آکاایران: نوزاد یک ماهه

bxs1

نوزاد یک ماهه -آکانوزاد یک ماهه

bxs2

بینایی نوزاد هنوز کامل نیست و اجسام را تیره می بیند. همچنین نوزاد اجسام را از فاصله 8 تا 15 اینچ تشخیص می دهد. بنابراین فقط زمانی که خیلی به او نزدیک هستید، صورت شما را می بیند. اگر نوزاد به چشم های شما نگاه نمی کند نگران نشوید. در ابتدا نوزاد بیشتر دوست دارد به ابروها، موها و سایر قسمت های صورت نگاه کند. پس از یک ماه شناسایی شما، نوزاد یک ماهه ارتباط چشمی با شما برقرار می کند. مطالعات نشان می دهد نوزاد تازه متولد شده نگاه کردن به صورت را به هر چیز دیگری ترجیح می دهد. با چگونگی معاینه بینایی نوزاد آشنا شوید.

bxs3 bxs4

- بدن شیر را از غدد می گیرد و به نوک سینه می رساند. پس از زایمان افت هورمون ها اتفاق می افتد و احساس عجیبی نسبت به مادر شدن دارید.

- سینه ها سفت و داغ می شوند و ورم می کنند. در این حالت فکر می کنید شیردهی با درد مناسب حال شما نیست. این تراکم خون و درد کوتاه مدت است و هنگامی که بدن با شیردهی سازگار شود از بین می رود.

راه های کاهش درد:

 • حمام داغ بگیرید.
 •  پیش از شیردهی، پارچه ای گرم بر روی سینه ها قرار دهید.
 • پیش از شیردهی، مقداری شیر از سینه های خارج کنید. سینه پر باعث می شود نوزاد در حالت غلطی شیر بخورد و درد بیشتری ایجاد می کند. 
 • سوتین مناسب شیردهی بپوشید. برخی خانم ها حتی در هنگام خواب نیز این سوتین را می پوشند.
 • هر دو تا سه ساعت به نوزاد شیر بدهید. به خاطر درد، شیردهی را به تعویق نیندازید. هرچقدر بیشتر به نوزاد شیر بدهید، درد سینه ها کمتر می شود.
 •  نوشیدنی زیاد بخورید تا بدن کم آب نشود و شیر به مقدار مناسب تولید شود.
 • در هنگام شیردهی، از هر دو سینه شیر بدهید.
 •  بعد از شیردهی، دستمالی سرد بر روی سینه ها قرار دهید. 
bxs5

** زردی باعث زرد شدن پوست صورت و سفیدی چشم ها می شود. اگر انگشت را بر روی بینی یا سینه نوزادی که زردی دارد فشار دهید، اثری زرد رنگ می بینید. اگر نوزاد پوستی تیره دارد زردی در سفیدی چشم ها و لثه مشاهده می شود.

** زردی در روزهای دوم و سوم نمایان می شود. برخی از زردی ها بعد از دو هفته خودبخود از بین می روند. اما چکار کنیم نوزاد زردی نگیرد؟

bxs6

_- نوزاد تازه متولد شده گلبول قرمز زیادی دارد که از نیاز بدن بیشتر است و هنگامی که کبد نمی تواند این گلبول های قرمز را به سرعت فراوری کند، رنگدانه های زردی (بیلی روبین) در خون ایجاد می شود. مقدار زیادی از این بیلی روبین با مدفوع از بدن نوزاد خارج می شود. اما حدود نیمی از نوزادان در دو هفته اول، درجه ای از زردی را تجربه می کنند.

- نوزادی که نارس است و نوزادانی که بیماری ژنتیکی دارند، نسبت به زردی آسیب پذیرتر هستند. برخی نوزادان در صورتی که مقدار کافی شیر دریافت نکنند دچار زردی می شوند زیرا در این حالت، بیلی روبین نمی تواند از طریق مدفوع از بدن خارج شود. زردی شیردهی معمولا در دو هفته اول نمایان می شود.

- هنگامی که زردی در 24 ساعت اول شناسایی شود بخاطر عفونت، مشکلات کبد یا ناسازگاری خون با خون مادر می باشد.

bxs7
 • در بیشتر موارد، زردی نوزاد  مشکل بزرگی نیست. احتمال دارد پزشک آزمایش خون برای بررسی مقدار بیلی روبین خون نوزاد تجویز کند.
 • در برخی موارد پزشک نوردرمانی را تجویز می کند. در این حالت نوزاد را لخت زیر نور آبی قرار می دهند. این کار باعث می شود بدن بیلی روبین را آزاد کند. 
 • علاوه بر نوردرمانی، خیلی مهم است که بدن نوزاد کم آب نشود. پزشک  احتمالا توصیه می کند شیردهی را افزایش دهید و اگر به نوزاد شیر خشک می دهید، مقدار مایع را افزایش دهید تا بیلی روبین از طریق مدفوع خارج شود.
 • هدف از درمان، کاهش بیلی روبین برای جلوگیری از ایجاد مواد سمی در مغز نوزاد می باشد. 

bxs8

bxs9
 • رحم محیطی گرم و دنج برای جنین بود بنابراین زمان می برد که نوزاد به محیط بیرون، صداها، نور و زندگی خارج از رحم سازگار شود. 
 • تنها راه ارتباطی نوزاد با شما گریه است اما می توانید با صدا و لمس کردن با او ارتباط برقرار کنید. نوزاد یک ماهه در حال حاضر صدای شما را می شناسد و تشخیص می دهد.
 • نوزاد دوست دارد بغلش کنید، ببوسیدش و حملش کنید. ممکن است با شنیدن صدای شما یا دیدن صورت شما صدایی مشابه "آه" در آورد و در بین افراد دیگر سعی می کند صورت شما را تشخیص دهد.
bxs10 bxs11

* هنگامی که باید از بچه دار شدن خوشحال باشید، احساس ناراحتی، افسردگی و غم دارید. البته در نیمی از مادرها دلایل کافی برای این حس وجود دارد. 

* در هفته اول، کم خوابی، بهبود پس از زایمان، مراقبت از نوزاد، بی تجربگی در خصوص نوزاد و کمک کافی نداشتن باعث ایجاد استرس می شود. هورمون های تولید شده پس از زایمان بر حالت روحی شما اثر می گذارد. 

* دانستن این که این احساسات طبیعی است به شما کمک می کند. احساس خود را به افرادی که دوست دارید و اعتماد دارید بگویید. با پدر و مادرهایی که تازه بچه دار شده اند ارتباط داشته باشید. این کار به شما کمک می کند ببیند حس دیگران نیز مشابه شما است.

* برای خودتان زمان بگذارید. نوزاد را به همسرتان یا مادرتان بسپارید و به خرید بروید، دوستانتان را ببینید یا حمام بگیرید. حتی نشستن یا پیاده روی با نوزاد نیز به شما کمک می کند آرام شوید.

* کار نکنید. سعی کنید این مدت سرکار نروید و زمان خود را با خانواده بگذرانید.

* اگر بیش از دو هفته احساس افسردگی دارید به پزشک اطلاع دهید. امکان دارد دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید. علائم افسردگی پس از زایمان شامل نگرانی، ترس، تغییر اشتها، بی خوابی و فکر آسیب رساندن به خود یا نوزاد می باشد.

bxs12 bxs13

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد هنگامی که نوزاد زیر یک سال است اتفاق می افتد که معمولا در هنگامی که نوزاد خواب است و بدون هیچ علائمی مشاهده می شود.

bxs14

اگرچه این سندروم، یکی از دلایل مرگ نوزاد زیر یک سال است اما خیلی نادر است. این سندروم معمولا نوزاد بین یک ماه تا 4 ماه را تحت تاثیر قرار می دهد. حدود % نوزادانی که از این سندروم می میرند، زیر 6 ماه هستند.

bxs15
 1. نوزاد را همیشه به پشت بخوابانید. هیچ گاه نوزاد را به شکم نخوابانید. 
 2. با نوزاد خود در یک اتاق بخوابید اما در یک تخت نخوابید.
 3. اجازه ندهید نوزاد با اسباب بازی های نرم، بالشت یا هر چیز دیگری بخوابد. زیرا ممکن است به صورت ناگهانی صورت و دهان نوزاد پوشیده شود و نتواند نفس بکشد. نوزاد را بر روی تشکی صاف و محکم بدن بالشت و اسباب بازی قرار دهید. 
 4. در هنگام خواب، خیلی لباس تن نوزاد نکنید. اگر فکر می کنید نوزاد می لرزد، لباس گرم تر تنش کنید.
 5. در نزدیکی نوزاد، سیگار نکشید. سعی کنید پیش از خواب به نوزاد شیر دهید و پستانک در دهانش قرار دهید.

bxs16

رشد نوزاد یک ماهه

bxs17

نوزاد یک ماهه دوست دارد مک بزند بنابراین او را منع نکنید. در واقع در حال حاضر پستانک به درد نوزاد می خورد. هنگامی که انگشت شما در دسترس نیست، نوزاد انگشت خود را می مکد.
مطالعات نشان می دهد استفاده از پستانک در هنگام خواب، احتمال سندروم مرگ ناگهانی را کاهش می دهد. هنگامی که نوزاد می خوابد و پستانک از دهانش می افتد نیازی نیست دوباره در دهانش قرار گیرد.

bxs18

* برخی مادرها از ابتدا حس دوست داشتن نسبت به نوزاد دارند اما برخی نیاز به زمان بیشتری دارند.
* تولد، زایمان و بهبود فعالیت های فیزیکی سختی است. اگر زمان زیادی با کودکان نمی گذارندید، الان باید مراقب یک نوزاد  یک ماهه کوچک باشید و مسئولیت دارید. رابطه شما با نوزاد مشابه روابط دیگر است. این رابطه نیاز به زمان دارد تا شکل بگیرد و بهبود یابد.
* بنابراین اگر در ابتدا احساس خوبی ندارید عذاب وجدان نداشته باشید. با گذشت زمان، زندگی بدون فرزندتان بی معنی می شود.
* اگر بعد از چند هفته احساس ناراحتی و غم همراه شما است، احتمالا از افسردگی بعد از زایمان رنج می برید. حدود 10% مادرها از این مشکل رنج می برند که به دلیل تغییرات هورمونی پس از زایمان است. علاوه بر این، برخی علائم دیگر شامل نگرانی، تغییر اشتها، بی خوابی و فکر آسیب رساندن به خود و نوزاد دیده می شود.

در صورت مشاهده علائم افسردگی پس از زایمان با پزشک تماس بگیرید. 

bxs19

تکامل نوزاد یک ماهه

قولنج گریه غیر قابل کنترل نوزاد سالم است. قولنج حدود 8 تا 40% نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد. تمام نوزادان در سه ماه اول خیلی گریه می کنند اما گریه ناشی از قولنج متفاوت است. پزشک سه قانون برای قولنج تعریف کرده است: سه ساعت گریه، حداقل سه بار در هفته برای حداقل سه هفته پشت سرهم. معمولا قولنج در هفته سوم تا ششم شروع می شود. بیشتر نوزادان گریه می کنند و آرام نمی شوند، پاها را بالا می آورند و دست ها را مشت می کنند. در بیشتر موارد قولنج در سه ماهگی از بین می رود.

bxs20

هنوز مشخص نیست. اما برخی افراد معتقدند قولنج به دلیل حساسیت غذایی یا سیستم گوارش نابالغ نوزاد می باشد. برخی دیگر معتقدند قولنج به دلیل رشد سیستم عصبی یا دمای بدن نوزاد می باشد که به راحتی بالا می رود. برخی دیگری معتقدند قولنج به دلیل به هم خوردن تعادل باکتری های موجود در روده اتفاق می افتد. 

bxs21

بهتر است درباره گریه های نوزاد یک ماهه با پزشک صحبت کنید. ممکن است مشکل دیگری مانند عفونت مجاری ادراری وجود داشته باشد بنابراین پزشک همه احتمالات را بررسی می کند. با درمان دل درد در نوزادان آشنا باشید.

برای آرام کردن نوزادان روش های مختلفی وجود دارد. در این جا بهترین روش ها برای شبیه سازی شرایط رحم عنوان شده است:

 • نوزاد را در یک ملحفه قنداق کنید یا در کریر قرار دهید.
 • نوزاد را بغل کنید و تکان دهید یا در گهواره قرار دهید.
 • نوزاد را بالا نگه دارید تا بتواند گاز از بدنش خارج شود.
 • دستگاهی که صدای بلندی دارد مانند جاروبرقی، ماشین ظرف شویی یا ماشین لباسشویی را روشن کنید.
 • نوزاد را با ماشین بیرون ببرید. حرکت باعث آرام شدن نوزاد می شود.

ایده های دیگر: حمام گرم، پارچه گرم بر روی شکم نوزاد قرار دهید. برخی نوزادان با مصرف قرص، علائم بیشتری نشان می دهند. درمان با استفاده از قرص در برخی موارد جواب نمی دهد.

شنیدن صدای گریه نوزاد دلخراش و خسته کننده است. با بهتر است سعی کنید از دیگران کمک بگیرید و کمی استراحت کنید.اما شما باید با علت گریه نوزاد در کل روز آشنا باشید.


bxs22

نوزاد تازه متولد شده

bxs23
 • نوزاد از نگاه کردن به صورت شما و شکلک در آوردن لذت می برد. زبانتان را در بیاورید او نیز این کار را تکرار می کند. 
 • به زودی نوزاد صداهایی در می آورد. سعی کنید با نوزاد مثل خودش حرف بزنید این کار باعث می شود با او ارتباط برقرار کنید و ساختار زبان را به او بیاموزید.
 • اگر می خواهید کارهایتان را انجام دهید، نوزاد را با استفاده از کریر روی سینه خود قرار دهید. این کار باعث خوشحالی نوزاد می شود. نوزاد دوست دارد نزدیک شما باشد.
bxs24

حتی اگر خوشحال ترین مادر باشید، گاهی احساس ناامیدی می کنید. شما نه ماه منتظر نوزاد بودید و الان چیزی که تصور می کردید نیست. والدینی که فرزندان مشکل دار دارند بیشتر این حس را تجربه می کنند. اما بقیه والدین نیز این احساس را تجربه می کنند. اگر حس ناامیدی دارید عذاب وجدان نداشته باشید، به خود زمان بدهید تا حس بهتری پیدا کنید.

bxs25

سوال اول: چرا تعداد واکسیناسیون نوزاد زیاد است؟

واکسیناسیون برای محافظت نوزاد در برابر بیماری ها است و بهترین راه چکاپ نیز می باشد. 

سوال دوم: واکسیناسیون چگونه انجام می شود؟

واکسیناسیون شامل باکتری ها یا ویروس های ضعیف شده است که باعث بیماری می شوند. بعد از واکسیناسیون نوزاد، سیستم ایمنی بدن نوزاد پاددتن هایی ایجاد می کند که نوزاد را در برابر بیماری های محافظت می کند.


bxs26

نوزاد در یک ماهگی

* اولین لبخند نوزاد در این هفته اتفاق می افتد. در واقع در کل دنیا و در تمام فرهنگ ها، نوزاد در هفته پنجم لبخند میزند.

* مغز نوزاد در حال رشد و پیچیده شدن است. در سه ماهه اول مغز حدود 5 سانتی متر رشد می کند.

* گاهی اوقات نوزاد آرام است در این مدت در حال یادگیری است. در این زمان ها با نوزاد حرف بزنید، برایش آواز بخوانید و تصاویر روی دیوار را برایش توضیح دهید. نوزاد در این زمان می تواند زمان شما را یاد بگیرد.

* صداهای جدید، تصاویر و بافت های جدید فرصت های خوبی برای یادگیری هستند.

* در این هفته ها، نوزاد زمان طولانی تری بیدار می ماند. سعی کنید در این مدت بیشتر با او ارتباط برقرار کنید و برایش شعر بخوانید یا آهنگ پخش کنید.

* نیازی به محدود کردن خود به آهنگ های بچه ها نیست. می توانید آهنگ های مختلف بگذارید و حرکات دست و پا و صورت نوزاد را مشاهده کنید.

bxs27

- به زودی باید اولین سری چکاپ بعد از زایمان را انجام دهید. پزشک می خواهد مطمئن شود شما بعد از استرس های ناشی از بارداری، درد زایمان و زایمان خوب هستید، چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روحی.

- در طول بررسی، پزشک زخم های واژن و دهانه رحم و بهبود آن ها را بررسی می کند. اگر دهانه رحم بهبود یافته باشد، آزمایش Pap نیز انجام می شود. همچنین پزشک شکم سما را بررسی می کند و در صورتی که سزارین انجام داده باشید، زخم های شکم را بررسی می کند.

- سینه های شما بررسی می شود. اگر به نوزاد یک ماهه شیر می دهید، پزشک کانال های مسدود شده سینه را بررسی می کند؛ این انسداد موجب ورم سینه می شود. اگر به نوزاد شیر نمی دهید، پزشک بررسی می کند آیا شیر شما در حال خشک شدن است یا خیر. با غذاهای ممنوع دوران شیردهی آشنا شوید.  پزشک همچنین به بررسی علائم عفونت شامل مناطق درد می پردازد.

- نزدیکی جنسی در این هفته مجاز است اما سعی کنید از قرص های ضد بارداری استفاده کنید زیرا احتمال باردار شدن پیش از برگشت پریودی وجود دارد. با زمان اولین پریود پس از زایمان سزارین آشنا باشید.

- پزشک درباره سلامتی روحی شما نیز می پرسد. معمولا از هر 5 مادر، 4 نفر دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند. پزشک در صورت مشکل شما را به روانشناس معرفی می کند.

bxs28

تغذیه نوزاد یک ماهه

bxs29

پزشک معمولا در ده روز اول، یک یا دو بار نوزاد را مورد چکاپ قرار می دهد و سپس در ماه اول، دوم، چهارم، ششم، نهم و دوازدهم نوزاد را مورد چکاپ قرار می دهد. اگر نوزاد بیماری دارد یا مشکلی در افزایش وزن دارد، پزشک نوزاد را بیشتر ملاقات می کند.

bxs30

پیش از ملاقات پزشک لیست سوالات خود را بنویسید. در ابتدا سوالات را بپرسید. اطلاعات نوزاد از جمله قد، وزن، زمان واکسیناسیون و ... را بنویسید. اگر با نظرات پزشک موافق نیستید به او بگویید. احتمالا دچار سوتفاهم شده اید. اگر باز هم متقاعد نشدید می توانید پزشک نوزاد را عوض کنید و نزد پزشکی بروید که راحت تر با او ارتباط برقرار می کنید.

bxs31

برخی پزشکان سیستمی برای پاسخگویی به سوالات شما دارند و می توانید سوالات خود را بپرسید و شماره و اسم خود را ذکر کنید. پزشک بلافاصله پس از شنیدن سوال جواب شما را می دهد. همچنین می توانید به کلینیک ها یا اورژانس رجوع کنید.

bxs32

حتی اگر پزشک به شما اجازه نزدیکی از طریق واژن را می دهد، در صورتی که خودتان آمادگی ندارید مجبور به انجام آن نیستید. مطالعات نشان می دهد در ماه اول بعد از زایمان حدود 34% خانم ها نزدیکی از طریق دهان، 65% نزدیکی از طریق لمس کردن و فقط 17% نزدیکی واژینال داشته اند. در اینجا نکاتی درباره نزدیکی جنسی بعد از سزارین ذکر شده است:

bxs33
 • اگر در اثر زایمان، زخم ایجاد شده باشد، احساس درد وجود دارد. برای از  بین رفتن این درد نیاز به چند ماه است.
 • اگر سزارین انجام داده اید، در قسمت پایین شکم جایی که برش انجام شده احساس درد دارید. سعی کنید از حالت هایی استفاده کنید که باعث فشار به بخیه ها نشود.
 • اگر نوزاد را شیر می دهید، تغییرات هورمونی باعث خشکی واژن می شود. بنابراین سعی کنید از روغن های پایه آب یا کاندوم های روانکاری شده استفاده کنید.
bxs34

واژن بسیار الاستیک است و برای خروج نوزاد کشیده می شود ولی دوباره به حالت قبل خود بر می گردد. اما بزرگتر شدن آن کاملا طبیعی است. اما میزان بزرگ شدن آن به عوامل مختلفی بستگی دارد: سایز نوزاد، تعداد نوزادها و می توانید با انجام ورزش های کیگل به طور منظمٍ عضلات واژن را تقویت کنید.

bxs35

اگر همسر شما تمایل کمتری به رابطه جنسی دارد، به خاطر مسئولیت های جدیدی است که بر عهده گرفته است. صحبت کردن راجع به نوزاد و تغییرات ایجاد شده پس از بچه آوردن، به شما کمک می کند احساس نزدیکی بیشتری داشته باشید. اگر زمان نزدیکی جنسی واژینال نرسیده است می توانید از طریق بوسه، نوازش و آغوش خود به یکدیگر محبت کنید.

bxs36

احتمالا این اولین تب نوزاد است بنابراین باعث نگرانی شما می شود. اما تب نشانه عملکرد درست سیستم ایمنی بدن نوزاد است که در مقابل عفونت از بدن دفاع می کند. هنگامی که نوزاد در اثر باکتری یا ویروس مریض می شود، دمای بدنش بالا می رود.

bxs37
 • تا زمانی که نوزاد به سه ماهگی برسد در صورت شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید اگر:
 • دمای بدن نوزاد بالای 38 درجه سانتی گراد است.
 • نوزاد رنگ پریده شده است، اشتها ندارد و رفتار و ظاهرش نگران کننده است.
 • هنگامی که با پزشک تماس گرفتید، باید تمام شرایط و علائم را برای او توضیح دهید. پزشک براساس اطلاعاتی که می دهید خطرناک بودن تب را تشخیص می دهد و داروهای مناسب تجویز می کند.
 • پیش از مراجعه به پزشک به نوزاد قرص ندهید. مقدار نامناسب قرص باعث می شود پزشک تشخیص درستی درباره بیماری ندهد. اگر تب نوزاد بالای 4/100 درجه فارنهایت است پزشک از شما می خواهد نوزاد را به مطب ببرید تا خود او را درمان کند.
bxs38
 1. سعی کنید لباس های او را کم کنید و با استفاده از پارچه ای بدن او را با آب ولرم خنک کنید. این کار  باعث کاهش دمای بدن نوزاد می شود. از حمام آب سرد استفاده کنید زیرا باعث لرزیدن و افزایش بیش از حد دمای بدن نوزاد می شود.
 2. نوزاد را به صورت مرتب تغذیه کنید و از کم آب شدن بدن جلوگیری کنید.
 3. اگر پزشک اجازه بدهد می توانید مقدار مناسبی از استفامینوفن به نوزاد بدهید.
 4. نوزاد را با استفاده از الکل خنک نکنید. زیرا الکل قرار گرفته بر روی پوست جذب جریان خون می شود و مشکلاتی برای نوزاد ایجاد می کند.

 

bxs39

شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد یک ماهه است. اما گاهی برخی مادرها نمی توانند به نوزاد شیر بدهند. غذاب وجدان بخاطر شیر ندادن باعث آزار مادر می شود. بخصوص اگر در طول بارداری برای شیردهی برنامه ریزی کرده باشد اما شرایط به گونه ای باشد که مانع از آن شود.

bxs40

نوزاد در یک ماهگی

bxs41

برخی نوزادان در اثر بیماری یا آسیب های فیزیکی شنوایی خود را از دست می دهند. والدین اولین افرادی هستند که از مشکلات ایجاد شده برای شنوایی نوزاد آگاه می شوند. نوزاد هنگامی که وارد اتاق می شوید یا حرف می زنید به سمت شما بر میگردد اما این به معنی خوب بودن شنوایی او نیست. ممکن است نوزاد صداهایی را بشنود اما به قدری نباشد که بتواند صحبت کردن را بیاموزد. بنابراین بهتر است آزمایش شنوایی را بر روی نوزاد انجام دهید.

bxs42

برخی نوزادان با مشکل شنوایی به دنیا می آیند که مشکلی ارثی است. برخی دیگر در اثر بیماری های عفونی شنوایی را از دستی می دهند و برخی دیگر طی زایمان، به دلیل کمبود اکسیژن، نارس بودن یا مننژیت یا کم کاری تیروئید شنوایی خود را از دست می دهند.

bxs43

اگر نگران شنوایی نوزاد هستید از پزشک نوزاد بخواهید آزمایشات لازم را انجام دهد. تشخیص زود مشکل شنوایی بسیار مهم است. درمان نکردن مشکل شنوایی باعث کاهش یادگیری زبان می شود اما تشخیص سریع و درمان از این مشکل جلوگیری می کند. درمان می تواند همراه با سمعک باشد.

.

منبع :