آکاایران: مضرات و محاسن قرص های ضدبارداری

آکاایران: قرص‌های پیشگیری از بارداری زنان که ابتدا در دهه 1960 وارد بازار دارویی شدند، اکنون به طور فراگیری مورد استفاده‌ هستند،‌و در بسیاری از کشورها در راس روش‌های تنظیم خانواده قرار گرفته‌‌اند.

 مزیت‌ها
 واضح‌ترین مزیت قرص‌ پیشگیری مهار تخمک‌گذاری است.دو نوع هورمونی که به طور معمول در این قرص‌ها وجود دارند،استروژن و پروژسترون،مانع رشد تخمک در هر ماه می‌شوند.

* همچنین قرص ضدبارداری ترشحات مخاطی دهانه رحم را غلیظ‌ تر کرده و ورود اسپرم به آن را مشکل‌تر می‌کند،در عین حال پوشش داخلی رحم را طور ی تغییر می‌دهد که حتی اگر تخمکی آزاد شود،نتواند در رحم به رشد خود ادامه دهد.

 
* قرص‌های پیشگیری منافع دیگری هم دارند.بررسی‌ها نشان داده‌اند که قرص‌های ضدبارداری می‌توانند خطر سرطان‌ تخمدان و رحم را کاهش دهند،علائم شدید سندروم پیش‌قاعدگی را تخفیف دهند،خطر ابتلا به ام‌اس را بکاهند،و از ریزش مو جلوگیری کنند.
 پژوهشی در سال 2007 در انستیتو کارولیسنکایا در سوئد نشان داد که قرص‌های ضدبارداری را می‌توان برای درمان زنان مبتلا پراشتهایی عصبی (بولیمیا)‌ به کار برد.
 
* پژوهشگران با درمان بیماران با قرص ضدبارداری استروژن توانستند میزان تستوسترون خون آنها را کاهش دهند.این بررسی نشان داد نیمی از افرادی که با این شیوه درمان شده بودند،‌تمایل کمتری به خوردن قند و چربی نشان داده‌اند،‌و پس از سه ماه گرسنگی آنها کاهش یافته بود.سه نفر از 21 فرد مبتلا پس از درمان دیگر علائم پر اشتهایی را نشان ندادند.
 
 خطرات
 قرص‌های ضدبارداری اثرات منفی هم می‌توانند داشته باشند.رابطه میان قرص‌های ضدبارداری و خطر لخته شدن خون و سکته مغزی کاملا ثابت شده است،و این خطر در صورتی که زن سیگاری و بالای 35 سال باشد،‌به شدت افزایش می‌یابد.
 به علاوه بررسی‌ها در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که قرص‌های ضدبارداری ممکن است رشد عضلات در زنان جوان مختل کنند و خطر سرطان پستان را در زنان پیش از دوران یائسگی بیفزایند،و خطر سرطان گردن رحم را افزایش دهند( این خطر 10 سال پس از قطع قرص به حالت عادی باز می‌گردد.)
* همچنین قرص ضد بارداری ممکن است با پروتئینی که با اتصال تستوسترون اندک موجود در بدن زنان آن را از دسترس بدن آنها دور نگه می‌دارد،تداخل کند، و در دراز مدت باعث اختلال میل و فعالیت جنسی در آنها شود.
 
* در نهایت کارآیی و سهولت مصرف این قرص‌ها آنها را برای برخی از زنان ایده‌آل می‌کند و در مقابل خطرات بالقوه آنها برای سلامتی باعث می‌شود برخی از زنان از این شیوه پیشگیری استفاده نکنند.
 

.

منبع :