نگهداشتن جنین بسیار دشوار و تا حدودی غیرممکن است و مادر باید تحت نظر پزشک بستری شود . حتی ممکن است به دلیل خطراتی که برای جنین وجود دارد به این بارداری خاتمه داده شود .

اما در حالتی که پارگی کیسه آب در ماههای پایانی اتفاق بیفتد ، باید به پزشک مراجعه کنید و تحت مراقبت های ویژه او باشید زیرا استراحت مطلق مادر ممکن است باعث تشکیل دوباره مایع درون کیسه آب شود . این بهبود در حالتی میسر می شود که مادر تحت نظر پزشک متخصص زنان باشد و حرارت بدن او به صورت مرتب بررسی و کنترل گردد.

پارگی کیسه آب جنین چه عوارضی خواهد داشت ؟

پارگی کیسه آب ممکن است سلامتی جنین و مادر را تحت تاثیر قرار دارد که از آن جمله می توان به عفونت ، ابتلا به اختلالات تنفسی عملکردی ریه ، زایمان زودرس اشاره کرد . پس بعد از مشاهده کوچکترین نشانه به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید .

البته ممکن است پارگی کیسه آب هیچ نشانه قابل رویتی نداشته باشد یا حتی قابل درک نباشد . پس لازم است خانم های باردار در طی این دوران برای چک کردن سلامت کیسه آب جنین با پزشک متخصص زنان ارتباط داشته باشند .

.

منبع :