آکاایران: راه هایی وجود دارد که شما و همسرتان می توانید برای زود باردار شدن انجام دهید.

فاکتور سن و باروری دو دلیل رایج باردار نشدن هستند. بعضی اوقات این مشکلات را می توان با استفاده از درمان های ساده حل کرد؛ در موارد نادر سخت باردار شدن به خاطر ناباروری مرد، زن یا هر دو است. آزمایش های دقیق و درمان در این موارد توصیه می شود.

مشکلاتی که باعث دیر باردار شدن می شوند شامل:

افزایش سن (بالاتر از 30 سال)

بیشتر خانم ها هنگامی که 30 یا 40 ساله هستند بچه دار می شوند. حدود 20% خانم ها در آمریکا در 35 سالگی باردار می شوند. سن ارتباط مستقیم با باروری دارد و بالا بودن آن در هنگام بارداری، احتمال سقط و عقب ماندگی بچه را افزایش می دهد. افزایش سن همچنین بر سلامت تخمک هایی که از تخمدان آزاد می شوند نیز اثر می گذارد، تعداد کمتری تخمک آزاد می شود و افزایش سن بر باروری تاثیر می گذارد. از طرف دیگر بالا بودن وزن، استرس های شدید، سیگار کشیدن و مصرف الکل نیز باعث مشکلات تناسلی در خانم ها می شود.

اگر سن شما بیشتر از 30 سال است و قصد باردار شدن دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

پیشینه بارداری خارج از رحم و سقط جنین

بارداری خارج از رحم رایج ترین و خطرناک ترین نوع سقط جنین است. این مسئله باید در ابتدای بارداری تشخیص و حل شود. معمولا جنین در رحم کاشته می شود اما در بارداری خارج از رحم، جنین در لوله رحم یا حفره لگن کاشته می شود. مطالعات نشان می دهد حدود 37% خانم هایی که بارداری خارج از رحم را تجربه کرده اند، هیچ یک از فاکتورهای خطرناک بارداری خارج از رحم را بروز نداده اند. با علائم بارداری خارج رحمی آشنا شوید.همچنین مطالعات نشان داد حدود 48% این خانم ها سیگارهای با کیفیت پایین مصرف می کرده اند و 23% از آن ها عمل جراحی شکم یا لگن داشته اند. بیماری های مقاربتی 20-10 % احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می دهند. فاکتورهای دیگر مثل مصرف قرص های ضدبارداری، استفاده از ابزار داخل رحمی، داشتن تورم لگن یا اندومتریوز نیز باعث افزایش احتمال بارداری خارج از رحم می شوند.

فیبروئید رحم

فیبروئید رحم رشد غیرسرطانی بر روی دیواره رحم می باشد. فیبروئیدها تا زمانی که خیلی بزرگ شوند و به دیواره های سایر اندام فشار وارد کرده و درد ایجاد کنند، هیچ مشکلی پیش نمی آورند. این مشکل در خانم های 45-30 ساله مشکلی رایج است؛ فیبروئید بزرگ باعث کاهش فضای رحم شده که باعث ناباروری و سقط جنین می شود. معمولا فیبروئیدها در طول بارداری و تغییرات محیط رحم اتفاق می افتند. در صورتی که فیبروئیدها به بدن جنین فشار وارد کنند باعث سقط جنین و ناقص الخلقه شدن بچه می شود.

علائم تخمدان پلی کیستیک

علائم تخمدان پلی کیستیک توسط عادت ماهانه نامنظم، چاقی و رشد نابجای مو در خانم ها (مانند روی صورت، روی سینه، شکم یا پشت) شناسایی می شود. این عامل باعث ایجاد جوش بر روی پوست و افزایش هورمون های مردانه در خون می شود. هورمون محرک غدد ترشحی (FSH) و هورمون جسم زرد (LH) توسط غدد هیپوفیز تولید شده، ترشح تخمدان، تخمک ها و سلول های اطراف تخمک که هورمون ها را تولید می کنند و باعث زادن می شوند را زیاد می کند. همچنین جریان در اطراف تخمک ها نیز افزایش می یابد. هورمون جسم زرد همچنین به افزایش مقدار استروژنی که توسط سلول های ترشحی تولید می شوند و به تخمک گذاری نیز کمک می کند. اگر مقدار این هورمون ها کاهش یابد، احتمال ناباروری نیز افزایش می یابد. هر آنچه درباره تخمدان پلی کیستیک باید بدانید.

اندومتریوز

اندرومتریوز نوعی نابهنجاری است که در اثر رشد بافت های موجود بر روی پوشش رحم و خروج آن از حفره رحم ایجاد می شود. این بافت به سایر اندام ها می چسبد و در طول عادت ماهانه متورم می شود. از آن جایی که خون نمی تواند از کیست ها جدا شود، زخم شدن بافت و چسبندگی اتفاق می افتد این مسئله باعث ایجاد درد می شود و از عملکرد درست لوله های رحم جلوگیری می کند. در این مقاله بطور کامل درباره علت،علائم و درمان آندومتریوز بخوانید.
این مسئله به طور مستقیم بر بارداری تاثیر می گذارد. سلول های اندومتریوز موادی ترشح می کنند که بر اسپرم و تخمک ها اثر می گذارد. این مسئله باعث کمبود پروژسترون در خانم ها می شود که از لقاح و کاشت طبیعی جلوگیری می کند. این مشکل هم از طریق دارو و هم از طریق لاپروسکوپی قابل حل است به گونه ای که بافت را از بین می برند و از تاثیرات مضر آن جلوگیری می کنند. این کار باعث توقف اندومتریوز می شود.

بیماری التهابی لگن

این بیماری از طریق بیماری های مقاربتی مثل کلامیدیا یا سوزاک به وجود می آید. اگر این دو بیماری به موقع تشخیص داده نشوند یا درمان نشوند باعث بیماری التهابی لگن می شوند. این بیماری ابتدا بر روی واژینال تاثیر می گذارد سپس به اندام های دیگر تناسلی منتقل می شود. این بیماری به طور مستقیم بر باروری زن تاثیر می گذارد و عامل اصلی بارداری خارج از رحم و سقط جنین است. بیماری التهابی لگن از طریق استفاده از روش های مناسب جلوگیری از بارداری، اجتناب از نزدیکی با چند نفر و اجتناب از تماس فیزیکی با افرادی که آزمایش STD آن ها منفی بوده است قابل جلوگیری است. اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود توسط دارو قابل درمان است.

عمل جراحی شکم و لگن

عمل های جراحی که برای از بین بردن سنگ کیسه صفرا، چسبندگی رحم، جای زخم و درمان سندروم روده تحریک پذیر انجام می شود با ناباروری تداخل دارند. چسبندگی رحم شامل بافت های فیبروئید یا زخم هایی است که در اطراف لوله رحم، رحم و لگن رشد کرده اند. این مسئله اساسا در اثر بیماری های اندومتریوز، التهاب لگن و پاره شدن آپاندیس اتفاق می افتد. چسبندگی رحم به لوله رحم اجازه نمی دهد تخمک هایی که توسط تخمدان در طول تخمک گذاری ایجاد شده است را جمع آوری کند و این مسئله باعث جلوگیری از بارداری می شود. برخی چسبندگی های رحم به قدری جدی هستند که تنها راه بارداری در اثر لقاح مصنوعی می باشد.  

عادت ماهانه نامنظم

اگر عادت ماهانه شما نامنظم است احتمال 40-30 % بارداری شما ناموفق خواهد بود. عادات نامنظم نشانه عدم تخمک گذاری است. این مسئله با مصرف داروهای باروری حل می شود اما بررسی عملکرد غده تیروئید، غدد کلیوی و غده هیپوفیز ضروری است. داروهایی که دارای کلومید و سروفن هستند باعث تحریک تخمک گذاری و نظم بخشیدن به عادت ماهانه می شوند. برای پریود شدن منظم این مواد غذایی را بیشتر بخورید.

عدم تعادل غده تیروئید

از آن جایی که غده تیروئید بر کل اندام های بدن (به خصوص اندام های وابسته به دوره ماهانه) اثر می گذارد عملکرد آن بسیار مهم است. پرکاری تیروئید و کم کاری آن هر دو خطرناک هستند زیرا باعث افزایش و کاهش سرعت فرایندهای بدن می شوند. هورمون های تیروکسین و تریودوترینین توسط غده تیروئید آزاد می شوند و توسط هورمون محرک تیروئید که توسط غده هیپوفیز آزاد می شود کنترل می شوند. هورمون تیروئید نقشی حیاتی در سلامتی نوزاد و مادر در طول بارداری ایفا می کند. درمان گیاهی تیروئید نیز وجود دارد. می توانید با مصرف داروهای مناسب و انجام آزمایش های تیروئید سلامتی خود و فرزند خود را کنترل کنید. 

پیشینه بیماری های مقاربتی

بعضی بیماری های مقاربتی مثل کلامید، سوزاک، تبخال ناحیه تناسلی و سیتومگالوویروس می تواند در حین زایمان از مادر به کودک منتقل شود. عفونت های جنسی مثل سیفلیس و ایدز پیش از زایمان به جنین منتقل می شوند. بنابراین آزمایشاتی باید بر روی مادر انجام شود و پیش از بارداری این بیماری ها بررسی شود. 

تعداد کم اسپرم

تعداد اسپرم فزاینده پایین به معنی کم تر بودن تعداد اسپرم (در منی مرد) از مقدار قابل انتظار می باشد. این مسئله با انجام آزمایش منی قابل تشخیص است. به این حالت اولیگواسپرم می گویند. تحرک و اندازه اسپرم در این حالت کمتر است. در سال 2010 انجمن سلامت جهانی پارامترهایی که کیفیت اسپرم را مشخص می کند اعلام کرد. براساس این پارامترها اگر 15 میلیون اسپرم در هر میلیمتر منی وجود داشته باشد، منی نرمال است. این نمونه باید 40% اسپرم متحرک و 4% اسپرم با سایز و شکل درست داشته باشد. این مقدار متغیر است بنابراین بهتر است 3-2 نمونه برای تشخیص درست آزمایش شود. کم بودن تعداد اسپرم عامل دیگری است که باعث ناباروری شما می شود.اما راههایی برای افزایش اسپرم در مردان وجود دارد.

محاسبه اشتباه دوره باروری

روشی به اسم اطلاع از باروری وجود دارد که توسط آن دوره هایی که بیشتر بارور هستید تعیین می شود. تقویم، ریتم، ترشحات و دما روش های دیگری هستند که میزان باروری شما را تعیین می کنند. روش اطلاع از باروری نشان می دهد چند روز پیش از شروع تخمک گذاری و هنگامی که تخمک گذاری اتفاق می افتد بارورترین زمان می باشد. از آن جایی که اسپرم به مدت 7-5 روز در رحم باقی می ماند، اگر در این زمان باردار شدن را امتحان کنید، شانس شما برای بارداری بیشتر می شود. اما مصرف قرص های ضدبارداری استفاده از این روش را بی ثمر می کند. با محاسبه دوره باروری شانس باردار شدن شما افزایش می یابد.

عمل جراحی بیضه ها یا عدم نزول بیضه ها

حالتی که بیضه ها در قسمت بالایی کانال شکم قرار دارند یا دقیقا بالای کیسه بیضه هستند یا در کانال کشاله ران قرار دارند عدم نزول بیضه نامیده می شود. عمل جراحی عدم نزول بیضه اورکیوپکسی نامیده می شود. با توجه به محل قرارگیری بیضه ها ممکن است یک یا دو عمل جراحی نیاز باشد. شکافی کوچک بر روی کیسه بیضه، کشاله ران و شکم ایجاد می شود و بیضه ها به پایین کیسه بیضه منتقل می شود. بعد از عمل جراحی بیمار باید از ورزش های پرتحرک دوری کند. این عمل جراحی برای جلوگیری از ناباروری و کاهش احتمال سرطان بیضه انجام می شود. این عمل باعث می شود سرطان بیضه در مراحل اولیه تشخیص داده شود. 

اختلال در نعوظ و انزال زودرس

انزال زودرس یکی از مشکلات رایجی می باشد که مردها تجربه می کنند؛ این مشکلی هنگامی پیش می آید که انزال مایع منی دقیقا قبل یا بعد از نزدیکی اتفاق می افتد. این انزال در اثر حداقل تحریک یا هیچ گونه تحریکی اتفاق می افتد. انزال زودرس از بارداری جلوگیری می کند و یکی از دلایل تنش بین زوج هایی است که تمایل به داشتن بچه دارند. شما می توانید با متخصص زنان صحبت کنید و با استفاده از دارو این مشکل را حل کنید. روش های آرامش دهنده و ترک الکل، سیگار و مواد مخدر نیز می تواند از انزال زودرس جلوگیری کند.

دیابت (در مردها) و ناباروری مرد

ناباروری مشکلی گسترده است؛ مطالعات نشان می دهد از هر 5 زوج نابارور در یکی از آن ها مشکل ناباروری به مرد برمی گردد. دانشمندان کشف کردند آسیب DNA در اسپرم مردی که از دیابت رنج می برد در مقایسه با افراد سالم بیشتر است. این مسئله باعث می شود مردهای مبتلا به دیابت نابارورتر باشند. مجله تولید مثل مطالعه ای بر روی 27 مرد دیابتی زیر 34 سال و 29 مرد غیردیابتی 33-20 ساله انجام داده است. حجم مایع منی در مردهایی که مبتلا به دیابت هستند 6/2 میلی لیتر و افراد غیر مبتلا 3/3 میلی لیتر می باشد. اما غلظت و مقدار اسپرم خروجی در بین هر دو دسته یکسان بود.

کاهش ذخیره تخمدان

به طور طبیعی تعداد تخمک ها در تخمدان در سال های پیش از یائسگی کاهش می یابد. این مسئله خانم های بین 40-36 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی اوقات خانم ها در انتهای دهه دوم و ابتدای دهه سوم زندگی از کمبود ذخیره تخمدان رنج می برند. افرادی که عمل جراحی اندومتریوز یا کیست تخمدان انجام داده اند از کاهش ذخیره تخمدان رنج می برند. این مسئله باعث کاهش تعداد تخمک ها در هر ماه می شود و هورمون فولیکول از بین می رود. در این حالت، دوره قاعدگی همپوشانی خواهد داشت و فاصله آن به 21 روز می رسد. تخمک گذاری در روز هفتم یا هشتم دوره قاعدگی اتفاق می افتد؛ در این حالت چرخه ماهانه قطع شده و پوشش داخلی رحم برای نگهداری جنین در زمانی کوتاه بهبود نمی یابد. این مسئله از کاشت جنین و بارداری جلوگیری می کند. باید با روش های تقویت کردن تخمک خود آشنا شوید.

نارسایی زودرس تخمدان

یائسگی زودرس پیش از 40 سالگی اتفاق می افتد. دلیل قطعی آن مشخص نیست. ممکن است به خاطر مشکلات کروموزم باشد یا نابهنجاری های تیروئید و یا سیستم ایمنی بدن. نارسایی زودرس تخمدان توسط آزمایش خون به وسیله بررسی مقدار هورمون فولیکول و هورمون جسم زرد در خون برای بیماری که بیش از 6 ماه عادت ماهانه نشده است، قابل تشخیص است. این دلیل اصلی ناباروری در خانم ها است زیرا هیچ تخمکی آزاد نمی شود بنابراین لقاح صورت نمی گیرد. تنها راه قابل اجرا لقاح مصنوعی توسط تخمک های اهدایی می باشد. 

ناباروری به خاطر مشکلات ایجاد شده توسط روش زندگی اتفاق می افتد:

زود باردار شدن

در کنار شرایط پزشکی و فیزیکی، روش زندگی شما نیز بر باروری شما اثر می گذارد. فاکتورهایی مثل استرس، افسردگی، برخی داروها مثل ضد افسردگی، چاقی، سوء تغذیه، سیگار و مشروبات الکلی، کار با مواد شیمیایی و اشعه ها نیز می توانند باعث ناباروری شوند. 
حتی برخی چیزهای کوچک نیز می توانند بر سیستم تولید مثل تاثیر گذاشته و به آن آسیب برسانند. به عنوان مثال مدت زیاد در محیط های داغ حضور داشتن باعث داغ شدن بیش از حد بیضه ها می شود. حضور مداوم در سونا و حمام های داغ نیز بر تعداد اسپرم اثر می گذارد. همچنین پوشیدن لباس های تنگ یا زیرپوش های نامناسب و مدت طولانی کار کردن با لپ تاپ باعث گرم شدن بیش از حد بیضه ها می شود. این ها دلایل اصلی ناباروری در مردها می باشد. دلایل زیادی وجود دارد که شما و همسرتان نمی توانید باردار شوید.

بهترین کار تعیین زمان باروری و تلاش برای باردار شدن در آن زمان است. پزشک خود را در جریان داروهایی که مصرف می کنید قرار دهید.
وب سایت های زیادی وجود دارند که به شما وسایلی برای بهبود ناباروری و افزایش شانس باردار شدن پیشنهاد می دهند. اما هیچ یک از آن ها به طور مستقیم بر باردار شدن شما تاثیر نمی گذارد.

نکاتی برای زود باردار شدن

مراحل باردار شدن

بهتر است پیش از باردار شدن با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان قرص هایی که مصرف می کنید قرار دهید. در این جا 20 نکته مهم برای باردار شدن ذکر شده است:

1-    روزهای باروری خود را پیدا کنید:

با استفاده از یک کیت پیش بینی تخمک گذاری یا تقویم می توانید روزهایی که بیشتر از بقیه ماه بارور هستید را تعیین کنید. این مسئله معمولا بین روز نهم و چهاردهم سیکل ماهانه اتفاق می افتد. می توانید با استفاده از برنامه های گوشی موبایل خود جزئیات عادت ماهانه خود را ذخیره کنید. این برنامه ها برای پیش بینی زمان باروری شما طراحی شده است و برای شما یادآور نیز می فرستد. 
از طرف دیگر اسپرم های سالم به مدت 72 ساعت در رحم باقی می مانند بنابراین می توان در این مدت زمان تخمک گذاری را انجام داد.

2-    غذاهای سالم بخورید:

بارداری

در این دوره باید غذاهایی مصرف کنید که از لقاح جلوگیری نکرده و رژیمی سالم باشد. این امر می تواند به کاهش وزن اضافه شما نیز کمک کند. برخی مواد غذایی خاص شانس باروری را زیاد می کند.

-    ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز را مصرف کنید. 
-    میوه های تازه و سبزیجات برگ دار مصرف کنید.
-    موادغذایی غنی از فولیک اسید مثل سبزیجات و بروکلی مصرف کنید.
-    حداقل دو لیتر آب در روز بنوشید.
-    محصولات لبنی تازه و غذاهای غنی از امگا 3 را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

بهترین رژیم غذایی برای باردار شدن را بشناسید و در کنار رژیم غذایی به طور منظم ورزش کنید و از هوای آزاد استفاده کنید. مصرف فولیک اسید، به صورت موادغذایی یا مکمل ها، بسیار حیاتی است زیرا محیطی بارور قبل و بعد از بارداری ایجاد می کند. روزانه باید حداقل 4/0 میلی گرم فولیک اسید به بدن مادر برسد. 

3-    سعی کنید وزن مناسب داشته باشید

برای بدنی که اضافه وزن یا کمبود وزن دارد باردار شدن امری دشوار است. اضافه وزن احتمال دیابت بارداری و فشار خون بالا بارداری را افزایش می دهد. در حالی که کمبود وزن باعث تاخیر در لقاح می شود زیرا مواد مغذی کمی در دسترس است. یک رژیم غذایی مناسب را انتخاب کنید و با پزشک خود برای حفظ وزن مناسب مشورت کنید. سعی کنید BMI خود را حفظ کنید و وزن و قد شما هماهنگی داشته باشند. این مسئله برای مرد و زن مهم است.

4-    سیگار را ترک کنید

مطالعات نشان می دهد سیگار کشیدن باروری شما را 50% کاهش می دهد. اگر شما یا همسرتان سیگار می کشید، یکی از دلایل اصلی ناباروری و باردار نشدن شما سیگار است. ترک سیگار و پاک کردن بدن از مواد شیمیایی مضر آن قدمی مهم در جهت باردار شدن است.

5-    نوشیدنی های بدون کافئین مصرف کنید

مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های غنی از کافئین باعث جریان خون به رحم و آلت تناسلی مرد می شود. این مسئله باعث کم شدن احتمال بارداری می شود. علاوه بر کاهش چای و قهوه، مصرف شکلات ها و داروهای کافئین دار را نیز کاهش دهید.

6-    مواد شیمیایی را از واژینال دور نگه دارید

مطالعات نشان می دهد استفاده از مواد شیمیایی مثل اسپری ها، پنبه های معطر، گلیسیرین، روغن ها و حتی آب دهان نیز احتمال بارداری را کاهش می دهد زیرا این مواد می توانند باعث از بین رفتن اسپرم شوند. همچنین از دوش گرفتن بیش از حد خودداری کنید زیرا باعث خروج بیش از حد مواد مخاطی لازم برای تحرک اسپرم می شود.

7-    مردها از دوچرخه سواری و موتورسواری خودداری کنند

مطالعات نشان می دهد برخورد بیش از حد لگن و کشاله ران به نشیمن گاه دوچرخه یا موتورسیکلت باعث کاهش عملکرد اعصاب آلت می شود. این مسئله باعث سختی حفظ نعوظ می شود.

8-    به زور نزدیکی جنسی نداشته باشید

اگر در هنگام نزدیکی جنسی ترشرو و بداخلاق باشید احتمال بارداری کاهش می یابد.

9-    نزدیکی جنسی را فقط برای خوشگذاری انجام دهید

بارداری تنها دلیل نزدیکی جنسی نیست به خصوص برای مردها. سعی کنید هیچ فشاری وارد نکنید و با صمیمیت و برای خوش گذاری نزدیکی کنید.

10-    حالت ایده آل

هیچ گونه حالت ایده آل نزدیکی برای افزایش باروری وجود ندارد. تنها عامل مهم این است که مایع منی در واژینال برای چند دقیقه باقی بماند. اسپرم های موفق در این زمان به رحم می رسند و می توانند برای مدت 72 ساعت در آن جا زنده بمانند. 

11-    مسمومیت ناشی از الکل

الکل عامل جدی کشنده اسپرم و مانع اصلی توان جنسی در مرد و زن است. حتی مقدار کمی از الکل تهدید کننده است. بنابراین الکل را ترک کنید.

12-    آزمایش های باروری انجام دهید

اگر هیچ یک از روش ها شما را به نتیجه نرساند به پزشک مراجعه کنید. پزشک آزمایش های باروری بر روی شما انجام می دهد و مشکل اصلی را پیدا می کند و آن را حل می کند.

13-    استرس نداشته باشید

بچه دار شدن تمام زندگی شما را تحت الشعاع قرار می دهد. سعی کنید هر چند وقت یک بار برنامه بچه دار شدن را فراموش کنید و فقط برای خوش گذرانی نزدیکی داشته باشید. تفریحات خود را داشته باشید، از شغلتان لذت ببرید و با دوستانتان دور هم جمع شوید.با راههای کاهش استرس آشنا شوید

14-    نزدیکی صبحگاهی

یک روز بارور را با نزدیکی شروع کنید؛ نیاز به برنامه ریزی ندارد زیرا مرد و زن هر دو در رختخواب هستند. مطالعات نشان می دهد اسپرم در صبح زود قوی تر است. بنابراین هر زمانی که تخمک گذاری می کنید، بعد از یک شب استراحت نزدیکی کنید. 

15-    با داروها آشنایی داشته باشید

اگرچه برخی داروها بی ضرر به نظر می رسند ولی باعث کاهش احتمال بارداری می شوند.
بنابراین پیش از مصرف هر گونه قرصی با پزشک خود مشورت کنید. برخی قرص های ضد افسردگی، ضد تشنج و هورمونی مانع از بارداری می شوند. خانم هایی که قرص های هورمونی جایگزین تیروئید، ضد افسردگی، داروهای مسکن و آسم مصرف می کنند نیز با مشکلات باروری مواجه می شوند. بدن شما باید پیش از باردار شدن از متوترکسات پاکسازی شود.

16-    فصل هایی برای نزدیکی

برخی فصل ها برای نزدیکی منجر به بارداری مناسب تر هستند زیرا تغییرات فصلی بر تولید اسپرم تاثیر می گذارد. جنبندگی اسپرم در انتهای تابستان و ابتدای پاییز بیشتر است. این مسئله برای عده زیادی صدق می کند. اطلاعات بیشتر درباره فصل مناسب برای بارداری را در این مقاله بخوانید.

17-    شیرینی جات کمتر مصرف کنید

مصرف بیش از اندازه شیرینی جات باعث تولید بیش از حد آدرنالین می شود. این هورمون علی رغم مکانیزم دفاعی بدن باعث از بین رفتن پروژستون (هورمون باروری در خانم ها) می شود و احتمال بارداری را کم می کند.

18-    انزال اصلی

آیا برای بارداری انزال در خانم ها باید اتفاق بیفتد؟ اگرچه این مسئله شرط اصلی نیست اما انزال در خانم ها باعث کمک به حرکت اسپرم به رحم می شود. انزال در خانم ها باعث انقباض دیواره واژینال و رحم می شود که باعث افزایش جنبندگی اسپرم می شود. از طرف دیگر روانسازی که توسط انزال انجام می شود باعث حرکت راحت تر اسپرم به رحم می شود.

19-    غذاهایی که باعث افزایش احتمال بارداری می شوند

افزودن غذاهایی از جمله لوبیا، دانه های کدو تنبل، انواع جوانه ها، روغن زیتون و ماهی قزل آلا شانس شما را برای باردار شدن بیشتر می کند.

20-    مردها، اسپرهای خود را افزایش دهید

مردها می توانند با اجتناب از ورزش های سنگین، دوری از محیط های خیلی گرم مثل سونا تعداد اسپرم ها را زیاد کنند. آن ها همچنین می توانند دو تا سه روز پیش از تخمک گذاری زن از نزدیکی خودداری کنند. ترک سیگار و مشروبات الکلی باعث افزایش سلامتی و قدرت اسپرم می شود. 

شما در حال حاضر نکات زیادی برای باردار شدن می دانید. هنگامی که تمام این نکات را رعایت کنید، شما و همسرتان امید زیادی در باردار شدن دارید. بارداری بر رابطه شما تاثیر می گذارد. بنابراین ضروری است که هنگامی که بارداری شما به تعویق افتاد یکدیگر را از نظر احساسی و روحی حمایت کنید.

از کمک کردن خجالت نکشید. امروز باردار نشدن به معنی باردار نشدن شما نیست.

روش های درمانی زیادی برای زوج های نابارور وجود دارد و اگر زود اقدام کنید به زودی دارای فرزندی سالم می شوید. 

به تعویق نیندازید!

مطالعات نشان می دهد سن ازدواج بالا رفته است. این مسئله امروزه رایج شده است که ازدواج بعد از 30 سالگی انجام می شود. این مسئله دلیل اصلی تاخیر در بارداری و بارداری دشوار است. 

برای بارداری موفق از نوشیدن مشروبات الکلی دست بکشید، غذاهای سالم بخورید و مثبت فکر کنید. اگر پس از چند بار تلاش در طول دوره باروری باز هم موفق نشدید با همسر خود صحبت کنید، به پزشک مراجعه کنید و از راهنمایی های او کمک بگیرید. بدن و فکر شما نیاز دارد به آمادگی لازم برای بچه دار شدن برسد. این مسئله مهم است که زودتر از موعد برای بارداری برنامه ریزی کنید و در مراحل رشد فرزند خود شرکت داشته باشید.

.

منبع :