bxs1

خطر سقط جنین با مصرف داروهای گیاهی

آکاایران: خطر سقط جنین با مصرف داروهای گیاهی

مصرف داروهای گیاهی ممکن  است باعث سقط جنین شود

اختصاصی بیست ستون: 

داروهای گیاهی در دوران بارداری باید با احتیاط مصرف شود و گاهی همین داروها خطرات جبران ناپذیری برای جنین به بار می آورد. یکی از خطرات مصرف داروهای گیاهی بدون مشورت با پزشک، خطر سقط جنین است. این گیاهان دارویی با تحریک رحم در بدن موجبات سقط جنین را فراهم می کند. دکتر رضا راست منش دکترای تغذیه درباره مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری توضیح می دهد.

دکتر راست منش معتقد است داروهای گیاهی که باعث سقط جنین می شوند به دو دسته قابل تقسیم هستند. دسته ی اول گیاهانی هستند که در سنت غذایی ما جای دارند و سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرند و دسته دوم گیاهانی هستند که مصرف نمی شوند و شاید نام این گیاهان هرگز به گوش شما نرسیده باشد. تقریبا هیچ خانمی در دوران بارداری داروهای گیاهی ناشناخته را مصرف نمی کند اما دسته اول گیاهانی هستند که در سبد غذایی خانوار است و مصرف آن در غذاها زیاد است و لازم است که راجع به این گیاهان و مصرف یا عدم مصرف آنها اطلاعاتی داشته باشیم.

در ادامه تعدادی از این گیاهان دارویی که باعث سقط جنین می شوند را معرفی می کنیم ...

 

سقط جنین

گل پر باعث سقط جنین می شود

گل پر یک داروی گیاهی معروف است که برای درمان بیماری های گوارشی چون نفخ استفاده می شود. گل پر برای هضم غذا و تقویت معده استفاده می شود . به هیچ وجه در سه ماهه اول بارداری بیش ا ز2 گرم گل پر استفاده نکنید زیرا می تواند خطر سقط جنین را داشته باشد. اگر به اندازه خیلی کم استفاده شود می تواند سقط جنین را نداشته باشد و زمانی خطرناک است که بیش از اندازه مصرف شود.

 

زرشک باعث منقبض شدن رحم می شود

هر داروی گیاهی که عضلات بدن را منقبض کند خطر سقط جنین را به دنبال دارد . بافت رحم عضلات مخطتی دارد که تحریک را زیاد می کند. اگر زرشک به میزان زیاد مصرف شود می تواند سقط جنین را در پی داشته باشد.  ابن سینا زرشک را میوه ای معرفی کرده است که می تواند باعث سقط شود. زرشک دارای آلکائیدها و ترکیبات فنلی از قبیل آنتوسیانین هاست که یکی از آلکالوئیدهای اصلی زرشک می تواند باعث انقباض عضلات صاف رحم شود و این انقباض باعث سقط جنین شود.

 

پونه را در دوران بارداری کنار بگذارید

پونه یک داروی گیاهی است که باعث سقط جنین می شود. پونه باید با دقت فراوان مصرف شود زیرا می تواند به عنوان یک سم عمل کند. اگر دچار سرماخوردگی شدید به هیچ عنوان از درمانهای گیاهی چون مصرف پونه استفاده نکنید. مصرف زیاد پونه به شدت خطرناک و سقط آور است.

 

گیاهان ناشناخته ای که باعث سقط می شوند

گیاهانی چون بابونه، سداس، کدوی تلخ، نعنای کوهی، افسنطین و مینا از جمله گیاهانی است که خطر سقط جنین را به دنبال دارد. اگر تا به حال از این گیاهان استفاده نکرده باشید و به یکباره در دوران بارداری مصرف کنید احتمال سقط جنین بیشتر است. پس بهتر است از داروهای ناشناخته در این دوران استفاده نکنید.

.

منبع :