عرق کردن واکنش طبیعی سیستم سرمایشی بدن در محیط های گرم و در هنگام فعالیت است. اما عرق کردن زمان و مکان دارد؛ هنگامی که در باشگاه هستیم و ورزش می کنیم انتظار داریم عرق کنیم اما عرق کردن در خواب امری آزاردهنده و هشداردهنده است. عوامل زیادی وجود دارد که موجب عرق کردن در شب می شود بنابراین علائم را بشناسید و اطلاعات کافی درباره آن کسب کنید. آیا طبیعی است که در خواب عرق کنیم؟

چرا در خواب عرق می کنیم؟

برای جلوگیری از عرق کردن در خواب باید به فاکتورهای زیادی توجه کنیم. اولین و مهم ترین فاکتور دمای اتاق و راحتی شما در حین خواب است. گرما تنها عامل عرق کردن در خواب نیست. رطوبت نیز نقش مهمی ایفا می کند. فاکتورهای دیگر شامل پتوی ضخیم، لباس گرم یا ناراحتی ناشی از تشک قدیمی و اتاق پر سروصدا نیز باعث عرق کردن می شوند.

نکته دیگر سلامتی شما است. اخیرا  رژیم غذایی خود را تغییر داده اید؟ احساس خستگی می کنید؟ علائم سرماخوردگی مانند تب نیز موجب عرق کردن می شود. عرق کردن به دلیل سرماخوردگی یا آنفولانزا یک یا دو شب طول می کشد؛ اگر بیشتر از این طول کشید مشکل جدی تری وجود دارد.

یکی از رایج ترین علت عرق کردن زیاد  شبانه گرمای ناگهانی است که به دلیل قاعدگی و تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. افت ناگهانی تولید استروژن موجب به هم خوردن تعادل هورمون ها در هیپوتالاموس می شود که باعث افزایش دمای بدن خانم ها می شود.

مردها از این مشکلات رنج نمی برند. مردهایی که کمبود تستوسترون دارند یا قرصی مصرف می کنند که مانع تولید تستوسترون می شود این تاثیرات را تجربه می کنند. اکثر آقایان گرمای ناگهانی را تجربه نمی کنند اما کمبود اندروژن موجب عرق شبانه می شود.

چه عاملی دیگری باعث عرق شبانه می شود؟

بیشتر داروها باعث افزایش ضربان قلب و گشاد شدن رگ های سطح پوست می شوند؛ این مسئله باعث عرق کردن شدید می شود. داروهای تب بر یکی از عوامل اصلی هستند. اکثر افراد هنگامی که علائم آنفولانزا را می بینند آسپرین یا قرص های دیگر مصرف می کنند. این قرص ها باعث کاهش تب و افزایش عرق شبانه میشود. قرص های ضد افسردگی نیز عامل دیگر عرق شبانه هستند.

- بیماری های عفونی مانند ایدز و سل نیز باعث عرق شبانه میشوند. تب دائمی همراه با عرق شبانه یکی از علائم بیماری ایدز است. بیماری هوچکین، نوعی لنفوم هوچکین، نیز بیماری عفونی دیگری است که موجب تب و عرق شدید شبانه می شود.

- مصرف الکل پیش از خواب نیز عامل عرق شبانه است. مصرف یک لیوان الکل باعث خوابیدن میشود اما مطالعات نشان می دهد الکل باعث سردرد و عرق شابه می شود.

- عامل دیگری که باعث عرق کردن در خواب می شود مصرف غذاهای تند است. هضم غذاهای تند باعث افزایش دمای بدن میشود. همچنین مصرف کافئین نیز باعث می شود افرادی که در خواب به شدت عرق می کنند، بیشتر عرق کنند.

- برخی افراد بیماری تعریق دارند؛ در طول شب و روز به شدت عرق می کنند. اگر عواملی که ذکر شد باعث عرق کردن شما در خواب نیست، احتمال دارد به این بیماری مبتلا باشید بنابراین به پزشک مراجعه کنید.

راه های طبیعی برای درمان عرق کردن در خواب

اولین تعیین دمای مناسب است. اگرچه بیشتر پزشک ها دمای بین شصت و هشت و هفتادوچهار درجه فارنهایت را در هنگام خواب مناسب می دانند، اما افراد متفاوت هستند بنابراین شما باید دمای مناسب را برای خود بیابید. اگر همسر شما دمای بالاتر یا پایین تر را ترجیح می دهید، از پتوهای متفاوتی استفاده کنید.

از بین بردن عوامل تنش زا نیز راهی مناسب است. استرس و نگرانی از عوامل اصلی شروع عرق کردن شدید است (در طول شب و روز). بنابراین اگر عروسی شما نزدیک است یا مصاحبه کاری دارید عرق کردن بیش از همیشه امری طبیعی است. اما اگر عرق کردن در خواب چند هفته پس از روز تنش زا طول کشید به پزشک مراجعه کنید.

مردهایی که عرق کردن شبانه آن ها همره با آندروپوز است می توانند چایی که با کوهوش سیاه تهیه شده است مصرف کنند. کوهوش نوعی گیاه است که در امریکای شمالی یافت می شود و برای درمان بیشتر مشکلات استفاده می شود. شبدر قرمز یکی دیگر از درمان های گیاهی است که باعث کاهش گرمای ناگهانی و عرق در خواب می شود. اما مطالعات نشان می دهد تاثیر آن به اندازه کوهوش سیاه نیست.

خانم ها و آقایان می توانند برای کاهش عرق کردن در خواب از درمان های گیاهی مانند چای مریم گلی و لئونوس استفاده کنند. چای مریم گلی باعث افزایش آرامش و کاهش استرس می شود ولی چای لئونوس مستقیما بر عرق کردن تاثیر می گذارد. هر دو چای باعث آرامش اعصاب می شود و بر عرق کردن در خواب تاثیر می گذارد.

.

منبع :