آکاایران: پوست خشک معمولا زبر است و به راحتی دچار خارش و سوزش می شود اما خشکی پوست صورت بدمنظره نیز به نظر می رسد. استفاده از ماسک باعث رسیدن رطوبت کافی به پوست صورت و نرم شدن آن می شود. نیازی به خرید ماسک های گران قیمت نیست؛ می توانید با استفاده از موادی که در آشپزخانه دارید مانند آواکادو، موز، کدو یا توت فرنگی ماسکی مرطوب کننده برای درمان خشکی پوست تهیه کنید. 

روش اول: ماسک کرمی آواکادو برای خشکی پوست صورت

آواکادو را خمیر کنید. با استفاده از یک چاقوی تیز آواکادو را نصف کنید و هسته آن را خارج کنید. میوه را با استفاده از قاشق از میوه جدا کنید و داخل کاسه بریزید. آواکادو را با استفاده از چنگال خمیری کنید.
اگر آواکادو کوچک است، کل میوه را برای ماسک استفاده کنید ولی در صورت بزرگ بودن، نصف آن کافی است. باید به مقدر کافی ماسک داشته باشید تا کل صورت را بپوشاند.

آواکادو را با ماست، روغن زیتون و عسل مخلوط کنید. 2 قاشق غذاخوری ماست، یک قاشق چایخوری روغن زیتون و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آواکادو بیفزایید. تمام مواد را مخلوط کنید و خمیری نرم تهیه کنید. 

 • اگر ماست رقیق است، مقداری آواکادو به آن بیفزایید تا غلیظ تر شود و از روی صورت چکه نکند.
 • اسیدهای چرب امگا3 موجود در آواکادو و روغن زیتون، ترک های موجود بین سلول های پوست، که در اثر کم آبی بدن ایجاد شده اند، را بهبود می بخشد.
 • عسل و ماست باعث نرم شدن و مرطوب شدن پوست می شوند.

ماسک را بر روی صورت قرار دهید و بگذارید 20-15 دقیقه بماند. با استفاده از انگشت، ماسک را بر روی صورت قرار دهید. بگذارید ماسک به مدت 20-15 دقیقه بر روی پوست بماند. در این مدت، اسیدهای چرب امگا در آواکادو و روغن زیتون جذب پوست می شوند.  

 • در هنگام قرار دادن ماسک بر روی صورت مراقب موها باشید. عسل به راحتی به موها می چسبد.

ماسک را با آب گرم پاک کنید. بعد از گذشت 15 دقیقه، ماسک را با استفاده از آب گرم پاک کنید. از آن جایی که ماسک چسبنده است، می توانید از لیف برای پاک کردن آن کمک بگیرید.

 • اطراف مو را به خوبی تمیز کنید.

روش دوم: ماسک مرطوب کنند موز برای خشکی پوست صورت

موز را له کنید. یک موز را پوست کنید و آن را از وسط نصف کنید. نصف آن را داخل کاسه قرار دهید و با استفاده از یک چنگال، آن را له کنید تا تبدیل به خمیر شود. 

 • موز غنی از ویتامین آ است که باعث نرمی پوست و جلوگیری از پوسته شدن آن می شود.

عسل و جو بیفزایید. سپس یک قاشق غذاخوری عسل و 4 قاشق غذاخوری جو به موز بیفزایید. با استفاده از قاشق هم بزنید تا ماسکی یکنواخت به دست آید.

 • اگر ماسک خیلی غلیظ است، یک قاشق غذاخوری شیر به آن بیفزایید.
 • عسل باعث مرطوب شدن پوست می شود و به دلیل خواص ضد باکتریایی، از خشک شدن و خارش پوست جلوگیری می کند.
 • جو یک لایه بردار طبیعی است که سلول های خشک و مرده پوست صورت را از بین می برد.

ماسک را بر روی صورت قرار دهید و بگذارید 15 دقیقه بماند. پس از مخلوط کردن ماسک، با استفاده از انگشت آن را بر روی صورت و گردن قرار دهید. بگذارید 20-15 دقیقه بماند.

 • ماسک را با استفاده از حرکات چرخشی بر روی پوست قرار دهید. این کار باعث می شود خاصیت لایه برداری جو بهتر عمل کند.

ماسک را با آب گرم پاک کنید. پس از 20-15 دقیقه، ماسک را با آب گرم پاک کنید. اگر ماسک به راحتی پاک نمی شود از لیف استفاده کنید. اما مراقب پوست باشید.

 • برای تاثیرگذارتر بودن ماسک، پس از پاک کردن ماسک، بلافاصله مرطوب کننده به صورت بزنید.

روش سوم: ماسک کدو تنبل برای خشکی پوست صورت

کدو تنبل، ماست، عسل و ادویه را مخلوط کنید. در یک مخلوط کن، دو فنجان کدو تنبل کنسرو شده، 4 قاشق غذاخوری ماست کم چرب، 4 قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چایخوری ادویه کدو تنبل بیفزایید. مواد را مخلوط کنید.

 • کدو تنبل حاوی آنتی اکسیدان ها، ویتامین ث و آ می باشد که باعث مرطوب شدن و نرمی پوست می شوند.
 • اگر از بوی ادویه خوشتان نمی آید می توانید آن را حذف کنید.

صورت را با ماسک ماساژ دهید و بگذارید روی پوست بماند. با استفاده از انگشت، ماسک را بر روی صورت ماساژ دهید. صورت را با لایه ای ضخیم از ماسک بپوشانید و بگذارید 20-15 دقیقه بماند.
اگر نمی خواهید از انگشت برای اعمال ماسک استفاده کنید، می توانید از برس های آرایشی استفاده کنید.

ماسک را با آب گرم پاک کنید. بعد از این که ماسک به مدت حداقل ده دقیقه بر روی پوست باقی ماند، آن را با آب گرم پاک کنید. اگر پاک کردن ماسک سخت است از لیف استفاده کنید.

روش چهارم: ماسک توت فرنگی برای خشکی پوست صورت

توت فرنگی، گرده زنبور عسل، عسل خام، سس مایونز و اسانس اسطوخودوس را مخلوط کنید. ده عدد توت فرنگی تازه را با یک چهارم پیمانه گرده زنبور عسل، 3 قاشق غذاخوری عسل خام، یک قاشق غذاخوری سس مایونز روغن زیتون و چند قطره اسانس اسطوخودوس مخلوط کنید. مخلوط را به خوبی هم بزنید.

 • توت فرنگی حاوی ویتامین ث و غنی از اسیدهای هیدروکس آلفا می باشد که سلول های مرده و خشک را از روی پوست پاک می کند.
 • گرده زنبور عسل  که به لایه برداری پوست خشک کمک می کند بنابراین عسل مرطوب کننده راحت تر به پوست نفوذ می کند.
 • سس مایونز به رطوبت و نرمی پوست کمک می کند.
 • اسانس اسطوخودوس بوی خوبی به ترکیب می دهد. اما اگر از بوی آن خوشتان نمی آید، می توانید آن را حذف کنید.

ماسک را بر روی پوست قرار دهید و بگذارید 20 دقیقه بماند. ماسک را با استفاده از انگشت بر روی پوست قرار دهید. دراز بکشید و بگذارید 20 دقیقه بر روی پوست بماند. 
در هنگام قرار دادن ماسک بر روی صورت، مراقب چشم ها باشید.

ماسک را با استفاده از آب گرم پاک کنید. پس از 20 دقیقه، ماسک را با استفاده از لیف پاک کنید. صورت را با آب ولرم بشویید و مرطوب کننده بر روی صورت قرار دهید.
 

.

منبع :