آکاایران: فرزند شما بعد از 9 ماه انتظار شیرین متولد شد و الان در خانه شما جشن و شادی برقرار است. شما الان برای داشتن فرزند سالم خود بسیار خرسند هستید. اما شاید در رابطه با نزدیکی با شوهر و بازگشت به روابط قبل نگران هستید.

نگرانی و اضطراب کاملا طبیعی است. در اوایل بچه دار شدن شما سخت نگران فرزندتان هستید. ممکن است شبها تا دیر وقت با فرزندتان بیدار بمانید. و بسیار سخت است که به روابط گذشته همان ابتدا برگردید. همسر شما حتما شما را درک میکند و تا مساعد شدن شرایط و بازگشت روحیه شما صبر و شکیبایی خواهد داشت.

شما ممکن است سوالات زیادی در مورد رابطه جنسی و نزدیکی بعد از سزارین داشته باشید. در این مقاله سعی میشود به کلیه سوالات شما پاسخ داده شود.

چه زمانی بعد از سزارین نزدیکی داشته باشم؟

** فاکتور میل جنسی از یک زن با زن دیگر متفاوت است. برخی بعد از زایمان میل جنسیشان به صفر می رسد، در حالیکه برخی مانند سابق خواهند بود. اما باید بدانید که نزدیکی بلافاصله بعد از سزارین امکان پذیر نخواهد بود.

** اکثر پزشکان توصیه می کنند که شروع نزدیکی  در زایمان طبیعی حداقل باید 4 هفته بعد از زایمان آغاز شود.

** شما ممکن است دارای عفونت رحم باشید و یا اینکه بدلیل زایمان دچار خونریزی داخلی شده باشید.

** شما ممکن است بعد از زایمان طبیعی و سزارین بخیه داشته باشید. باید از پزشکتان بپرسید که چه زمان به شما اجازه میدهد که نزدیکی داشته باشید.معمولا بعد از 6 هفته بخیه بهبود می یابد و داشتن نزدیکی 6 هفته بعد از سزارین پیشنهاد میشود. درباره چک آپ هفته ششم بعد از زایمان بیشتر بدانید.

** اگر پزشک شما را معاینه کرد و به شما تاییدیه داد می توانید با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید.

صبر کنید بدنتان با شرایط جدید آداپته شود و با فرزند خود احساس آرامش کنید و سپس رابطه جدیدتان را آغاز کنید.

آیا می توانم مانند سابق انرژی لازم برای نزدیکی را داشته باشم؟

در اکثر مواقع، زنان بعد از زایمان به دلایل زیر کمتر تمایل به داشتن نزدیکی دارند:

  1. تغییرات فیزیکی بعد از زایمان
  2. استرس ذهنی ناشی از زایمان
  3. احساس درد و زخم در ناحیه واژن
  4. خشک شدن واژن بدلیل تولید کم استروژن بدلیل شیردهی
  5. کم شدن اعتماد به نفس به خاطر افسردگی بعد از زایمان
  6. برش در ناحیه پرینیوم به هنگام زایمان

اگر شما هریک از موارد بالا را تجربه کرده اید شما آمادگی برای نزدیکی را نخواهید داشت. براحتی این مسائل را با همسرتان در میان بگذارید. تولد نوزاد روی وضعیت جسمانی هر زنی اثرگذار خواهد بود. اگر نزدیکی  برای شما آزاردهنده بود فعلا از انجام آن بپرهیزید تا از نظر جسمانی و روحی آمادگی لازم را پیدا کنید.

چگونه داشتن فرزند روابط زناشویی شما تحت تاثیر می گذارد؟

سزارین

- حالا، این سوال تا حد زیادی به آمادگی شما برای بچه دار شدن بستگی دارد. بسیاری از والدین از بچه دار شدنتان لذت می برند و نگران این مسائل نیستند.

- عشق و علاقه مانند قبل بین شما و همسرتان برقرار خواهد شد

- فرزند پیوند بین شما و همسرتان را قویتر میکند

- در اکثر مواقع پدر و مادر آنقدر درگیر فرزندشان هستند که رابطه احساسی خود را فراموش می کنند.

چگونه با مشکلات واژن مقابله کنیم؟

1-پاسخ ساده است. باید زمان بدهید تا واژن بهبود یابد.

2-وقتی شما زایمان طبیعی دارید، واژن شما بسیار کشیده میشود

3-اما در مدت زمان اندکی واژن شما شروع به جمع شدن میکند

4-ورزش های کگل را هر روز انجام دهید تا واژن شما سریعتر به حالت اولیه برگردد.

شیردادن به نوزاد

سینه های شما نیز مانند واژن تان تغییر خواهد کرد. سینه های شما الان شیرده است و شل و افتاده میشود که این عامل باعث کاهش میل جنسی شما میشود. درد و حساس شدن سینه ها عامل دیگری است. ممکن است شما در زمان ارگاسم کمی ترشح شیر از سینه ها را داشته باشید که کاملا طبیعی است که بدلیل تغییرات استروژنی است. قبل از داشتن نزدیکی سینه های خود را از شیر خالی کنید.

با داشتن فرزند تازه متولد شده چگونه نزدیکی داشته باشیم؟

این هم یکی دیگر از نگرانی های بعد از زایمان است. شما باید زمانی رابطه داشته باشید که نوزاد شما خواب است. تا شما استرس نداشته باشید.

چرا بعد از تولد فرزند، رابطه زناشویی مانند سابق نیست؟

من هیچ گونه تمایل جنسی ندارم؟ چکار کنم؟

خود را سرزنش نکنید زیرا شما هنوز به آمادگی لازم برای داشتن رابطه جنسی نرسیده اید. زمان بیشتری را با همسزتان بگذرانید. روابط عاشقانه خود را احیا کنید. درباره افزایش میل جنسی در خود بیشتر بخوانید.

راه های جلوگیری از باردار شدن

اگرچه شیردهی بعنوان یک قرص ضد بارداری عمل میکند اما قابل اطمینان نیست. شما ممکن است قبل از اینکه پریود شوید تخمک گذاری هم داشته باشید. پس یک روش جلوگیری از بارداری را برای خود انتخاب کنید. می توانید از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

.

منبع :