آکاایران: زایمان در هفته سی و پنجم بارداری خطرناک است؟

زایمان زودرس به چه معناست؟

زایمان در هفته سی و پنجم بارداری خطرناک است؟

زایمان در هفته بیست و هشتم بارداری تا هفته سی و چهارم بارداری

زایمان پیش از هفته بیست و هشتم بارداری

زایمان زودرس چقدر متداول است؟

دلیل زایمان زودرس چیست؟

آیا دلایل پزشکی برای زایمان زودرس وجود دارد؟

اگر حس کنم درد زایمان زودرس دارم باید چه کاری انجام دهم؟

آیا در زایمان بعدی نیز زایمان زودرس خواهم داشت؟

bxs1

زایمان زودرس به زمانی گفته میشود که بارداری پیش از هفته سی و هفتم به اتمام رسیده باشد. در واقع هر چقدر بارداری بیشتر پیش می رود جنین کامل تر می شود.
زیرا اندام های جنین کامل تر می شود و ریه ها برای تنفس آماده تر می شوند و نوزاد قدرت لازم برای مک زدن و غذا خوردن را خواهد داشت.
در سال های اخیر مراقبت های زایمان زودرس بهبود یافته است.
اما گاهی اوقات زایمان زودرس تاثیرات بلند مدتی بر نوزاد دارد به عنوان مثال مشکلات یادگیری و فلج مغزی.

bxs2

نوزادی که در هفته سی و پنجم بارداری به دنیا می آید مشکلات کمتری دارد اما ممکن است مشکلات تنفسی داشته باشد.

bxs3

جنین زودرس که پیش از هفته سی و چهارم بارداری به دنیا می آید هنوز خیلی اندامهای داخلی اش کامل نشده است و نیاز به تکامل دارد. این جنین ضعیف است و به سختی مک می کند و نفس می کشد. این نوزاد باید بعد از تولد تحت مراقبت های ویژه باشد.
نوزادی که در هفته بیست و هشتم بارداری متولد می شود نیز اگر تحت مراقبت های ویژه باشد نجات پیدا می کند.

bxs4

متاسفانه زایمان پیش از هفته بیست و هشتم بارداری با شکست مواجه می شود و نوزاد ناتوانی های زیادی خواهد داشت.

bxs5

تخمین زده شده است که سیزده درصد زایمان ها در یک سال در هند، زایمان زودرس بوده است.
نرخ زایمان زودرس در هند در حال افزایش است. هند بیشترین تعداد زایمان زودرس را در دنیا دارد. زایمان زودرس در هند تقریبا یک چهارم زایمان زودرس در کل دنیا است.

bxs6

در واقعی دلیلی برای زایمان زودرس وجود ندارد. خانم های سالم باید بتوانند بارداری را به طور کامل طی کنند. اما حتی پزشکان نیز نمی توانند حدس بزنند کدام جنین زود به دنیا می آید.

فاکتورهای خطرناکی چه اجتماعی و چه پزشکی وجود دارد که باعث افزایش احتمال زایمان زودرس می شوند.

دلایل پزشکی که شما را مستعد زایمان زودرس می کنند عبارتند از:

فاکتورهای اجتماعی که نقشی مهم در زایمان زودرس ایفا می کنند عبارتند از:

 • فقر
 • سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر
 • خشونت خانگی
 • اگر شغل شما از نظر فیزیکی سنگین است شما را به خطر می اندازد. به خصوص اگر در انتهای بارداری در روز بیش از یک ساعت خم شوید.
 • وزن خیلی کم احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد. وزن بالا نیز احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.
 • اگر در هر مرحله ای از بارداری ترشحات غیر معمول واژن دیدید به پزشک مراجعه کنید.
bxs7

بله، گاهی اوقات زایمان زودرس به خاطر مشکلی اتفاق می افتد که پزشک زایمان زودرس را تجویز می کند. در این صورت پزشک از سزارین استفاده می کند.

پزشک زایمان زودرس را در شرایط زیر تجویز می کند:

 • اگر جنین در رحم به خوبی رشد نمی کند.
 • اگر جنین ناهنجاری یا بیماری دارد.

یا اگر مادر شرایط زیر را داشته باشد:

 • اگر مادر بیماری داشته باشد که زایمان زودرس برای جنین بهتر باشد.
 • بیماری های مزمن در مادر مانند دیابت، کم خونی شدید، فشار خون بالا و نفریت
 • زخم در شکم مانند زخم ایجاد شده در اثر ضربه به شکم
 • پره اکلامپسی
bxs8

اگر کیسه آب شما پاره شود یا پیش از هفته سی و هفتم بارداری انقباضات شما شروع شود بهتر است با پزشک تماس بگیرید یا بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید. حتی اگر شب است تا صبح صبر نکنید و بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید.
در هنگام مراجعه به بیمارستان خودتان رانندگی نکنید. اگر هیچ کس در منزل نیست با آمبولانس تماس بگیرید.

bxs9

پزشک سابقه پزشکی شما و جزئیات بارداری شما را بررسی می کند. پزشک از شما می پرسد آیا در بارداری های قبلی شرایط مشابه داشته اید یا خیر. سابقه سقط جنین نیز از شما پرسیده می شود.

اتفاقاتی که تا رسیدن شما به بیمارستان پیش آمده نیز مهم است. سپس پزشک آزمایشاتی بر روی شما انجام می دهد تا عفونت ها را نیز بررسی کند. این آزمایشات عبارتند از:

 • آزمایش ادرار
 • آزمایش خون
 • آمنیوسنتز
 • سواپ واژن

پزشک از طریق واژن داخل رحم را بررسی می کند تا تنگی یا بازی دهانه رحم را بررسی کند. در برخی بیمارستان ها سونوگرافی واژینال نیز انجام می شود تا طول دهانه رحم بررسی شود. دهانه رحم کوتاه نشانه شروع درد زایمان است.
پزشک نمی تواند درد زایمان را متوقف کند. اما اگر پیش از هفته سی و چهارم بارداری باشید پزشک قرصی برای به تاخیر انداختن زایمان تجویز می کند و اگر لازم باشد به بیمارستانی دیگر برای مراقبت های ویژه فرستاده می شوید.
همچنین قرص استروئید برای تکامل ریه های جنین تجویز می شود. ریه های جنین تا هفته سی و پنجم  بارداری و سی و ششم بارداری برای تنفس هوا آماده نیستند بنابراین اگر جنین پیش از هفته سی و ششم بارداری متولد شود مشکل تنفسی خواهد داشت. تزریق استروئید به ریه های جنین کمک می کند زودتر کامل شوند. 
اگر در هفته سی و چهارم یا بعد از آن قرار دارید پزشک اجازه می دهد درد ادامه پیدا کند. نوزاد هنگامی که متولد می شود کوچک است اما اگر مراقبت های ویژه آماده باشد، شرایط خوبی خواهد داشت.

bxs10
 • توصیف شوکی که در هنگام زایمان زودرس به شما وارد می شود دشوار است. خیلی نگران هستید. از پزشک بخواهید شرایط را برای شما توضیح دهد.
 • ضربان قلب جنین در طول درد تحت نظر خواهد بود. اگر نیاز به مسکن داشته باشید اپیدورال به شما تجویز می شود که عوارض جانبی برای جنین ندارد.
 • شما احتمالا می توانید زایمان طبیعی داشته باشید اما زایمان سزارین در شرایطی که فشار زیادی بر روی جنین باشد یا خونریزی داشته باشید انجام می شود.
bxs11
 1. اگر نوزاد پیش از هفته سی و چهارم بارداری به دنیا بیاید بلافاصله در دستگاه مراقبت های ویژه نوزاد قرار می گیرد.
 2. با پزشک درباره آن چه اتفاق می افتد صحبت کنید. اگر دشوار است با دوستان و آشنایان ملاقات داشته باشید از پزشک بخواهید ملاقات را ممنوع کند. او یا تعداد بازدید کننده ها یا ساعت ملاقات را محدود می کند.
 3. همچنین می توانید از همسرتان بخواهید به بازدید کننده ها بگوید شما را در منزل ملاقات کنند و در طول بهبود شما و نوزاد مزاحمت ایجاد نکنند.
 4. هنگامی که نوزاد تحت مراقبت های ویژه است بیمارستان به شما اجازه می دهد او را ملاقات کنید. همچنین اجازه می دهند کنار او باشید، به او شیر بدهید و با او حرف بزنید.
 5. گاهی حس می کنید کاری از دستتان بر نمی آید اما اشتباه است. به یاد داشته باشید نوزاد همان قدر که به مراقبت ویژه نیاز دارد، به توجه ویژه شما و پدرش نیز نیاز دارد.
 6. نوزادی که بین هفته سی و چهارم تا سی و ششم بارداری متولد می شود احتمالا به درمان یا مراقبت خاصی نیاز ندارد. 
 7. شما را تشویق می کنند نوزاد را نزدیک سینه قرار دهید. این کار به نوعی شرایط فیزیکی و احساسی مناسبی برای رشد سریع تر نوزاد را فراهم می کند. 
bxs12

متاسفانه اگر یک بار زایمان زودرس را تجربه کنید احتمال زایمان زودرس را بارداری های بعدی نیز افزایش می یابد.
در حال حاضر پزشک ها نمی توانند از زایمان زودرس جلوگیری کنند. اما در بارداری بعدی، پزشک شرایط شما را به دقت بررسی می کند و به شما کمک می کند با نگرانی ها کنار بیایید. احتمالا در دهانه رحم بخیه می زنند تا در زایمان بعدی زایمان زودرس اتفاق نیفتد.
اما اگر سیگار می کشید یا مواد مخدر مصرف می کنید ترک احتمال زایمان زودرس را کاهش می دهد. حداقل دفعه بعد آمادگی بیشتری برای زایمان زودرس خواهید داشت.

.

منبع :