آکاایران: رابطه زناشویی پس از زایمان، بهتر است بدانید

آکاایران: رابطه جنسی نباید به عنوان دخول در نظر گرفته شود، تنها تحریک با ملامسه می تواند بسیار خوشایند باشد.

رابطه جنسی بعد از زایمان باید تا پایان هرگونه خونریزی (لوشیا)، انجام نشود، خونریزی می تواند تا سه هفته بعد از زایمان طول بکشد، این بدان خاطر است که جراحتی که با بیرون آمدن جفت در رحم ایجاد می شود هنوز در حال بهبود یافتن است، اگر پیش از پایان یافتن خونریزی رابطه جنسی بعد از زایمان داشته باشید احتمال ابتلا به عفونت وجود خواهد داشت.
احساس نیاز به رابطه جنسی بعد از زایمان، چه زمانی خواهد بود؟
نیاز به رابطه جنسی بعد از زایمان در هر فردی متفاوت است، هیچ محدوده یا زمان تعیین شده ای درباره تصمیم برای شروع رابطه جنسی وجود ندارد، مهم ترین مساله این است که تا زمان به دست آوردن آمادگی جسمی و احساسی صبر کنید.
تعداد کمی از زوج ها رابطه جنسی بعد از زایمان را در ماه اول شروع می کنند، این در حالی است که حدود نیمی از آن ها دست کم تا ۶ هفته بعد از زایمان صبر می کنند چرا که بسیاری از این زنان جراحت زایمان یا عمل اپیزیوتومی یا سزارین داشته اند، بسیاری از زنان تا سه ماه بعد رابطه جنسی بعد از زایمان را تجربه می کنند، هرچند بعضی از زوج ها ترجیح می دهند تا ۶ ماه بعد از زایمان منتظر بمانند.
اگر پیش از اولین معاینه پس از زایمان در حول و حوش ۶ هفته پس از زایمان شما و همسرتان برای رابطه جنسی آماده بودید، در صورت تمایل می توانید رابطه برقرار کنید، بعضی از متخصصان بهداشت قبل از اولین معاینه پس از زایمان در صورت داشتن آمادگی برقراری رابطه جنسی را توصیه می کنند تا آن ها بتوانند مشکلاتی که دارید را در این ملاقات بررسی کنند.
در زمان شروع مجدد رابطه جنسی بعد از زایمان نیاز خواهد بود که قرص های ضد بارداری را در نظر بگیرید، حتی اگر به نوزادتان شیر می دهید و عادت ماهیانه تان برنگشته است این احتمال وجود دارد که دوباره باردار شوید.
اگر برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان آمادگی ندارید می توانید، با معاشقه و ملامسه و نزدیک شدن به همدیگر رابطه خود را ادامه دهید، حتی زمانی که خسته اید و سرتان با نوزادتان گرم است انجام این کار برای تان سخت باشد، سعی کنید این کار را انجام دهید، بدین صورت برگشتن دوباره به رابطه ترس کمتری داشته و روند طبیعی تر خواهد داشت.
عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان چه دلایلی دارد؟
عدم تمایل برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان در اولین هفته ها یا ماه ها بسیار متداول است، احتمالا در شروع به دلیل کم خوابی احساس خستگی می کنید و به نظر می رسد که وظایف مادر بودن بر شما چیره شده است، اگر به نوزادتان شیر خودتان را می دهید، هورمون پرولاکتین هم تمایل به رابطه جنسی را کاهش می دهد.
احساس خمودگی یا ابتلا به افسردگی بعد از زایمان تمایل به برقراری رابطه جنسی را کم می کند، اگر این مشکل برای تان پیش آمد به ماما، پزشک عمومی یا مشاور بهداشتی خود مراجعه کنید.
ممکن است محل جراحت پارگی، اپیزیوتومی یا جای بخیه ها دردناک باشد، اگر جراحت پارگی داشته باشید یا اگر نوزادتان با ابزار مخصوص متولد شده است، برگشتن تمایل برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان کمی بیشتر طول می کشد، این حالت کاملا طبیعی بوده و باید برای برگشتن به حالت طبیعی به خودتان زمان بدهید، اگر عمل سزارین داشته اید هنوز هم بهبودی این عمل مهم هستید و زمان خواهد برد.
درد در ناحیه ممکن است خیلی سریع رفع شود، هرچند بهبودی درد محل بخیه یا پارگی شدید بیشتر طول می کشد، محل بخیه ممکن است به مدت چند روز یا چند هفته دردناک باشد، قبل از شروع رابطه جنسی بعد از زایمان اجازه دهید زخم ها بهبود یافته و همه بخیه ها کامل بگیرند.
حتی اگر اپیزیوتومی یا جراحت پارگی نداشتید ناحیه پرینه (بین مقعد و واژن) می تواند گاهی اوقات حالت ضرب دیدگی داشته و حساس باشد.
اگر سابقه سزارین دارید زخم در زمان بیرون آوردن بخیه ها بهبود پیدا خواهد کرد، اگر هنوز احساس حساسیت می کنید شما و همسرتان می توانید حالت قرارگیری را انتخاب کنید که روی ناحیه زخم تان فشار وارد نکند، شروع رابطه با معاشقه به شما در کاهش نگرانی و ترس برای دردناک شدن محل زخم کمک خواهد کرد.
اطراف جای زخم کمی سفت خواهد شد که احساس ناخوشایندی به شما خواهد داد، برای اینکه رابطه جنسی بعد از زایمان زیاد شما را اذیت نکند، می توانید بالشت نرم و کوچکی بین شکم و همسرتان قرار دهید، این حالت به شما آرامش داده و از جای زخم های حساس محافظت می کند یا می توانید حالت قرارگیری رویی داشته باشید و در عین حال شکم تان را با دستان خود محافظت کنید، این کار کمک می کند تا از حرکاتی که زخم ها را دردناک می کنند جلوگیری شود.
حس درونی تان ممکن است تغییر کند، ممکن است احساس کنید که آن قدر بدنتان در طی بارداری و زایمان تغییر کرده که برای برگشت به حالت اولیه نیاز به زمان خواهد داشت، ممکن است به تغییراتی که در طی بارداری در بدنتان ایجاد شده افتخار کنید یا تعامل با این تغییرات برای تان سخت باشد. تمامی این تغییرات قابل درک بوده و طبیعی هستند.
بسیاری از زنان در مورد این که دیگر از نظر همسرشان جذاب نخواهند بود احساس نگرانی می کنند اما وقتی که این نگرانی ها شان را توضیح می دهند متوجه می شوند که این نگرانی بی مورد بوده است.
اگر همسرم قبل از آمادگی من تمایل به رابطه جنسی بعد از زایمان داشته باشد باید چه کار کنم؟
درباره احساساتتان با همدیگر صحبت کنید و راه ارتباط را باز نگه دارید، زمانی که همسرتان تمایل به رابطه جنسی داشته باشد اما شما آماده نباشید احساس پس زدگی خواهد داشت، اما نباید برای شروع مجدد رابطه جنسی بعد از زایمان، پیش از آماده شدن تحت فشار قرار بگیرید، رابطه جنسی باید خوشایند باشد نه سخت و مشکل ساز.
رابطه جنسی نباید به عنوان دخول در نظر گرفته شود، تنها تحریک با ملامسه می تواند بسیار خوشایند باشد، صحبت کردن و در آغوش گرفتن می تواند در انتقال احساس بسیار کار آمد باشد، هر زمان که شما و همسرتان برای برقراری رابطه جنسی مجدد آماده باشید، برای هر دو این نزدیکی مفید خواهد بود.
ممکن است همسرتان بعد از دیدن وضعیت شما در برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان تردید داشته باشد، او ممکن است درباره دردناک بودن رابطه جنسی برایتان نگران باشد یا در مورد احساساتش مردد باشد، درباره نگرانی هایی که هر دو دارید با هم صحبت کنید، با در میان گذاشتن مشکلات و باهم صادق بودن می توانید از این مسائل عبور کنید.
توصیه های کمکی برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان:
در ابتدا سعی کنید با هم صمیمی تر شده و همدیگر را در آغوش بگیرید، بنابراین کم کم می توانید شروع به ملامسه و معاشقه کنید.
به آرامی پیش بروید، از همدیگر و از معاشقه لذت ببرید بدون این که انتظار داشته باشید به دخول منجر شود.
اگر در مورد این که رابطه جنسی بعد از زایمان به شما آسیب می رساند عصبی و ناراحت باشید، تحریک نخواهید شد، بنابراین رابطه جنسی در این زمان ناخوشایند خواهد بود چرا که واژن لغزنده و شل نخواهد بود.
اگر ناحیه پرینه حساس شده سعی کنید از ژل های لغزنده استفاده کنید چرا که این کار باعث راحت تر شده رابطه جنسی می شود، اگر از کاندوم استفاده می کنید از لغزنده کننده های روغنی استفاده نکنید چرا که باعث خارج شدن آن می شود، لغزنده کردن همچنین به هر نوع خشکی واژن که احساس می کنید کمک می کند، اگر به نوزادتان شیر می دهید این امر معمول است.
زمانی که احساس می کنید برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان آماده هستید، سعی نکنید که زیاد عجله کنید، بگذارید همه چیز به روند طبیعی خود پیش برود و هم شما و هم همسرتان باید آماده بوده و کاملا تحریک شده باشید، از حالت قرارگیری استفاده کنید که فشار کمتری روی ناحیه ای که حساس است وارد شود، شروع با قرار گرفتن شما در حالت رویی به این معنی است که می توانید سرعت و عمق دخول را کنترل کنید.
اگر حس کردید ناحیه حساس شده یا راحت نیستید از همسرتان بخواهید که برای مدتی این کار را انجام ندهد، به جای این کار همسرتان می تواند از ملامسه استفاده کند، وقتی که تحریک شدید مجدد داشتید می توانید دوباره امتحان کنید.
اگر خستگی بزرگ ترین مشکلتان برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان است در وقت های خواب نوزادتان می توانید شروع به معاشقه کنید بنابراین خسته نشده و می توانید لذت ببرید، نوزادتان در بسیاری از زمان های نامناسب بیدار خواهد شد، اما تنها سعی کنید به آرامی با آن کنار آمده و منتظر بمانید تا فرصت بعدی خودش فرا برسد. صبور باشید، وقتی نوزادتان شروع به خواب در شب کند همه چیز راحت تر پیش خواهد رفت.
برای کمک به بازگشت قدرت عضلانی واژن به انجام نرمش های لگنی ادامه دهید، این کار به افزایش لذت جنسی کمک خواهد کرد.
غذاهای مناسب بخورید، مایعات زیاد بنوشید و تا جایی که می توانید استراحت کنید، مراقبت از نوزاد تازه به دنیا آمده بسیار خسته کننده است، برای این که انرژی داشته باشید نیاز به مراقبت از خودتان هم دارید.
در برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان باید مراقب چه مشکلاتی باشید؟
اگر رابطه جنسی بعد از زایمان با وجود در نظر گرفتن احتیاط ها و در پیش گرفتن ملایم آن، همچنان دردناک باشد، با مشاور بهداشتی یا پزشک عمومی خود صحبت کنید، گاها به روشی که جراحت پارگی یا اپیزیوتومی بخیه می شود می تواند باعث ناراحتی طولانی مدت شود که جراحی می تواند آن را درمان کند. اگر ترشحات واژنی دارید که بوی ناخوشایندی دارند ممکن است به عفونت مبتلا شده باشید که نیاز به معاینه پزشکی دارد، اگر بعد از ۴ هفته همچنان خونریزی از واژن دارید یا خونریزی تان افزایش یافته با پزشکتان تماس بگیرید.

رابطه زناشویی پس از زایمان، بهتر است بدانید

راهکارهایی برای درمان بی خوابی بعد زایمان

رابطه زناشویی پس از زایمان

برای رابطه جنسی آماده نیستید؟

رابطه زناشویی پس از زایمان، بهتر است بدانید

چرا رابطه جنسی شما سرد شده ات؟

رابطه زناشویی پس از زایمان، بهتر است بدانید

رابطه جنسی خود را بیشتر کنید!

.

منبع :