آکاایران: مسافرت با هواپیما در دوران بارداری

آکاایران: در بیشتر زمان بارداری مسافرت هوایی امن است و مشکلی ایجاد نمی کند. اگر بارداری اول است، الان زمان مناسبی برای تفریح و خوش گذاری با همسر یا دوستانتان است. همچنین هم اکنون آخرین فرصت برای مسافرت است. زیرا بعد از تولد فرزند، تا چند سال باید مراقب او باشید و در هنگام مسافرت وسیله ها و اسباب بازی های او را حمل کنید. 

bxs1

بله، اما اگر مشکلات زیر را در طول بارداری دارید، پیش از مسافرت هوایی با پزشک هماهنگ کنید:

  •  لکه بینی
  •  دیابت
  •  فشار خون بالا
  • حالت تهوع شدید
  •  سابقه سقط جنین
  • سابقه تولد زود هنگام جنین

سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای مسافرت هوایی است. اگر در طول بارداری حالت تهوع داشته اید، در سه ماهه دوم این مشکل برطرف شده است. همچنین انرژی شما بیشتر است و هورمون ها نیز به شما کمک می کنند بنابراین ظاهر و احساسی بهتر خواهید داشت.

bxs2

معمولا امن است؛ اما این مسئله متناسب با شرایط بارداری شما می باشد. همیشه پیش از مسافرت با پزشک هماهنگ کنید.

اگر بارداری شما نرمال و بدون مشکل است تا هفته 36 بارداری می توانید از هواپیما استفاده کنید. اگر بارداری دوقلو دارید تا هفته 32 بارداری می توانید از هواپیما استفاده کنید. به زمان برگشت از مسافرت هم توجه کنید. زمان برگشت شما باید مطابق با زمان مناسب مسافرت هوایی در طول بارداری باشد. 

از هفته 28 بارداری، به نامه ای از پزشک یا ماما نیاز دارید که زمان بارداری شما را تایید می کند. در این نامه باید ذکر شود پرواز در این دوره مجاز است و احتمال درد زایمان در طول مسافرت هوایی وجود ندارد. این نامه در هر پرواز چک نمی شود اما بهتر است چند کپی از آن همراه شما باشد.

پیش از رزرو بلیت هواپیما، قوانین هواپیمایی موردنظر خود را بررسی کنید. برخی هواپیمایی ها نامه هایی دارید که باید پرینت بگیرید و پزشک آن را امضا کند. 

bxs3

خیر، هنگامی که از گیت فرودگاه می گذرید، از بین ردیابی فلزی عبور می کنید که به جنین آسیبی نمی رساند. فقط برای بررسی چمدان شما از اشعه ایکس استفاده می شود. سیستم اشعه ایکس که در برخی فرودگاه ها برای بررسی کل بدن استفاده می شود نیز به جنین آسیبی نمی رساند. 

bxs4

هیچ مدرکی وجود ندارد که حضور در هواپیما یا مسافرت هوایی برای جنین مضر باشد. 
اما بهتر است با هواپیماهای کوچک سفر نکنید زیرا داخل کابین، فشار وجود ندارد. در ارتفاع بالا هوا رقیق تر است. در هواپیمایی که داخل کابین، فشار وجود نداشته باشد، بدن شما باید بیشتر تلاش کند تا اکسیژن لازم را برای بدن جنین و بدن خودتان فراهم کند. 

bxs5

- سعی کنید کمی راه بروید تا جریان خون به خوبی انجام شود. نشستن طولانی مدت باعث ورم کردن پاها و زانوها و گرفتگی عضلات پا می شود.

- هر یک ساعت 4-3 دقیقه راه بروید. بایستید و بنشینید و حرکات کششی ساده انجام دهید. این کارها از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. 

- بنشینید و بلند شوید، پاهای خود را بکشید و پاهای خود را به شکلی خم کنید که ماهیچه های ساق کشیده شوند. در حالی که نشسته اید، زانوهای خود را خم کنید و انگشتان پا را ماساژ دهید. شانه های خود را در دو جهت بچرخانید و گردن خود را بچرخانید به شکلی که گوش به شانه برسد و سر را عقب و جلو کنید. تمام این ورزش ها را ده بار تکرار کنید.

- سعی کنید در صندلی کنار راهرو بنشینید. زیرا فضای کافی برای پاها وجود دارد و به راحتی می توانید برای قدم زدن و دستشویی رفتن بلند شوید. 

- فشار داخل کابین باعث می شود پاها ورم کنند بنابراین کفش های راحت بپوشید. اگر صندلی کنار شما خالی است کفش ها را درآورده و پاها را بر روی صندلی بغلی قرار دهید.

- مسافرت با هواپیما باعث کم آبی بدن می شود زیرا هوای داخل کابین رطوبت کمی دارد. بنابراین یک بطری آب همراه داشته باشید و به طور منظم آب بنوشید.

- مسافرت با هواپیما احتمال لخته شدن خون و واریس را افزایش می دهد. بنابراین برای حفظ جریان خون از جوراب های مخصوص پرواز (جوراب های تنگ) استفاده کنید. جوراب ها را پس از بیدار شدن بپوشید و زمان خوابیدن بعد از پرواز در بیاورید.

 - اگر احساس ورم، سوزش، درد یا قرمزی در یکی از پاها دارید، به خصوص در قسمت پایین و پشت پا، قرص بخورید. این علائم نشان دهنده لخته شدن خون است.

bxs6

از مهماندار بپرسید آیا امکان تغییر صندلی و نقل مکان به صندلی های با فضای بیشتر وجود دارد. اگر در طول پرواز تغییر صندلی امکان پذیر نیست، می توانید از راه های دیگر برای مسافرتی بدون استرس استفاده کنید:

-    بلیت را به صورت آنلاین خریداری کنید و صندلی مناسب را انتخاب کنید.

-    اگر نمی توانید به صورت آنلاین صندلی خود را چک کنید، سعی کنید زودتر در فرودگاه حاضر شوید. زمانی که باردار هستید، مهماندارها با شما همکاری می کنند و اجازه می دهند زودتر وارد هواپیما شده و صندلی خود را چک کنید.

-    لباس های نازک و گشاد بپوشید؛ به طوری که اگر هوا گرم بود بتوانید آن را عوض کنید و کفش های راحت بپوشید.

-    کمربند ایمنی را زیر شکم خود ببندید و در صورت تنگ بودن آن به مهماندار اطلاع دهید. آن ها کمربند را برای شما گشادتر می کنند.

-    همین که وارد هواپیما شدید دستشویی بروید زیرا تا بعد از بلند شدن هواپیما نمی توانید صندلی خود را ترک کنید.

-    مقداری آب و آبمیوه بنوشید تا آب بدنتان کم نشود.

-    سعی کنید آرام باشید و از سفرتان لذت ببرید. 

.

منبع :