آکاایران: اگر بعد از سالها تلاش برای بچه دار شدن، اقدام به انجام ivf کرده اید، تعجب نکنید زیرا نگرانی در انجام این بسیار زیاد وجود دارد و این نگرانی مختص شما نیست و در همه مادران دیده میشود. خبر خوش این است که درمان ivf معمولا موفقیت آمیز است. در این مقاله درباره درمان ivf و مراحل انجام آن مرحله به مرحله به توضیح می پردازیم:

فاکتورهای موثر در موفقیت درمان ivf

در یک مطالعه انجام شده بر روی 156 هزار زن که ivf انجام دادند، میزان موفقیت در مرحله اول 29.5% است. شانس شما بعد از تکرار سیکل های درمان افزایش می یابد.در این مطالعه بعد از 6 دوره درمان، میزان موفقیت به 65.3% رسیده است. اگر برای شما 6 دوره درمان در نظر گرفته شده است، تقریبا دو سال طول میکشد.

در اینجا آماری وجود دارد که بهتر است قبل از اقدام به ivf از آن باخبر شوید:

  • میزان موفقیت برای زنان 35 تا 37 سال، 30.5 درصد است.
  • میزان موفقیت برای زنان 48 تا 40 سال، 20.9 درصد است.
  • تولد نوزاد زنده در هر سیکل برای زنان 41 تا 42 سال حدود 11.5 درصد است.
  • بعد از 44 سالگی، میزان موفقیت به کمتر از 1 درصد در هر دوره درمان است.

آیا درمان ivf برای شما مناسب است؟

بطور معمول پزشک  درمان ivf را بعد از بکاربردن سایر روش های درمان استفاده میکند. کلینیک باروری فقط در شرایط زیر ivf انجام میدهد، اگر:

- شما دلیل روشنی برای ناباروری نداشته باشید

- لوله فالئپ شما مسدود شده باشد.

- سایر درمان های باروری از قبیل داروهای باروری بدون نتیجه باشد.

- همسر شما دارای مشکل باروری باشد

- شما قصد استفاده از اسپرم یخ زده همسرتان را دارید.

- شما قصد استفاده از تخمک اهدا کننده یا تخمک یخ رده را دارید

Ivf چگونه انجام میشود؟

مراحل انجام عمل ivf

اگر شما تصمیم به انجام ivf گرفته اید، بهتر است با مراحل انجام آن آشنا شوید. قبل از اینکه درمان را شروع کنید، شما یک فرم رضایت نامه پر خواهید کرد. همچنین شما و همسرتان از نظر HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و لنفوتروپیک-Cell  T آزمایش خون میدهید.

زمانی که شما مراحل انجام ivf را می دانید با اطمینان بیشتر این کار را انجام خواهید داد. اگرچه هر کلینیک سیاست اجرایی خود را در انجام ivf دارد اما اصول و پایه کار همه آنها یکسان است.

مرحله اول: اولین سونوگرافی

مرحله اول در درمان ivf انجام سونوگرافی است. این سونوگرافی بی نهایت برای پروتکل درمان مهم است. به دکتر اجازه میدهد که وضعیت تخمدانها و تعداد فولیکول که تخمک را بارور میکند، بشناسند. همچنین میزان جریان خون شما را به تخمدانها می سنجد و وضعیت باروری شما مشخص خواهد شد. سلامت رحم برای لانه گزینی جنین چک میشود.

مرحله دوم: مانیتور سونوگرافی

در روز 5 سیکل قاعدگی از شما 3 تا 4 سونوگرافی گرفته میشود. این سونوگرافی به پزشک اجازه میدهد که رشد فولیکول ها را چک کنید و ببنیند که اندومتریم ضخیم شده است یا نه. وقتی فولیکول شما رشد کرده و آماده تخمک گذاری میشودو آنها استروژن تولید میکنند. در این زمان شما دو تا آزمایش خون برای ارزیابی سطح استروژن بدن تجویز میکنند. وقتی جریان خون به سمت تخمدانها بالاست، احتمال تخمک گذاری تخمک با قدرت بالا زیاد میشود.( راههای تقویت تخمک در زنان)

مرحله سوم: دوره قبل از درمان ivf

در یک دوره قبل از آغاز درمان پروسه ivf  پزشک به شما قرص ضدبارداری می دهند. نگران نباشید. این قرص شانس شما را زیاد خواهد کرد. علاوه بر آن، این قرص ها کیست تخمدان و سندرم حساس شدن تخمدانها را کاهش میدهد. البته برخی پزشکان این موضوع را قبول ندارند.

شما باید تخمک گذاری را در طول این مدت تشخیص دهید و به پزشک خود اطلاع دهید. برای این کار با علائم تخمک گذاری آشنا شوید و یا از کیت تخمک گذاری استفاده کنید.( روش تعیین روز تخمک گذاری)

تعدادی از کلینیک های باروری، به بیماران آنتاگونیست GnRH یا آگونیست GnRH را بعد از رخ دادن تخمک گذاری می دهند. این داروها تزریقی هستند.با این دو دارو پزشک بر روی تخمک گذاری شما کنترل دارد.

اگر سیکل قاعدگی شما نرمال نیست، پزشک برای پریود شدن شما پروژسترون تجویز میکند. شما ممکن است 6 روز بعد از خوردن اولین قرص پروژسترون آنتاگونیست GnRH یا آگونیست GnRH را دریافت کنید.

مرحله چهارم: پریود شدن

درمان ivf با روز پریود شدن شما آغاز می شود. در روز دوم، شما آزمایش خون و یا سونوگرافی میدهید. این سونوگرافی ممکن است واژینال باشد که به منظور مشخص کردن سایز فولیکول ها و چک کردن کیست ها است. آزمابش خون نیز برای تعیین سطح استروژن و استرادیول انجام میشود.

مرحله پنجم: تحریک و کنترل تخمدانها

در این مرحله دارو های باروری شروع میشود. این داروها به تحریک تخمدان کمک میکند. بصورت تزریقی است و شما مجبور هستید هر کجا از یک تا 4 تزریق در هر روز برای 7 تا 10 روز انجام دهید.

با تزریق این داروها پزشک، رشد و تکامل تخمدانهای شما را کنترل میکند. هر دو روز یکبار برای رشد اووسیت و سطح استروژن آزمایش خون و سونوگرافی انجام میشود. وقتی فولیکول به سایز 16 تا 18 میلی متر رسید، شما هر روز پزشک را می بینید.

مرحله ششم: بالغ شدن اوسیت ها

در این مرحله اوسیت در فولیکول کاملا بالغ شده است. پس تخمک رشد و تکاملش را کامل کرده است. برای تحریک کرد رشد نهایی آن شما باید hcg دریافت کنید. زمان تزریق آن مهم است. اگر hcg را زود دریافت کنید، تخمک به اندازه کافی بالغ نمیشود. از سوی دیگر اگر خیلی دیر دریافت کنید، تخمک زیادی بالغ میشود.

معمولا تزریق hcg، زمانی است که حداقل 4 فولیکول در خمدانها به سایز 18 تا 20 میلی متر رسیده باشند و سطح استروژن بالای 2000 pg/ml باشد. دکتر ساعت دقیق تزریق را به شما می گوید.

مرحله هفتم: دریافت تخمک

بعد از 34 تا 36 ساعت بعد از تزریق hcg پزشک تخمک را ریافت میکند. شما بی هوش موضعی میشوید. پزشک از سونوگرافی واژینال استفاده میکند. اوسیت به آزمایشگاه جنین فرستاده میشود و در آنجا با اسپرم همسرتان بارور یشود. پزشک معمولا 8 تا 15 اوسیت را خارج میکند.

شما ممکن است لکه بینی روشن و گرفتگی عضلات را در پایین شکم بعد از این عمل داشته باشید. این علائم بعد از چند روز ناپدید میشود.

مرحله هشتم: باور شدن تخمک

در آزمایشگاه جنین، اوسیت کامل بلغ شده را بین 12 تا 24 ساعت بارور میکنند. مایع منی همسر در ظرفی نگه داری و اسپرم آن جدا میشود. سالم ترین اسپرم در حدود 10000 به داخل اوسیت فرستاده میشود. معمولا 70 درصد اوسیت ها بارور میشوند.

مرحله نهم: انتقال تخمک بارور شده به داخل رحم

ivf چگونه است

بعد از باروری موفقیت آمیز، رویان به داخل رحم فرستاده میشود. این اتفاق 3 تا 5 روز بعد از دریافت اوسیت اتفاق می افتد. انتقال تخمک پروسه بدون درد است و نیاز به بیهوشی ندارد درحالیکه برخی گرفتگی را حس میکنند. معمولا 2 تا 5 رویان منتقل میشود.بعد از انتقال، شما حدود دو تا سه ساعت دراز می کشید و سپس به خانه می روید.

مرحله دهم: کنترل پروژسترون

روزی که تخمک دریافت میشود و قبل از انتقال رویان به داخل رحم، شما پروژسترون دریافت میکنید.

مرحله یازدهم: تست بارداری

مراحل ivf

12 روز بعد از انتقال رویان، پزشک دستور تست بارداری میدهد، اگر تست مثبت باشد شما جشن میگیرید. شما تا چند هفته پروژسترون دریافت میکنید. شما از نظر بارداری خارج رحمی و سقط بررسی میشوید.

میزان سقط در طول درمان ivfبرای زنان زیر 35 سال،بسیار پایین است و در حدود 15 درصد است.میزان سقط زنان 40 ساله حدود 25 درصد و بعد از 42 سالگی به 35 درصد می رسد.

.

منبع :