آکاایران: اهمیت آرامش برای خانم های باردار

آکاایران: یک روانپزشک معتقد است، شرایط آرام و زیبای دوران بارداری بر جنینی که درون رحم مادر است، تاثیر می گذارد.

 ۹ ماه دوران بارداری دورانی حساس و مخاطره پذیر است که در این ۹ ماه، سه ماه اول از حساسیت بیشتری برخوردار است، زیرا تغییرات هورمونی نیز در این دوران بیشتر است.داشتن آمادگی کامل روحی علاوه بر آمادگی جسمی را برای باردار شدن ضروری است خانم‌هایی که در سنین بسیار پایین قرار دارند، چون ممکن است احساس بی‌کفایتی برای بزرگ کردن فرزند بکنند، باید از بارداری خودداری نمایند.

لازم است زنان قبل از اینکه باردار شوند، ارزیابی جامع روانپزشکی و روانشناسی انجام دهند تا از توانایی خود برای مادر شدن و بزرگ کردن یک فرزند آگاه شوند.

یکی از مهمترین مشکلات که معمولا در سه ماهه اول بارداری گریبان‌گیر مادر می‌شود، استرس جنسیت نوزاد است که دختر می‌شود یا پسر و بعد از حدود چهارماهگی که جنسیت مشخص می‌شود، این استرس از بین می‌رود.

نگرانی برای سالم بودن جنین و بعد اینکه آیا مادر توانایی لازم برای بزرگ کردن او را دارد را نیز از دیگر دغدغه‌های روحی دوران بارداری است

استرس توانایی بزرگ کردن کودک گاهی پس از تولد نوزاد به افسردگی بعد از زایمان تبدیل می‌شود.

برخی مواقع زنان باردار دچار اندوه، غصه و نگرانی می‌شوند، بی دلیل گریه می‌کنند و تمایلی به انجام فعالیت‌های روزمره خود مانند سابق ندارند.

 محدودیت فیزیکی بدن مادر که به دلیل بزرگ شدن شکم مانع از پوشیدن لباس دلخواه می‌شود را نیز از زمینه‌هایی است که می‌تواند زنان باردار را افسرده کند و گاهی به یک دغدغه بزرگ برای آنها تبدیل شود.

روزهایی که مادر باردار استرس و تنش دارد، جنین درون رحم او نیز حرکات و ناآرامی بیشتری دارد.

زنانی که دوران بارداری تلخی دارند، کانون خانواده برای آنها مناسب نیست، بارداری آنها ناخواسته بوده‌ یا مشکلات مالی دارند، بارداری سختی را طی می‌کنند که جنین آنها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به زنان باردار توصیه می شود در این دوران موسیقی آرام گوش کنند، در کنار همسر خود پیاده‌رروی داشته باشند و تا حد امکان از تنش دوری کند تا جنین آنها نیز رشد و تکامل بهتری داشته باشد.

 لزوم رعایت بهداشت خواب و غذایی مادر باردار تاکید شده است و  جنین هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی با مادر خود در تعامل است و عدم رعایت اصول خواب و تغذیه صحیح می‌تواند بر جنین اثرگذار باشد.

مادر بعد از زایمان به فرزند خود شیر دهد تا هم تعامل روحی بین مادر و نوزاد بلافاصله برقرار شود و هم هر دو آرامش داشته باشند.

اهمیت آرامش برای خانم های باردار -آکااهمیت آرامش برای خانم های باردار

نکاتی برای بارداری سالم

اهمیت آرامش برای خانم های باردار

عکس های تکان دهنده از اثر سیگار بر جنین!

دوران باداری و استرس

خطرات رنگ مو در بارداری و شیردهی!!!

آرامش در دوران باداری

آیا اپیلاسیون در دوران بارداری ضرر دارد؟

.

منبع :