آکاایران: سقط جنین به معنای پایان یافتن بارداری در هر‌مرحله‌ای می باشد که زندگی نوزاد در جریان می باشد. علائم دقیق و قطعی سقط جنین مشخص نیست.

بیشتر سقط‌هایی که در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد، به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی در جنین می باشد. زمانی که سلول تخم تشکیل و تقسیم می‌شود، احتمال دارد اختلالاتی در تعداد یا در ساختمان کروموزوم به وجود آید که در این صورت حاملگی طبیعی نیست و بهتر این است که جنین در چنین وضع سقط شود. کروموزوم به ساختار بسیار ظریف و کوچک داخل سلول اطلاق می‌شود که ژن‌های زیادی را حمل می‌کند.

ژن‌ها تعیین‌کننده خصلت فیزیکی افراد نظیر جنس، رنگ مو، رنگ چشم و نوع گروه خونی است. بیشتر ناهنجاری‌های کروموزومی به طور اتفاقی رخ می‌دهد و ربطی به سلامت پدر و مادر ندارد. معمولا ۶۰ درصد سقط‌ها این علت را دارد و نگرانی در مورد تکرار آن بی‌مورد است، ولی درصد کمی از سقط‌ها احتمال دارد علت زمینه‌ای داشته باشد که باعث تکرار سقط شده و باید از لحاظ مشکلات کروموزومی، مشکلات غدد داخلی و ایمونولوژی بررسی شود. بعد از یک‌بار سقط جنین، نیاز است که تمام عوامل آن بررسی ‌شود و معمولا بعد از یک‌بار سقط، به طور لزوم احتمال تکرار آن وجود ندارد. توصیه می‌شود بعد از سقط جنین در فاصله سه ماه، برای بارداری اقدام صورت بگیرد.

تهیه و گرداوری: گروه دوران بارداری پرداد /

.

منبع :