آکاایران: چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت میشود

آکاایران: تبریک می گوییم که شما احساس بارداری دارید. شما در ایام بدنبال علائم بارداری هستید. معمولا خونریزی لانه گزینی در همان زمان مشخص پریود شدن شما اتفاق می افتد و ممکن است شما متوجه این نشوید که علامتی از باردار شدن شما است.وقتی شما برای باردار شدن اقدام میکنید، علامت لانه گزینی اولین علامتی است که شما بدنبال آن می گردید. این علائم قبل از از دست دادن پریود قابل تشخیص خواهد بود و شما به بارداری خود پی می برید. بنابراین اگر شما برای بچه دار شدن اقدام کرده اید و منتظر علائم آن هستید باید علائم هفته اول بارداری مانند خونریزی لانه گزینی، گرفتگی عضلات و سایر علائم را تشخیص دهید. این علائم به شما می گوید که عمل لقاح با موفقیت انجام شده است یا نه؟ در حالیکه علائم لانه گزینی مخصوصا خونریزی نمی تواند دلیل قطعی برای بارداری شما باشد.

لانه گزینی چیست؟

چه زمانی لانه گزینی آغاز میشود؟

انواع علائم لانه گزینی

چه زمانی تایید میشود که لانه گزینی موفقیت آمیز بوده است؟

چهزمانی از تست خانگی باداری استفاده کنم؟

برای درک بهتر این علائم باید با مفهوم لانه گزینی  آشنا شوید. در این مقاله سعی شده کلیه اطلاعات لازم در زمینه لانه گزینی و علائم آن در اختیار شما قرار بگیرد.

bxs1

تست بارداری

لانه گزینی به معنی اتصال سلول تخم به دیواره رحم است که بدنبال آن بارداری رخ میدهد. لانه گزینی حدود 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری و سلول بارور شده رخ میدهد.

بعد از اینکه سلول تخمک بارور شد، در حدود 3 روز در لوله فالوپ می ماند.سپس تخمک بارور شده( علائم تخمک بارور شده)  حرکت کرده خود را به رحم می رساند و به دیواره رحم متصل میشود. به این عمل لانه گزینی گفته میشود.

زمانیکه لانه گزینی رخ میدهد،شما علائم آم از جمله حساس شدن سینه ها، گرفتگی عضلات و لکه بینی را تجربه میکنید. اکر شما یک یا بیشتر از این علائم را داشتید، شما باردار خواهید بود. پروسه لانه گزینی مرحله بدون دردی است  که گاهی با درد تخمک گذاری در وسط سیکل اشتباه گرفته میشود.

در آن زمان،اگر تخمک بارور شده خارج از رحم شروع به رشد کردن کند و یا به غشای دیواره داخلی رحم نچسبد، عمل لقاح انجام نشده است.

bxs2

مطالعات نشان میدهد که تخمک 12 ساعت بعد از تخمک گذاری قادر است تا بارور شود اما این زمان تا نهایت 24 ساعت ادامه دارد.مطور متوسط بارور شدن در حدود 9 روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد. زمانی لانه گزینی رخ میدهد که سطه HCG بالا رفته است. همه این علائم نشان از بارداری است.

لانه گزینی بطور معمول 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری شماست. که تقریبا 20 تا 24 روز بعد از سیکل قاعدگی شما خواهد بود. اگر شما 28 روزه هستید، تخمک گذاری در روز 14 رخ میدهد.

bxs3

روز تخمک گذاری

پروسه حایگزینی سلول تخم در رحم، اندومتریوم نامیده میشود. معمولا رویان لانه گزینی را در 6 تا 7 روز بعد از تخمک گذاری انجام میدهد. این پروسه سه مرحله دارد:

در مرحله اول، رویان به دیواره رحم میچسبد. این فاز اولیه پروسه لانه گزینی ، ADPLANTATION نامیده میشود. در طول این فاز، رویان حدود 5 تا 6 روزه است.

در مرحله دوم لانه گزینی، تخمک بارور شده دیواره رحم را سوراخ میکند و خود را به داخل رحم محبوس میکند.

در مرحله سوم، رویان نهایتا کامل به داخل دیواره دحم نفوذ میکند. در این مرحله، تخمک بارور شده در حفره اندومتریال جایگزین شده و بعنوان اندومتریوم رشد میکند و حفره بزرگ و بزرگ تر میشود.

bxs4

جنین متصل شده به دیواره رحم بسرعت شروع به رشد کردن میکند. شما ممکن است 3 نوع متفاوت از علائم لانه گزینی را تجربه کنید. این 3 نوع شامل:

bxs5

علائم طبیعی هستند مه نشان میدهند، پروسه لانه گزینی با موفقیت انجام شده است. این علائم از علائم اولیه بارداری بشمار م روند.

bxs6

این علائم بدرستی خود را نشان نمیدهند و باید با پزشک مشورت کنید.

bxs7

این علائم سیگنال اولیه بارداری نیست و در حقیقت لانه گزینی اتفاق نیوفتاده است. در حالیکه، آنها بسیار به علائم لانه گزینی شبیه است و شما گمان میکنید که باردار شده اید.

bxs8

هر زن علائم یکسان لانه گزینی را ندارد. همچنین، هر علائم هم از یک بارداری با بارداری دیگر متفاوت خواهد بود. خونریزی لانه گزینی یکی از علائم رایج لانه گزینی است که در زمان اتصال جنین به دیواره رحم اتفاق می افتد. اگر این خونریزی ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید.

علائمی که نشان از لانه گزینی موفق شما دارد، شامل:

bxs9

گرفتگی عضلات و لکه بینی از علائم معمول تخمک گذاری است، اگر تخمک گذاری درهفته قبل از پریود شما رخ دهد، به این معنی است که سلول تخم لانه گزینی شده است.اتفاق رایج در این زمان وجود ماده ی صورتی یا قهوه ای واژن است که لباس زیر و یا دستمال توالت را کثیف میکند. در این زمان، زنان لکه بینی بین پریودشان را تجربه میکنند. این دشوار است که بگوییم این نشانه بارداری است یا خیر؟

bxs10

حساس شدن سینه ها از علائم رایج دیگر در این زمان است.که برلیل افزایش استروژن و پروژسترون در طول دوران بارداری رخ میدهد. گاهی سینه ها متورم هم میشوند. این علامت تخمک گذاری نیست و چند روز بیشتر ادامه ندارد. اگر یک زن باردار باشد، این حساس شدن سینه ها ادامه خواهد داشت. حتی لمس ساده باعث ایجاد درد میشود. سایز سینه ها بزرگ شده و نوک سینه هم حساس میشود.قرمزس وجود ندارد و تغییرات پوستی دیده نمیشود.

bxs11

ممکن است در این زمان شما از یک متنفر شوید و یا غذایی که تاکنون مصرف نمیکردید دوست داشته باشید، بخورید.این علامتی از لانه گزینی است. تمایل به مصرف نمک در زنان در زمان لانه گزینی دیده میشود. شاید این علائم با تخمک گذاری اشتباه گرفته شود. اگر این تغییرات غذایی کمتر از 7 روز طول کشید ربطی به لانه گرینی نخواهد داشت.

bxs12

در روزهای اولیه لانه گزینی، دمای بدن شما بدلیل افزایش پروژسترون افزایش می یابد. دمای بدن معمولا 36.6 فارنهایت است. درحالیکه، اگر لانه گزینی موفقیت آمیز باشد، جریان خون در بدن بالا رفته و دمای بدن را افزایش میدهد. گاهی دمای بدن 7 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری افت پیدا میکند که در این صورت لانه گزینی در کار نیست.

bxs13

یکی از رایج ترین علائم بارداری، بیماری صبحگاهی است. تهوع و استفراغ علائم رایج بیماری صبحگاهی است و باعث ایجاد واکنش به بوها میشود. مطالعات نشان میدهد که 99 درصد زنان باردار این شرایط را تجربه میکنند. معمولا یک هفته قبل از عقب افتادن پریود رخ میدهد و در هفته های اولیه بارداری ادامه خواهد داشت.گاهی بیماری صبحگاهی وخیم است و به همراه سردرد و پشت درد خواهد بود. زنجبیل به تسکین این وضعیت کمک میکند. غذاهای شیرین و شور نیز میتواند کمک کننده باشد.

bxs14

اگر شما باردار باشید، شما در زمان مشخص پریود نخواهید شد. در حالیکه، ممکن است شرایط دیگر مانند استرس، بیماری و جراحی پریود شما را عقب بیاتدازد. اگر پریود عقب افتاد و شما همه علائم ذکر شده را داشتید. به پزشم مراجعه کرده و تست خانگی را استفاده کنید.

در طول لانه گزینی، یکی دو روز گرفتگی عضلات طبیعی است. گرفتگی معمولا یک هفته بعد از لانه گزینی رخ میدهد. گاهی گرفتگی ممکن است ناشی از مشکلات گوارشی باشد. اما اگر شما باردار باشید، زمانیکه جنین رشد میکند، به دیواره رحم فشار وارد میکند و باعث این اسپاسم ها میشود. اما اگر شما گرفتگی شدید عضلاتی همراه با خونریزی شدید داشتید می تواند نشانه سقط باشد و باید به دکتر مراجعه کنید.

دلیل دیگر نیز برای رشد و حساس شدن سینه ها میتواند افزایش جریان خون این ناحیه باشد.سایر علائم مانند تیره تر شدن نوک سینه ها، بزرگ شدن رگ های آن و آلوئول ها نشان از بارداری شما دارد. اگر حساس شدن سینه ها تا 7 روز بعد از تخمک گذاری ادامه یافت می تواند نشان از یک لانه گزینی موفق باشد.در غیر اینصورت یکی دو روزه بهبود خواهد یافت.

bxs15

در اینجا تعداد از علائمی که شایع نیست اما میتواند علائم لانه گزینی باشد را به شما معرفی میکنیم:

bxs16

سوخت و ساز بدن افزایش می یابد و زنان بیشتر تمایل به خستگی دارند. تغییر سطح هورمونی نیست باعث ایجاد این خستگی میشود. افزایش سطح پروژسترون باعث میشود که زن مدام احساس کند که نیاز به استراحت دارد.

bxs17

به دلیل افزایش هورمون های بدن در بارداری، شما مستعد آکنه میشوید.

bxs18

اگر لانه گزینی موفقیت آمیز باشد،شما در کل روز داخل دستشویی هستید. این علامت بدلیل هورمون بارداری HCG رخ میدهد. این هورمون ذخایر خونی ناحیه لگن را افزایش میدهد و باعث خارش در مثانه و نیاز به تکرر ادرار دارد.

bxs19

در زمان لانه گزینی، فرد احساس گرگرفتگی دارد که حدود 15 دقیقه در روز طول میکشد . هورمون ها در حال نوسان هستند. این نوسان باعث گرگرفتگی میشود.اما بطور مطلق نمیتواند علامت بارداری باشد.

bxs20

اگر شما دائم یبوست دارید باید این علامت را در کنار سایر علامت های بارداری بگذارید.

bxs21

درحالیکه همه زنان امیدوار هستند که لانه گزینی طبیعی داشته باشند اما گاهی اوقات این پروسه بدرستی انجام نمیشود. چندین دلیل برای لانه گزینی غیرطبیعی وجود دارد.

bxs22

تخمک گذاری

زمانیکه سلول تخم خارج از رحم لانه گزینی کند، بارداری خارج رحم نامیده میشود که معمولا در لوله فالوپ لانه گزینی انجام میشود. این سلول تخم میتواند به تخمدانها و حتی شکم متصل شود. این نوع بارداری همراه با جراحی و مصرف دارو خواهد بود و خطرناک است.

bxs23

زمانی این بارداری اتفاق می افتد که بلاستوسیت سریع در دیواره رحم لانه گزینی میکند قبل از اینکه به رویان تبدیل شود. بجای رویان، بلاستوسیت لانه می گذارد. شما ممکن است تمام علائم بارداری را داشته باشید و تست خانگی نیز آن را تایید کند. تنها سونوگرافی قادر به تشخیص آن است.

bxs24

گاهی مشکلات مربوط به جفت است. اگر عملکرد جفت غبر طبیعی باشد بارداری از دست میرود.

bxs25 bxs26

محال ممکن است که شما بطور فیزیکی بلاستوسیت را حس کنید.این دلیل آن است که گرفتگی شدید غیر طبیعی است. زنان تنها گرفتگی را زمانی احساس میکنند که یکی از تخمدانها تخمک آزاد کند.

bxs27

تخمک بارور شده

این علامت طبیعی لانه گزینی نیست. ممکن است مرتبط با اسپاسم روده باشد.زنان باردار مستعد اختلالات گوارشی و بدنبال آن یبوست و گرفنگی عضلات هستند. اگر شما گرفتگی را قبل از پریود حس کنید ممکن است ناشی از پروسه التهابی قبل از پریود شدن شما باشد.

bxs28

خونریزی در وسط سیکل همیشه نشانه لانه گزینی موفیت آمیز نیست. گاهی بعد از تخمک گذاری شما خونریزی خواهد داشت. در اینصورت با پزشک مشورت کنید.

bxs29

گرفتن تست خون HCG تایید کننده است. بدن بعد از لانه گزینی HCG تولید میکند و این هورمون در خون و ادرار قابل تشخیص است. شما این تست را میتوانید 3 روز بعد از عقب انداختن پریود خود انجام دهید.

یکی دیگر از روش ها انجام سونوگرافی 3 تا 4 هفته بعد از لانه گزینی است که تایید میکند با موفقیت بوده است یا نه؟ در این هنگام شما میتوانید جنی را در رحم ببینید.

bxs30

این تست مشخص میکند که هورمون HCG در بدن شما ترشح شده است. یدن بلافاصله بعد از لانه گزینی این هورمون را ترشح میکند.سطح این هورمون هر 2 تا 3 روز که میگذرد 2 برابر میشود.در حالیکه حدود هفته سوم بارداری و چهارم بارداری این هورمون توسط تست خانگی قابل تشخیص است.بنابراین مناسب ترین زمان وقتی است که شما پریود خود را عقب انداخته اید.

.

منبع :