آکاایران: تأثیر استرس مادر در دوران بارداری

اخبار روز دوره بارداری : استرس مادر در دوران بارداری، اثری بر کودک خواهد گذاشت که فراموش نخواهد شد. محققان به تازگی دریافته اند، نوزاد مادری که در بارداری استرس داشته باشد، در آینده دچار اضطراب و مشکلات روانی و حتی شیزوفرنی می شود.

ی

آکاایران: تأثیر استرس مادر در دوران بارداری

افته اخیر دانشمندان تاییدی بر این تئوری است که وضعیت روانی مادر اثری عمیق بر کودک زاده نشده اش دارد. جالب است بدانید تحقیقات قبلی محققان نشان داده بود که استرس مادر در بارداری می تواند خطر زایمان زودرس مادر را زیاد کند و موجب کاهش وزن نوزاد در زمان تولد شود. مطالعات دیگر هم حاکی از این است که اختلالاتی در ساختمان و عملکرد مغز این نوزادان در آینده بوجود می آید که با شیزوفرنی مرتبط است و به نظر می رسد شروع این تغییرات از مراحل اولیه تکامل نوزاد است. با این حال محققان هنوز نتوانسته اند شواهدی پیدا کنند که از دست دادن یکی از عزیزان در زمان دیگری از بارداری (۶ ماه دوم) اثری بر نوزاد داشته باشد. بعضی تحقیقات نشان داده که استرس در دوران بارداری باعث دختر شدن کودک خواهد شد. این اولین بررسی است که ارتباط استرس با جنس جنین را نشان داده است. آنچه محققان دانمارکی در مجله پزشکی تولید مثل انسان چاپ کرده اند حاکی از این است که احتمال دختر شدن نوزاد در مادران باردار پر استرس تا ۵ درصد بیشتر از مادرانی است که آرامش خیال دارند. از آنجا که کروموزوم پدری تعیین کننده جنسیت جنین است، امکان دارد سطوح بالای هورمون استرس لانه گزینی جنین پسر را در رحم سخت کرده و باعث سقط جنین های پسر شود.
راه های مقابله با استرس در دوران بارداری
  1. ورزش، تمرکز و تمرین آرامش و تمرین تنفس عمیق نه تنها در کاهش استرس بارداری مؤثرند بلکه به راحتی زایمان هم کمک می کنند.
  2. نداشتن خواب کافی، نداشتن تغذیه مناسب و اندوهگین بودن خودشان عوامل استرس زا به حساب می آیند و شما را مستعد آسیب در برابر هر استرس حتی کوچک می کنند. بنابراین مراقب خواب و تغذیه خود باشید و زیاد مواد کافئین دار نخورید.
  3. امیدوار باشید و نگرش مثبت به وقایع داشته باشید. دیدگاه شما به عوامل استرس زا می تواند تاثیر آنها بر شما را کم و زیاد کند. اگر امیدوار باشید، بر استرس بهتر غلبه می کنید.
  4. بچه دار شدن بزرگ ترین تغییر زندگی شماست و ممکن است برای اینکه با این تغییر کنار بیایید نیاز به حمایت فامیل و دوستان داشته باشید. بنابراین حتی قبل از تولد نوزاد از اطرافیان خود برای مواجهه با استرس کمک بخواهید.
  5. اگر بعد از به کار گرفتن تمام این روش ها استرس داشتید به روانشناسان و روانپزشکان مراجعه کنید.


.

منبع :