آکاایران: زمان مناسب برای زایمان سزارین

آکاایران: فرزندانی که از طریق سزارین پیش از هفته 39 بارداری متولد می شوند، بیشتر در خطر مشکلات تنفسی هستند نسبت به فرزندانی که از طریق زایمان طبیعی واژن به دنیا می آیند. نوزادی که از طریق سزارین متولد می شود 5 برابر بیشتر از نوزادان طبیعی در معرض خطر مشکلات تنفسی هستند و نیاز به کمک های مکانیکی برای تنفس دارند.

مادرهایی که سزارین در هفته 37 بارداری را انتخای می کنند باید در نظر بگیرند که فرزند چهار برابر در معرض خطر مشکلات تنفسی است. احتمال خطر در سزارین در هفته 37 بارداری، 10% و در زایمان طبیعی 8/2 % می باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم در هفته 37 سزارین انجام نشود.

مطالعات بر روی 34458 نوزاد از سال 1998 تا 2006 انجام شد. حدود 2700 نوزاد از طریق سزارین به دنیا آمده بودند؛ در حالی که نیازی به سزارین نبود. محققین این نوزادان را با نوزادانی که مادر زایمان طبیعی را ترجیح می داد اما نهایتا به زایمان سزارین منجر شد، مقایسه کردند.

بعد از تنظیم فاکتورهایی که بر تنفس نوزاد تاثیر می گذارد، محققان دریافتند نوزادی که در هفته 37 بارداری از طریق سزارین متولد می شوند حدود 7/3 برابر در خطر هستند، در حالی که نوزادانی که در هفته 38 بارداری به دنیا آمدند 3 برابر در خطر بوند. 
در این شرایط نوزاد باید به مدت دو روز در دستگاه مراقبت های ویژه نوزادان قرار بگیرد.  بیشتر نوزادان به طور کامل مشکل تنفسیشان بهبود می یابد اما تاثیرات طولانی مدت آن وجود خواهد داشت. دانشمندان هنوز تاثیر دوری دو سه روزه نوزاد از مادر، شیر نخوردن از سینه مادر و در معرض باکتری های بودن را بر روی نوزاد نمی دانند.

نوزادانی که در هفته 37 از طریق سزارین به دنیا می آیند، 5 برابر در معرض خطر مشکلات تنفسی هستند و به اکسیژن درمانی، استفاده از دستگاه فشار هوا و تهویه نیاز دارند. اما برای هفته 38 این خطر به 2/4 برابر کاهش یافته است.

bxs1 bxs2

در کل بارداری هفته به هفته جنین پس از خروج از فضای مایع شکم، وارد هوای آزاد می شود که باید تنفس کند. ریه های پر از مایع باید خالی شوند.  دلایل زیادی وجود دارد که نوزادی که از طریق سزارین به دنیا می آید بیشتر در معرض خطر تاخیر در تنفس هوا است. اولین عامل کوتاه تر بودن زمان بارداری است. در سه ماهه آخر بارداری هر هفته مهم است. فرزند هفته 37 خیلی بیشتر در معرض خطر تنفسی است تا فرزند هفته 39 بارداری.

در هنگام زایمان مادر هورمون های استرس قدرتمندی ترشح می کند. این هورمون ها بر جنین تاثیر می گذارد. هورمون ها دو تاثیر بر ریه جنین دارد. آن ها سرعت جذب آب را افزایش میدهند و موادی که به پاک کردن مایعات در ریه کمک می کنند را سریع تر دفع می کنند.

در هنگام زایمان طبیعی، هنگامی که درد شروع می شود و زمان مناسب زایمان فرا می رسد، جنین کاملا بالغ و کامل شده است. اما در هنگام سزارین، به زمان آخرین قاعدگی مادر و نشانه های سونوگرافی توجه می شود و گاهی این نشانه ها دقیق و درست نیستند.

- حدود یک سوم زایمان ها در امریکا به روش سزارین انجام می شود. در دهه اخیر هفته سزارین از هفته 40 بارداری به هفته 39 بارداری رسیده است. 

- از طرفی سزارین در هفته 39 بارداری احتمال زایمان بچه مرده را کاهش می دهد اما از طرف دیگر خطرات دیگری نیز برای مادر و فرزند دارد.

- مطالعات نشان میدهد هیچ گاه ثابت نشده است که سزارین برای مادر امن تر است. 

- پزشکان توصیه می کنند خانم هایی که مایل به سزارین هستند تا هفته 39 بارداری منتظر بمانند. 

سزارین هفته 39 بارداری مناسب است اما برای هفته 38 بارداری باید خیلی ملاحظه کرد. هنگامی که زایمان طبیعی در هفته 38 بارداری اتفاق می افتد خیلی متفاوت است با سزارین در هفته 38 بارداری. بنابراین برای مادری که با زایمان طبیعی مشکلی ندارد، بهتر است پیش از تصمیم گیری مطالعات لازم را درباره هر دو روش انجام دهد. 

.

منبع :