آکاایران: خون روشن در مدفوع باعث ترس می شود چه زمانی که بعد از دل درد ببینید یا پس از تستی که توسط پزشک انجام شده است. اگرچه وجود خون روشن در مدفوع می تواند نشانه مشکلی جدی باشد اما همیشه اینگونه نیست. در این مقاله تمام نکاتی که باید در خصوص خون روشن در مدفوع بدانید ذکر شده است.

bxs1

خون روشن در مدفوع نشان می دهد خونریزی در جایی در دستگاه گوارش شما اتفاق افتاده است. گاهی اوقات مقدار خون بسیار کم است به طوری که فقط توسط آزمایش ادرار پنهان (که برای بررسی خون پنهان در مدفوع انجام می شود) تشخیص داده می شود. در مواقع دیگر ممکن است پس از حرکات روده خونی روشن در مدفوع ببینید. خونریزی در قسمت های بالایی دستگاه گوارش باعث می شود مدفوع به رنگ سیاه و تیره در آید. 

دلایل ممکن برای وجود خون روشن در مدفوع:

bxs2

دیورتیکول کیسه های کوچکی هستند که از دیواره روده بیرون می زنند. معمولا دیورتیکول مشکلی ایجاد نمی کند اما گاهی اوقات باعث خونریزی و عفونی می شوند.
شکاف مقعد. شکاف مقعد شکافی کوچک در بافت پوشش مقعد مانند بریدگی با کاغذ می باشند. شکاف مقعد معمولا به دلیل مدفوعی سخت و بزرگ ایجاد می شود و دردناک است.
ورم مخاط روده بزرگ. یکی از دلایل رایج عفونت یا بیماری تورم روده می باشد.

bxs3

در این حالت رگ های خونی غیر طبیعی و حساس باعث خونریزی می شوند.
زخم معده. زخم معده زخمی باز در پوشش معده یا روده (انتهای بالایی روده کوچک) می باشد. بیشتر زخم های معده به خاطر عفونت توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری اتفاق می افتند. مصرف طولانی مدت یا دوز بالای قرص های ضد التهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسین نیز می تواند باعث زخم معده شود.
پولیپ یا سرطان. پولیپ ها شروع به رشد می کنند باعث خونریزی می شوند و سرطانی می شوند. سرطان روده چهارمین سرطان رایج در امریکا است. این سرطان باعث خونریزی می شود که معمولا با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.
مشکلات مری. رگ های گشاده شده مری یا خراش در مری می تواند باعث خونریزی شدید شود.

bxs4

بهتر است در صورت وجود خون در مدفوع به پزشک مراجعه کنید. جزئیات به پزشک کمک می کند تا محل خونریزی را تشخیص دهد. به عنوان مثال مدفوع تیره و سیاه احتمالا به دلیل زخم یا مشکل در قسمت بالایی سیستم گوارشی است. خون روشن در مدفوع معمولا نشانه مشکل در قسمت پایین سیستم گوارشی است مثلا بواسیر.
پس از بررسی سابقه پزشکی و انجام آزمایشات پزشک آزمایشاتی برای تشخیص دلیل خونریزی انجام می دهد. این آزمایشات عبارتند از:
شسشتوی معده. این آزمایش به پزشک نشان می دهد که خونریزی در قسمت بالایی سیستم گوارشی است یا در قسمت پایینی. در این تست محتویات معده با استفاده از داخل کردن لوله به معده از طریق  بینی خارج می شود. اگر در معده اثری از خون نباشد، خونریزی متوقف شده است یا در قسمت پایینی سیستم گوارشی اتفاق می افتاده است.
آندوسکوپی. در این آزمایش یک لوله انعطاف پذیر همراه با دوربینی کوچک در انتهای آن از طریق دهان از مری به معده و روده وارد می شود. پزشک از این طریق منشا خونریزی را پیدا می کند. اندوسکوپی برای برداشتن بافت کوچکی به عنوان نمونه و بررسی زیر میکروسکوپ نیز انجام می شود.
کولونوسکوپی. این آزمایش مشابه آندوسکوپی است ولی از طریق مقعد برای مشاهده و بررسی روده وارد می شود. کولونوسکوپی نیز برای بافت برداری استفاده می شود. 
اینتروسکوپی. این آزمایش مشابه کولونوسکوپی و آندوسکوپی است و برای بررسی روده کوچک انجام می شود. در برخی موارد در این آزمایش کپسولی کوچک به همراه دوربین قورت داده می شود و تصاویری از دستگاه گوارشی ارائه می شود.
اشعه ایکس باریم. در این آزمایش از باریم برای بررسی دستگاه گوارشی و گرفتن تصاویر اشعه ایکس استفاده می وشد. باریم قورت داده می شود یا از طریق مقعد وارد می شود.
اسکن رادیونوکلئید. در این آزمایش مقدار کمی مواد رادیواکتیو به داخل رگ وارد می شود و با استفاده از دوربینی خاص تصاویری از جریان خون در سیستم گوارشی تهیه می شود و محل خونریزی تشخیص داده می شود.
آنژیوگرافی. در این آزمایش رنگی خاص وارد رگ می شود تا رگ های خونی با استفاده از اشعه ایکس قابل مشاهده شوند. این آزمایش محل خونریزی را از طریق حرکت رنگ در رگ هایی که خونریزی کرده اند نشان می دهد. 
شکافتن شکم. در این عمل پزشک شکم را می شکافد و آن را بررسی می کند. این عمل در صورتی انجام می شود که آزمایشات قبلی با شکست مواجه شده باشند.
پزشک آزمایشاتی بر روی خون موجود در مدفوع انجام می دهد. این آزمایشات برای بررسی مشکلاتی مانند لخته شدن خون، کم خونی و وجود عفونت هلیکوباکتر پیلوری انجام می شود.

bxs5

ممکن است خون در مدفوع باشد ولی دیده نشود و علائمی نیز همراه با آن نباشد. از طرف دیگر ممکن است علائمی مانند شکم درد، استفراغ، ضعف، تنگی نفس، اسهال، تپش قلب، غش و کاهش وزن دیده شود.

bxs6

پزشک از روش های مختلفی برای توقف خونریزی استفاده می کند. اغلب آندوسکوپی برای تزریق مواد شیمیایی به محل خونریزی، درمان محل خونریزی به وسیله لیزر یا جریان الکتریکی یا بستن رگ هایی که خونریزی می کنند برای توقف خونریزی استفاده می شود. اگر آندوسکوپی نتواند خونریزی را متوقف کند پزشک برای کنترل خونریزی از آنژیوگرافی از طریق تزریق قرص به رگ های خونی استفاده می کند.
علاوه بر قطع سریع خونریزی، پزشک دلیل خونریزی را نیز از بین می برد تا دوباره خونریزی اتفاق نیفتد. درمان به دلیل خونریزی بستگی دارد و گاهی از قرص هایی مانند آنتی بیوتیک برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده می شود یا از قرص های ضد التهاب برای درمان ورم روده بزرگ استفاده می شود. عمل جراحی برای برداشتن پولیپ ها یا قسمتی از روده که توسط سرطان آسیب دیده است انجام می شود. گاهی نیز عمل جراحی برای درمان بیماری ورم روده استفاده می شود.
با توجه به دلیل خونریزی، درمان می تواند شامل کارهایی ساده باشد که خود شما می توانید انجام دهید. این کارها عبارتند از خوردن موادغذایی غنی از فیبر برای جلوگیری از یبوست. زیرا یبوست می تواند باعث بدتر شدن شکاف مقعد و بواسیر شود. همچنین نشستن در حمام های داغ و گرم نیز باعث تسکین شکاف می شود. 
پزشک روش درمان را با توجه به تشخیص دلیل خونریزی تجویز می کند.

.

منبع :