آکاایران: طریقه ی زایمان طبیعی

bxs1

هر تولد به شکلی منحصر به فرد اتفاق می افتد. اما تولد طبیعی در سه مرحله توصیف می شود:

bxs2
  •  فاز اولیه
  • فاز فعال
  •   فاز انتقال
bxs3 bxs4 bxs5

برای مادری که زایمان اولش است حدود 14 ساعت طول می کشد (ممکن است کمتر یا بیشتر طول بکشد). برای مادری که قبلا زایمان داشته است کل زایمان حدود 8 ساعت طول می کشد.

bxs6

فاز اولیه- دهانه رحم از صفر به 4-3 سانتی متر می رسد.

این مرحله در زایمان اول، تقریبا 10-6 ساعت طول می کشد.

bxs7

شروع زایمان در هر زنی متفاوت است؛ می تواند آرام باشد یا دردناک. در بیشتر خانم ها گشاد شدن دهانه رحم تا 3 سانتی متر پیش از شروع زایمان اتفاق می افتد. اما در برخی خانم ها دهانه رحم به سختی گشاد می شود. اما به طور کلی در فاز اول دهانه رحم نازک و نرم می شود و گشاد شدن تا سه سانتی متر در طول ساعت ها یا روزها اتفاق می افتد. انقباضاتی که باعث گشاد شدن دهانه رحم می شوند ممکن است بی نظم باشد و هر 30-5 دقیقه به مدت 45-30 ثانیه اتفاق بیفتد. ممکن است ترشحات صورتی ببینید و شکم درد داشته باشید. کیسه آب ممکن است در این مرحله پاره شود.

bxs8

فاز اولیه زایمان به فاز سرگرمی معروف است زیرا به شما کمک می کند بر روی مسائل دیگر تمرکز کنید بنابراین بدون نگرانی آن را پشت سر می گذارید. از آن جایی که انقباضات ملایم هستند و با فاصله اتفاق می افتند خانم باردار می تواند در منزل بماند. سعی کنید در حالت انتظار فعالیت های آرامش دهنده انجام دهید مانند آهنگ گوش دادن، بازی کردن و تلویزیون تماشا کردن. اگر می توانید به پیاده روی بروید؛ این کار به زایمان سریع تر کمک می کند.

فاز فعال- دهانه رحم 7-4 سانتی متر گشاد شده ​است

این فاز زمانی است که تولد به فاز جدی وارد شده است و بیشتر خانم ها در این مرحله شروع به تلاش برای زایمان می کنند. این مرحله تقریبا 6-3 ساعت برای فرزند اول و نصف آن برای فرزندهای بعدی طول می کشد.

bxs7

در این فاز، انقباضات به طور پیوسته به فاصله 5 دقیقه اتفاق می افتند و ناگهان شدت آن ها زیاد می شود. درد در قسمت پایینی پشت، شکم یا ران ها متمرکز می شود و به قدری شدت درد زیاد می شود که قادر نیستید حرف بزنید. ممکن است ترشحات صورتی یا قهوه ای داشته باشید.

bxs8

باید مثانه شما خالی باشد، نوشیدنی بخورید و تمرینات نفس کشیدن و آرام شدن که در کلاس های بارداری آموزش دیده اید را انجام دهید. به پرستار اعتماد کنید. بپزیرید طبیعی است که نگران باشید یا ترسیده باشید. اگر پزشک به شما اجازه می دهد دوش آب گرم به آرام شدن شما کمک می کند. 

فاز انتقال- دهانه رحم 10-8 سانتی متر گشاده شده است

فاز آخر مرحله اول حدود 20 دقیقه تا 2 ساعت برای فرزند اول طول می کشد و برای فرزندان بعدی سریع تر انجام می شود.

bxs7

انقباضات در طول این مرحله شدید است و فاصله آن ها به سه دقیقه رسیده است. خستگی، لرزش و حالت تهوع در این مرحله طبیعی است. در این مرحله فشار زیادی به واژن وارد می شود زیرا جنین در حال چرخش و قرار دادن سر در مقابل ورودی واژن است. اما در این مرحله نباید فشار وارد کنید. صبر کنید تا پرستار زمان درست برای فشار آوردن را به شما اعلام کند. در آن زمان دهانه رحم کاملا گشاد شده است. 

bxs8

بر روش های نفس کشیدن و آرام شدن تمرکز کنید. اگر فشار زیادی به شما وارد می شود ولی زمان زایمان فرا نرسیده است سعی کنید از روش های نفس کشیدن استفاده کنید؛ این روش ها به شما کمک می کند مقاومت کنید. اگر احساس می کنید کنترل را از دست داده اید نگران نشوید. این مسئله کاملا طبیعی است.

bxs13

در مرحله دوم دهانه رحم کاملا گشاد شده است. این مسئله تقریبا برای فرزند اول 2-5/1 ساعت طول می کشد و برای فرزندان بعدی از چند دقیقه تا 2 ساعت متغیر است.

bxs7

در این مرحله فشار زیادی به شما وارد می شود و به محض این که دهانه رحم کاملا باز شد، پرستار به شما می گوید شروع به فشار آوردن کنید. انقباض در این مرحله متوقف نمی شود. برخی خانم ها حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. از زمانی که شروع به فشار آوردن می کنید، نفس کم می آورید و خسته می شوید. در اطراف واژن احساس درد شدید می کنید و در اینجا سر فرزند شما دیده می شود. با فشار بعدی کل بدن فرزندتان از بدن شما خارج می شود.

bxs8

هنگامی که به شما اجازه داد شروع به فشار آوردن بکنید. مطمئن باشید پرستار بهترین راه نفس کشیدن و فشار دادن را به شما می گوید. 

bxs16

زایمان طبیعی

بعد از تولد فرزندتان، جفت نیز به سرعت خارج می شود. این اتفاق از چند دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد.

bxs7

در این مرحله باید برای خارج کردن جفت فشار وارد کنید. احتمالا انقباض و درد در این فرایند تجربه می کنید.

bxs8

از شما خواسته می شود نوزاد را زیر سینه خود قرار دهید؛ این کار باعث جمع شدن رحم می شود، یا همراه شما شکم شما را به آرامش ماساژ میدهد تا جفت جدا شود. هنگامی که مرحله سوم تمام شود، شما به شدت احساس خستگی می کنید. احتمالا هیاهوی زیادی در اطرافتان است اما بهتر است چشمانتان را ببندید و استراحت کنید.

.

منبع :