آکاایران: نوزاد پنج ماهه در هفته اول

نوزاد

چگونگی رشد نوزاد پنج ماهه در هفته اول

- نوزاد نمی تواند احساساتش را مثل شما نشان دهد. اما متوجه شادی و ناراحتی او می شوید. در این ماه توانایی نوزاد برای بیان احساسات و حس شوخ طبعی در حال بهبود است.

- هنگامی که نوزاد بزرگتر می شود، در صورتی که اتاق را ترک کنید شروع به گریه می کند و هنگامی که بر می گردید هیجان زده می شود. هنگامی که دوست دارد بغلش کنید دست هایش را بالا می آورد.

- کم کم نوزاد شوخی های شما را متوجه می شود و خنده او باعث خندیدن شما می شود.

زندگی شما در هفته اول نوزاد پنج ماهه: رابطه جنسی به عنوان والدینی جدید

یافتن زمان و انرژی کافی.  برای رابطه جنسی به عنوان والدینی جدید کاری سخت است. اما مسئله دیگر حضور شخص سومی در اتاق شما است.

نوع معاشقه را به یاد بیاورید. معاشقه مانند عشق بازی قبل از رابطه جنسی نیست. این کار رفتار عاشقانه و جنسی بدون فعالیت های جنسی است. معاشقه با همسرتان از طریق تلفن، ایمیل یا تنها به شما کمک می کند حالت روحی بهتر داشته باشید.

زمان مناسب. نیازی نیست زمانی که نوزاد خواب است شما هم بخوابید. خواب نوزاد زمان مناسبی برای نزدیکی جنسی است.

با همسرتان قرار بگذارید. لازم نیست برای قرار لباس بپوشید و بیرون بروید. در منزل بمانید. هنگامی که بچه دارید، ماساژ یا حمام دو نفره در ساعات خواب نوزاد، مانند قرار گذاشتن به حساب می آید.

شوخی طبعی. بعضی چیزها بعد از زایمان تغییر می کند. اگر نوزاد را شیر می دهید احتمال چکه کردن شیر وجود دارد. اگر نوزاد شروع به گریه می کند عصبانی نشوید چند دقیقه صبر کنید و او را بخوابانید.

هنگامی که نوزاد می خوابد شاید حس شما کامل از بین رفته باشد. اما سعی کنید دوباره با رفتاری آرام شروع به معاشقه کنید.

سرما خوردگی نوزاد پنج ماهه

چگونه نوزاد من سرما می خورد؟

نوزاد در سال اول تولد سرما می خورد زیرا ویروس های سرما خوردگی به تعداد زیاد وجود دارند و نمی توان از آن ها دوری کرد. در واقع به طور متوسط نوزادان سالی هشت بار سرما می خورند. ویروس از طریق لمس کردن اسباب بازی ها و وسیله ها منتقل می شود و از آنجایی که سیستم ایمنی نوزاد ضعیف است نمی تواند با بیماری مبارزه کند.

از طرف دیگر نوزاد کل مدت دستش را به دهانش و چشمش نزدیک می کند بنابراین ویروس به راحتی وارد بدن می شود. اگر نوزاد برادر یا خواهر بزرگتر دارد، احتمال ابتلا به سرما خوردگی افزایش می یابد زیرا بیشتر در معرض جرم است. علائم رایج سرما خوردگی شامل عطسه، آبریزش جشم، سرفه، آبریزش بینی، بهانه گیری و تب است. این علائم معمولا بعد از یک هفته از بین می روند.

چگونه می توانم شرایط راحت تری برای نوزادم فراهم کنم؟

سعی کنید از دستگاه تهویه هوا در اتاق نوزاد استفاده کنید. این کار باعث می شود نوزاد راحت تر نفس بکشد. به یاد داشته باشید نوزاد دوست دارد از طریق بینی تنفس کند و گرفتگی بینی، باعث ناراحتی او می شود. همچنین در هنگام گرفتگی بینی، نوزاد کمتر می تواند غذا بخورد زیرا نمی تواند به راحتی تنفس کند.

از روش های خانگی برای درمان سرما خوردگی نوزاد استفاده نکنید. پزشک این روش ها را برای نوزاد زیر شش ماه تجویز نمی کند زیرا ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. از آنجایی که بیشتر سرما خوردگی ها با ویروس  ایجاد می شوند، بنابراین آنتی بیوتیک نیز کمک نمی کند. بدن نوزاد باید با عفونت مبارزه کند. اگر سرما خوردگی نوزاد همراه با تب است، پزشک استامینوفن تجویز می کند.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

اگر علائم زیر را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید:

 • تب بیشتر از صد و چهار درجه فارنهایت
 • نفس کشیدن سریع یا دشوار، سرفه یا خس خس کردن گلو
 • ترشحات از چشم، که نشانه عفونت گوش یا گل مژه می باشد.
 • کشیدن مداوم گوش، گریه در هنگام شیر خوردن، گریه در هنگام بیداری؛ علائم عفونت گوش می باشند.

همچنین اگر نوزاد بعد از پنج تا هفت روز مریض به نظر می رسد یا علائم به مدت دو هفته یا بیشتر به طول انجامید، به پزشک مراجعه کنید.

رشد و تکامل نوزاد پنج ماهه در هفته اول

نوزاد پنج ماهه -آکانوزاد پنج ماهه

در این سن نوزاد اسم خود را تشخیص می دهد و متوجه می شود که با او حرف می زنید. همچنین هنگامی که او را صدا می کنید بر می گردد و به شما نگاه می کند.

در این سن، نوزاد حرف زدن را از تلویزیون یا رادیو یاد نمی گیرد بلکه از شما یاد می گیرد.


نوزاد پنج ماهه درهفته دوم

چگونگی رشد نوزاد در هفته دوم 

- در این سن نوزاد اولین احساسات خود را نشان می دهد؛ حس نگرانی. او در اطراف افراد غریبه احساس نگرانی می کند و اگر فردی غریبه به او نزدیک شود شروع به گریه می کند.

- اگر نوزاد را نزد افراد جدید برده اید، به آن ها بگویید آرام به او نزدیک شوند و کم کم با او ارتباط برقرار کنند همچنین اگر شروع به گریه کرد خودتان او را در آغوش بگیرید.

- حس نگرانی در نوزاد به معنی برخورد نکردن با چهره های جدید نیست. نوزاد از این که در اطراف انسان های جدید باشد لذت می برد. فقط به خاطر داشته باشید که او به صبر و درک شما نیاز دارد تا بتواند از این مرحله بگذرد.

زندگی شما با نوزاد پنج ماهه: نوزاد را به افراد دیگر عادت دهید

** هنگامی که باردار بودید، همیشه نگران رابطه احساسی خود با نوزاد بودید. حالا که رابطه نزدیکی با هم دارید نوزاد از نزدیک شدن دیگران به خودش نگران می شود. هنگامی که نوزاد در کنار دیگران راحت نیست، شما اولین کسی هستید که ناراحت می شوید. اما عادت کردن به افراد جدید قسمت مهمی از زندگی اجتماعی نوزاد است.

** رابطه نزدیک روزانه، در اثر فعالیت های روزانه ایجاد می شود بنابراین سعی کنید نوزاد را در فعالیت های گروهی شرکت دهید. سعی کنید از نوزاد فاصله بگیرید تا بو و صدای شما را نشنود و کم کم به دور شدن از شما و رابطه با افراد جدید عادت کند.

** نوزاد را در به ملاقات دوستانتان و فامیل ببرید. هنگامی که دیگران با او حرف می زنند او را در آغوش بگیرید سپس او را نزدیک فرد دیگر ببرید و سعی کنید ارتباط نزدیک تری برقرار کند. سپس آن ها را تنها بگذارید و سریع برگردید. این کار را چند بار انجام دهید و هر دفعه زمان دوری خود را بیشتر کنید.

یبوست نوزاد پنج ماهه:

چگونه متوجه یبوست نوزاد شوم؟

هیچ عددی برای تعداد حرکات نرمال روده در روز وجود ندارد. زمان حرکت روده به مقدار غذا و چیزی که نوزاد می خورد، فعالیت نوزاد و سرعت هضم غذا بستگی دارد. یبوست زمانی اتفاق می افتد که مدفوع به روده بر می گردد یا حرکات روده تاخیر دارند یا دفع برای نوزاد سخت است.

نوزاد دچار یبوست شده است اگر:

 • مدفوع نوزاد سفت و خشک است و یا در آن خون وجود دارد.
 • بیشتر از سه روز از آخرین مدفوع او گذشته است.
 • در هنگام حرکات روده و شکم احساس ناراحتی میکند.

چه چیزی باعث یبوست می شود؟

 • اگر نوزاد فقط شیر مادر می خورد، احتمال یبوست خیلی کم است. اگر مدفوع او خشک، سفت و دردناک است به پزشک اطلاع دهید. اگر یبوست همراه با استفراغ و ورم شکم باشد، موضوع جدی تری مطرح است ممکن است انسداد روده اتفاق افتاده باشد.
 • اگر نوزاد فقط شیر خشک می خورد، ممکن است دلیل یبوست مناسب نبودن شیر خشک باشد. از پزشک برای تغییر شیر خشک اطلاعات بگیرید.
 • اگر به نوزاد غذاهایی مانند برنج می دهید، فیبر دلیل یبوست او می باشد. سعی کنید میوه و سبزیجات به غذای نوزاد بیفزایید.
 • یبوست به دلیل کم آبی بدن اتفاق می افتد بنابراین سعی کنید به نوزاد نوشیدنی کافی بدهید. اگر نوزاد در حال حاضر غذاهای جامد می خورد، به او آب گلابی بدهید. می توانید یک اونس آبمیوه را با یک اونس آب رقیق کنید یا می توانید به آبمیوه شیر خشک یا شیر مادر بیفزایید.

چگونه می توانم به نوزاد کمک کنم؟

علاوه بر تغییر رژیم غذایی نوزاد، راه های دیگری برای درمان یبوست وجود دارد:

 • پاهای نوزاد را در حالتی که دراز کشیده است بگیرید و حرکت دوچرخه بزنید.
 • شکم او را به آرامی ماساژ دهید. اگر قسمتی سفت تر است، آن جا را بیشتر ماساژ دهید.
 • اگر برای مدفوع به خود فشار می آورد، او را در حمام آب گرم قرار دهید تا ماهیچه هایش آرام شود.
 • با تایید پزشک، از گلیسیرین استفاده کنید. اگر یبوست با این روش درمان نشود، پزشک روغن مخصوص نوزاد تجویز می کند.

رشد و تکامل نوزاد پنج ماهه در هفته دوم

کودک

قوت کافی برای غذا خوردن برای نوزاد پنج ماهه

- نوزاد در این ماه به قدری قوی شده است که می تواند بطری شیرش را نگه دارد اما هیچ گاه نوزاد را با بطری شیر تنها نگذارید. امکان گیر کردن شیر در گلوی نوزاد یا وارد شدن شیر به مقدار زیاد به دهان نوزاد وجود دارد. شیر زیاد در دهان نوزاد باعث می شود قند بر روی دندان های نوزاد تجمع کند و باعث پوسیدگی دندان شود. همچنین شیر بیش از حد وارد لوله هایی می شود که به پشت گلو و گوش میانی وصل است این مسئله باعث عفونت گوش می شود.

- نوزاد در این ماه علاقه زیادی به غذاهای جامد نشان می دهد. پیش از دادن غذای جامد به نوزاد با پزشک مشورت کنید.

- ممکن است سیستم گوارشی نوزاد آمادگی دریافت جامدات را نداشته باشد. شروع زودرس غذای جامد می تواند باعث حساسیت غذایی شود. حساسیت های رایج به غذاهایی مانند سفیده تخم مرغ، کره بادام زمینی، شیر گاو و گندم می باشد.

- سعی کنید همزمان با نوزاد غذا بخورید زیرا باعث تشویق شدن او به غذا خوردن می شود.

تنها نشستن

در این ماه نوزاد با استفاده از دست ها خود را بلند می کند و می نشیند. اگر نوزاد به تنهایی می نشیند سعی کنید مراقب او باشید.

معاینه چشم

در تمام ملاقات های نوزاد با پزشک، پزشک چشم های نوزاد، ساختار آن و توانایی او برای حرکت دادن چشم ها و بیماری های چشمی را بررسی می کند.


نوزاد پنج ماهه درهفته سوم:

پنج ماهگی کودک

چگونگی رشد نوزاد پنج ماهه در هفته سوم

در این ماه نوزاد می تواند حرکات ظریف و قطعات کوچک را دنبال کند. او می تواند با دیدن قسمتی از یک قطعه بزرگ، آن را تشخیص دهد به عنوان مثال می تواند اسباب بازی را از زیر ملحفه تشخیص دهد. در این ماه می توانید بازی قایم باشک با او بازی کنید. همچنین می تواند وسیله ها را دنبال کند.

نوزاد در این سن می تواند تفاوت بین رنگ های مات را تشخیص دهد. در این ماه سعی کنید کتاب های رنگانگ و اسباب بازی های رنگارنگ در اختیار او قرار دهید تا بتواند رنگ ها را بیاموزد.

زندگی شما در هفته سوم نوزاد پنج ماهه: پرستار بچه

** انتخاب پرستار بچه تصمیم مهمی است. اطلاعات گرفتن از فامیل، دوست و همسایه بهترین راه پیدا کردن پرستار است. همچنین می توانید از سایت ها یا موسسات مخصوص کمک بگیرید.

** فاکتورهای مهم در انتخاب پرستار شامل سن، تجربه و دانش علمی او است. انجام مصاحبه بهترین روش شناخت است. همچنین در هنگام برخورد پرستار با نوزاد او را ملاحظه کنید. می توانید از پرستارهای جوان یا نوجوان برای کمک در کارهای خود کمک بگیرد ولی خودتان نیز باید حضور داشته باشید.

** پس از انتخاب پرستار از او بخواهید زودتر بیاید تا نوزاد مدتی کوتاه با شما و پرستار باشد. بگذارید پرستار مراقب فرزند باشد و شما شرایط لازم را فراهم کنید. اطلاعات لازم درباره شماره تماس خودتان، پزشک نوزاد، پله های اضطراری منزل، محل اورژانس و کمک های اولیه و قرص های نوزاد را به پرستار بدهید.

نمودار رشد نوزاد پنج ماهه

چرا پزشک رشد نوزاد را بررسی میکند؟

پزشک نوزاد وزن و قد نوزاد و میزان کرویت سر او را بررسی می کند و آن ها را با اندازه گیری های قبلی مقایسه می کند. انحراف ناگهانی از الگو یا اندازه گیری ها نشانه وجود مشکل در جذب موادمغذی، بیماری و مشکل رشد است.

درصد رشد چیست؟

پزشک بر روی نمودار رشد روند و درصد رشد را نشان می دهد. این راه برای مقایسه نوزاد شما با نوزادان دیگر استفاده می شود. اگر نوزاد شما درصد رشد بیست و پنج درصدی دارد به معنی این است که حدود بیست و پنج درصد نوزادان در امریکا با سن و جنسیت مشابه، وزنی مشابه یا کمتر دارند و هفتاد و پنج درصد وزن بیشتری دارند. درصد رشد بین پنج تا نودوپنج درصد نرمال می باشد.

اگر نوزاد من کوچک یا بزرگ به نظر می رسد باید چه کاری انجام دهم؟

اگر نوزاد شما بزرگتر یا کوچکتر از نیمی از نوزادان هم سن و سال خود است نگران نشوید. هر نوزادی سرعت رشد خاص خود را دارد. سرعت رشد نوزاد را باید با ماه های اول خود مقایسه کنید. برخی نوزادان متناسب با ژن خود بزرگ یا کوچک هستند. رشد نوزاد به فاکتورهای مختلفی شامل دما، فعالیت، و رشد او بستگی دارد. با پزشک نوزاد صحبت کنید او راهنمایی های لازم را عنوان خواهد کرد.

رشد و تکامل نوزاد پنج ماهه در هفته سوم

 

کودک پنج ماهه

 

پرت کردن حواس نوزاد

هنگامی که نوزاد در سوپرمارکت شروع به بهانه گیری می کند سعی کنید حواس او را پرت کنید. می توانید با شکلک در آوردن حواس او را پرت کنید.

برای او دست بزنید، چیزی دست او بدهید یا به چیزهای جدید اشاره کنید. اما به یاد داشته باشید برای نوزادان حساس، بو، صدا و چهره های جدید در سوپرمارکت باعث ناراحتی و آزار می شود.

دلیل و تاثیر

- توانایی نوزاد برای ارتباط برقرار کردن با شما و دیگران نشانه رشد او می باشد. در این ماه نوزاد شروع به بازی های جدید می کند و می تواند از آن ها نتیجه گیری کند. او وسیله ها را می اندازد تا طریقه افتادن آن ها یا برداشته شدن آن ها از زمین را ببیند.

- هنگامی که نوزاد یاد می گیرد انداختن مانند برداشتن سرگرم کننده است زندگی اش تغییر می کند. بهتر است به این کار او عادت کنید.

- کم کم متوجه افزایش سروصدای نوزاد می شوید؛ این صداها نه تنها از نوزاد بلکه از به هم خوردن چیزها به هم است. نوزاد در این ماه شروع به تکان دادن، لرزاندن، کوبیدن و گاز گرفتن چیزها می کند.


نوزاد پنج ماهه در هفته چهارم

پنج ماهگی نوزاد

چگونگی رشد نوزاد پنج ماهه در هفته چهارم

** نوزاد در این ماه چیزهایی که شما می بینید و می شنوید را می بیند و می شنود. مهارت های ارتباط برقرار کردن او به سرعت بهبود یافته است. صداهای او برای پاسخگویی به محیط اطراف است به عنوان مثال نشانه خوشحالی یا راضی بودن از حل شدن مشکل است.

** در این ماه نیمی از نوزادان شروع به تکرار بخشی از کلمه می کنند به عنوان مثال: با، ما، گا یا ترکیبات مشابه.با افزودن بخش های جدید کلمات پیچیده تری می سازند.

** می توانید با تکرار حرف های نوزاد او را تشویق کنید یا بازی برای آن طراحی کنید. هنگامی که چیزی می شنوید که معنی آن را متوجه نمی شوید سعی کنید جمله ای در ادامه آن بگویید که مکالمه شما قطع نشود.

** در شش ماهگی، دست های نوزاد مهارت زیادی پیدا کرده است و می تواند وسایل را بگیرد.

** می توانید با قرار دادن اسباب بازی در نزدیکی نوزاد، او را تشویق به گرفتن آن کنید. بنابراین او یاد می گیرد وسایل بزرگتر را هم بگیرد.

** این تمرین را با دادن اسباب بازی ادامه دهید. به او کمک کنید وسیله ها را در دست جابجا کند. هنگامی که نوزاد یاد بگیرد وسیله را از یک دست به دست دیگر بدهد دنیای جدیدی پیش روی خود می بیند. او الان دو دست دارد که می تواند با آن ها سرگرم شود.

زندگی شما در هفته چهارم نوزاد پنج ماهه: کنار آمدن با ساعت خواب کمتر

راه های کنار آمدن با ساعت خواب کمتر:

خواب بیشتر برای نوزاد:

در این مرحله بیشتر نوزادان در طول شب می خوابند. اما اگر نوزاد شما شب نمی خوابد سعی کنید راهی برای تعلیم خواب در خانواده پیدا کنید.

خواب بیشتر برای شما:

راه های زیر را امتحان کنید:

- در هنگامی که نوزاد خواب است چرت بزنید یا سرکار در هنگام استراحت چرت بزنید.

- کارهای منزل را کم کنید یا ساده کنید تا زمان بیشتری برای استراحت داشته باشید.

- زود بخوابید و به همسرتان اجازه دهید از نوزاد مراقبت کند.

- سعی کنید هر شب سر ساعت خاصی بخوابید و صبح ساعت خاصی بیدار شوید.

خواب با کیفیت در هنگام استراحت:

 • با پزشک صحبت کنید و راه های درمان گیاهی برای خوابیدن بهتر را از او بپرسید. گاهی اوقات چند شب خوب خوابیدن به تنظیم ساعت خواب شما کمک می کند.
 • اتاق خوابتان را محل مناسبی برای خواب کنید. کارهایتان را داخل اتاق خواب یا روی تخت انجام ندهید. بالشت های مناسب و راحت استفاده کنید. نور، دما و سروصدا را تنظیم کنید. اتاق تاریک تر، سردتر و ساکت تر بهتر است.
 • پیش از خوابیدن آرام باشید؛ این کار باعث می شود سریع تر به خواب بروید. به عنوان مثال شیر گرم بنوشید، یوگا کار کنید، عضلات را بکشید، نفس عمیق بکشید، دوش بگیرید و بدن را ماساژ بدهید.
 • از خود مراقبت کنید. غذاهای مغذی و سبک بخورید. از خوردن کافئین در انتهای روز خودداری کنید و به طور مرتب ورزش کنید. سعی کنید کارهای دشوار را صبح انجام دهید.

واکسیناسیون نوزاد پنج ماهه

نوزاد در پنج ماهگی

چه واکسیناسیونی در ماه ششم باید انجام شود؟

پزشک در این ماه واکسیناسیون هپاتیت ب، هیپ و ... را توصیه می کند. واکسن هپاتیت ب در مقابل ویروس هیایت ب از نوزاد مراقبت می کند. واکسن دی تاپ در مقابل ویروس کزاز، سیاه سرفه و دیفتروس از نوزاد مراقبت می کند. واکسن پنوموکوکی در مقابل ویروس مننژیت، عفونت گوش و زات الریه از نوزاد مراقبت می کند. واکسن هیپ در مقابل ویروس آنفولانزای هموفیلوس نوع باکتریایی از نوزاد مراقبت می کند و واکسن خوراکی روتاویروس در مقابل ویروس آنفولانزای معده از نوزاد مراقبت می کند. بعلاوه اگر در فصول آنفولانزا به پزشک مراجعه کنید، نوزاد واکسن آنفولانزا نیز دریافت می کند.

چگونه می توان درد واکسیناسیون را کم کرد؟

با در آغوش گرفتن نوزاد در هنگام واکسیناسیون درد کمتر می شود. آرام باشید و حواس نوزاد را پرت کنید و با او حرف بزنید. به او شیر یا مسکن بدهید تا دردش کم شود. شیر دادن به نوزاد در هنگام واکسیناسیون باعث کاهش درد و گریه نوزاد می شود.

نوزاد من در حال حاضر بزرگ و سالم است آیا نیازی به انجام واکسیناسیون است؟

واکسیناسیونی که قبلا برای نوزاد انجام شده به طور کامل از او مراقبت نمی کند. برخی واکسن ها به طور مکرر برای ایمنی کامل تزریق می شوند. واکسن در مقابل بیماری های مختلفی نوزاد را محافظت می کند. پس از واکسیناسیون احتمال تب، قرمزی یا گریه نوزاد وجود دارد. برخی علائم جدی تر مانند حساسیت به واکسن بسیار نادر است. پس از واکسیناسیون مراقب نوزاد باشید و هر علامت جدی و جدیدی دیدید به پزشک اطلاع دهید.

 

.

منبع :