آکاایران: اختلالات روانی بعد از زایمان

بسیاری از مادران و خانواده ها در مورد افسردگی پس از زایمان، چیزهایی شنیده اند. در حالی که این عارضه شایع است و بسیاری از مادران قبل و بعد از زایمان مشکلاتی در این خصوص دارند، مادران دیگری هستند که از نوع دیگری از بیماری رنج می برند که به آن اضطراب پس از زایمان گفته می شود. در واقع، امکان دارد 6% تا 30% مادران از اضطراب پس از زایمان رنج ببرند. اضطراب چیست؟ اضطراب، چگونگی پاسخ بدن شما هنگام قرار گرفتن در معرض تهدید است.

لازم است بدانید که این تهدید می تواند واقعی باشد، مانند زمانی که خانه آتش گرفته است و یا می تواند حسی باشد، مثل زمانی که احساس می کنید قرار است اتفاق بدی رخ دهد، در حالی که هیچ دلیل واقعی برای این احساس ندارید. اضطراب می تواند منجر به بروز عوارض فیزیکی، روانی و هیجانی زیادی شود. این عارضه ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

bxs1

 این نگرانی می تواند در مورد مشکلات واقعی مثل مشکلات سلامتی نوزاد و یا ترس از اتفاقاتی مانند افتادن نوزاد در حالی که او را در آغوش گرفته اید، باشد.  

bxs2

اگر فکر می کنید بعضی از نگرانی ها، ذهن شما را بیشتر به خود مشغول می کنند، مانند زمین خوردن در حالی که نوزاد را در آغوش گرفته اید، به آن فکر مزاحم گفته می شود. شما هیچ دلیل ندارید که فکر کنید امکان دارد در حالی که نوزاد را بغل کرده اید، زمین بخورید اما بدون اینکه بخواهید دچار این افکار ناخوشایند می شوید.

bxs3

بعضی از تازه مادران حسی ناخوشایند دل شوره را تجربه می کنند، احساسی که باعث می شود دچار این حس شوند که اتفاق بدی در حال رخ دادن است. این احساس حتی در صورت وجود همه شواهد بر خلاف این قضیه، از بین نخواهد رفت.

bxs4

این مشکل همیشه تازه مادران را به خنده وا می دارد چون معمولا بی خوابی  را به عنوان یک مسئله مشکل زا در زندگی پس از زایمان در نظر نمی گیرند. اما لازم است بدانید که صرف نظر از اینکه پس از تولد نوزاد فرصت کمی برای خوابیدن دارید اما اگر زمانی که این فرصت را پیدا می کنید ولی نمی توانید یا نمی خواهید که بخوابید، دچار مشکل خواب هستید. در حالی که شما فکر می کنید مشکل خواب فقط به معنای کمبود خواب است اما باید بدانید که خواب آلودگی و یا خوابیدن بیش از حد هم می تواند از دیگر مشکلات مربوط به خواب باشد. 

bxs5

ممکن است فکر کنید خیلی زیاد یا خیلی کم غذا می خورید و این مسئله شما را نگران کرده است. این مشکل می تواند کاهش و یا افزایش وزن را هم شامل شود.

bxs6

بعضی از تازه مادران حتی نمی توانند برای یک لحظه آرام بنشینند. آنها احساس بی قراری می کنند و سعی می کنند برای خلاصی از این احساس، حرکت کنند. بعضی از مادرانی که این احساس را تجربه کرده اند، خودشان را در این شرایط به یک «توپ عصبی پر انرژی» تشبیه می کنند.

bxs7

به نظر می رسد مغز شما قادر نیست هیچ اطلاعاتی را، صرف نظر از میزان اهمیتی که دارد، در خودش حفظ کند و به سرعت متوجه می شوید که باید همه چیز را روی کاغذ بنویسید. این فراموشی به دلیل باقی مانده هورمون های بارداری در بدن است.

bxs8

ممکن است در بدنتان احساس کوفتگی کنید، مانند گرفتگی یا دردناکی گردن. بعضی از مادران ممکن است عوارض جسمی دیگری مانند تهوع، عرق و گرگرفتگی را تجربه کنند. لازم به توضیح است که گاهی اوقات این عوارض از عوارض طبیعی پس از زایمان هستند.

اگر حتی یکی از مواردی که در بالا به آن اشاره شد را در خودتان تشخیص می دهید، برای تشخیص وجود مشکل با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید به شما کمک کنند تا  متوجه شوید چه اتفاقاتی در حال رخ دادن هستند و در مورد آنها چه کاری می توانید انجام دهید. این مشکلات می توانند با روان درمانی و یا مصرف دارو درمان شوند، بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هر کدام از علائمی که به آن اشاره شد، بدون معطلی با پزشک مشورت کنید.

فراموشی بعد از زایمان

آیا مردان می توانند درد زایمان را تحمل کنند؟

bxs9
مشکلات زایمان
bxs10
عوارض زایمان
bxs11
فراموشی بعد از زایمان
bxs12
.

منبع :