bxs1  
 • درجه حرارت مناسب اطاق برای نوزاد نارس 25-26درجه سانتی گراد می باشد.از قرار دادن نوزاد در کنار بخاری ،رادیاتور شوفاژ،جریان باد کولر ویا پنکه و یا تابش مستقیم آفتاب پرهیز شود.
 • لازم است شیرخوارپوشش مناسب داشته باشد.معمولا پوشاندن کلاه ،جوراب ودستکش در روزها وحتی هفته های اول بعد از ترخیص،به خصوص در فصول سرد سال توصیه می شود.کنترل درجه حرارت نوزاد (درجه حرارت مناسب بدن نوزادبا ترمومتر زیر بغل36تا 5/36سانتی گراد)بهترین راه پرهیز ازمشکلات گرما وسرمای بدن نوزاد می باشد.
 • تداوم تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک هر 2تا 5/2ساعت لازم است .درصورت خواب بودن نوزاد بیشتر از 3تا4 ساعت احتمال کاهش قند خون وجود دارد لذا بهتر است تغذیه با شیر قبل از رسیدن به این حد با بیدار کردن شیرخوار از سر گرفته شود.
 •   خیس بودن کهنه و وزن گیری روزانه20تا30 گرم یاهفته ای150تا200گرم بهترین معیار برای وزنگیری مناسب است.
 •   مادرانی که شیر کافی ندارند باید از شیرخشک های مخصوص نوزادان نارس استفاده کنند شیر خشک های موجود در بازار ایران ،پره نان و ببلاک پره ماچور می باشد.برای افزایش پروتئین و املاح شیرمادر مکمل هائی در بازار موجود است که اپتامیل و نیز F?? مهمترین آنها می باشد. یک پیمانه یا یک بسته از این مکمل ها در25 تا 50 سی سی شیر مادر حل می شود. می توان همه شیر روزانه یا بخشی از آن را بصورت مخلوط با مکمل به نوزاد داد.
 •   در هر زمانی بعد از ترخیص ،اگر نوزاد بدحال شود(تب، شیر نخوردن ،مکیدن ضعیف،استفراغ های مکرر،بی حالی ویا تشنج و..) بایستی سریعا مراجعه به پزشک اطفال یا فوق تخصص نوزادان صورت گیرد.
 •   اولین معاینه نوزاد بایستی24تا48 ساعت بعد از ترخیص صورت گیرد.مراجعات بعدی هر هفته یک بار است،تا زمانی که وزن نوزاد به2000-2500 گرم برسد.بعد از آن مراجعات دو هفته یک بار وسپس ماهیانه می باشد.
 • نوزادان نارس با سن حاملگی کمتر از 34 هفته و وزن کمتر از 2000گرم و تمامی نوزادان نارسی که سابقه دریافت اکسیژن و تهویه مکانیکی دارند،در معرض خطر بیماری نارسی شبکیه چشم(ROP)قرار دارند(10 تا25%)که در صورت عدم درمان ممکن است سبب نابینائی شود . لذا این نوزادان بایددر 4 تا6 هفتگی توسط فوق تخصص شبکیه چشم ویا چشم پزشکی که تجربه کافی در این زمینه دارند معاینه شوند. مراجعات بعدی توسط چشم پزشک معین می گردد.

  آکاایران: نکاتی خواندنی برای مراقبت از کودکان نارس

  کودکان نارس
 •   نوزادان نارس با سن حاملگی کمتر از 34 هفته و وزن کمتر از 2000گرم در معرض خونریزی داخل بطن های مغزی هستند ،لذا در روز 4تا7 بعد از تولد در بخش نوزادان سونوگرافی مغز انجام می شود.سونوگرافی دوم در هفته سوم ،و سونوگرافی سوم درحدود 30 تا40 روزگی انجام می شود.به همین علت اگر نوزاد در این زمان در منزل باشد ،بایستی سونوگرافی ها سرپائی پیگیری شود. اگر نوزاد مبتلا به درجات خفیف خونریزی شود اغلب سیر رو به بهبودی دارد،ولی خونریزی های متوسط تا شدید ممکن است سبب هیدروسفالی یا تجمع آب در بطن های مغزی می شود ،در این موارد سونوگرافی مغز هر7 تا 10 روز تکرار می شود، و درمان های لازم توسط پزشک صورت می گیرد.
 •   تمامی نوزادان نارس در معرض مشکلات شنوائی هستند وبایستی مورد ارزیابی شنوائی (OAE قبل یا بلافاصله بعد از ترخیص وتستABR در 3 ماهگی) قرار گیرند.
 •   نوزادان نارس معمولا در 1تا3 ماهگی دچار کم خونی می شوند.تجویز مکمل ها مثل آهن،اسید فولیک و ویتامین E ،در جلوگیری از کم خونی موثر است. در بعضی از نوزادان نارس آمپول اریتروپوئتین به صورت زیر پوستی تزریق می شود.هر گاه وزن نوزاد به دوبرابر زمان تولد رسید،قطره آهن خوراکی شروع می شود.
 •   نوزادان نارس مستعد دررفتگی تکاملی مفاصل لگن هستند،بنابراین حدود دو ماهگی سونوگرافی از مفاصل لگن توصیه می شود،که بنا به نظر پزشک ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد.
 •   در 10 تا 20 درصد نوزادان نارس با وزن کمتر از1500 گرم درجات مختلفی از اختلالات تکاملی از اختلالات جزئی در یادگیری تا عقب ماندگی های شدید ذهنی حرکتی دیده می شود.شناسائی زود هنگام این مشکلات وشروع به موقع کار درمانی واقدامات توانبخشی به کاهش آسیب های حاصل از این ناتوانی ها کمک می کند.
 •   یکی دیگر از مشکلات ناشی از نارسی به خصوص در نوزادان با سابقه تهویه مکانیکی و بستری طولانی مدت،ریکتز نارسی یا نرمی استخوان است.استفاده از مکمل های ویتامینی (ویتامینD)و مکمل های شیر مادر که حاوی مقادیر بیشتری از کلسیم وفسفر است در پیشگیری از این بیماری موثر است.
 • تمامی نوزادان با وزن کمتر از 2 کیلوگرم باید در 1ماهگی یک دز اضافی واکسن هپاتیت B دریافت نمایند.سایر موارد واکسیناسیون مشابه نوزادان رسیده است.
 •   در نوزادان نارس ،اگرسن بیشتر از شش ماه باشد درشروع فصل پائیز تزریق واکسن آنفولانزا توصیه میگردد.و اگر کمتر از شش ماه باشد تزریق این واکسن به تمامی افراد خانواده توصیه می شود.
 •   بهتر است در ماههای اول زندگی نوزاد نارس از مسافرت های طولانی،حضور در میهمانی های شلوغ پرهیز شود .بوسیدن نوزاد ممکن است باعث انتقال بیماری ها به نوزاد نارس شود.
منبع : نون و آب
.

منبع :