آکاایران: دوران بارداری، دوره ای است که شما توصیه های مختفی را از اطرافیان خود می شنوید و در واقع هر کس یک توصیه برای شما دارد. مادران در دوران بارداری دوست دارند بهترین مواد غذایی را مصرف کنند تا جنین سالمی داشته باشند. برخی توصیه می کنند زعفران بخورید و برخی به دلیل تجربه بدی که داشته اند خوردن آن را توصیه نمی کنند. در اینجاست که شما گیج میشوید و نمی دانید که زعفران بخورید یا نه؟ برخی از شماها می گویید فواید زعفران به مضرات آن نمیارزد و کلا آن را از غذای خود حذف می کنید. در این مقاله کلیه شک و شبهات شما را در مورد خوردن زعفران در دوران بارداری برطرف می کنیم.

در این مقاله می خوانیم:

زعفران چیست؟

توهمات و افسانه ها در مورد خوردن زعفران در دوران بارداری

فواید خوردن زعفران در دوران بارداری

اثرات جانبی مصرف زعفران در دوران بارداری

چه زمانی و چه مقداری در دوران بارداری زعفران بخوریم؟

توصیه هایی در مصرف زعفران در دوران بارداری

چگونه زعفران را در غذا و شیر مصرف کنیم؟

زعفران چیست؟

زعفران و بارداری

زعفران پرچم خشک شده یک گیاه است که در مرکز این گیاه سه پرچم رنگی دیده میشود. پرچم را خشک و بصورت پودر در می آورند. تقریبا 75 هزار گل زعفران برای بدست آوردن 1 پوند(450 گرم) پودر زعفران برداشت میشود. بنابراین این ادویه که دارای خواص درمانی و آرامشبخش است، گرانترین ادویه جهان است. این گیاه در منطقه مدیترانه بیشترین رشد را دارد. از زمان قدیم زعفران را به عنوان طعم دهنده اصلی غذا استفاده می کردند. همچنین در برخی کرم های آرایشی کاربرد دارد. همچنین در قدیم زعفران را بعنوان افزایش دهنده اشتها و کمک کننده به هضم غذا در زن باردار می شناختند.

توهمات و افسانه ها در مورد خوردن زعفران در دوران بارداری

زنان قدیم بسیار توصیه میکردندکه شما شیر زعفران بخورید تا کودکتان خوشگل شود و پوستش روشن تر شود.( زیبایی جنین از توهم تا واقعیت) این یک افسانه و توهم است زیرا رنگ پوست جنین بصورت ژنتیکی و مقدار ملانین موجود در پوست مشخص می شود و خوردن زعفران نمی تواند در تغییر رنگ پوست جنین شما دخالتی داشته باشد.

اما اگر شما می خواهید هضم و جذب بهتری داشته باشید می توانید زعفر ان بخورید. پروسه هضم و جذب در دوران بارداری کند میشود و حالت اسیدی میشود که زعفران نقش یک پوشش محافظتی معده را برای مادر دارد که حالت اسیدی آن را خنثی میکند.

فواید خوردن زعفران در دوران بارداری

قبل از خوردن زعفران در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید. زعفران چون یک گیاه است ممکن است ماده ایمنی در بارداری نباشد. گیاهان بطور کلی ممکن است دارای اثرات بدی روی جنین شما داشته باشند. اگر پزشک شما مجوز مصرف زعفران را داد، می تواند یک مسکن خوب برای شما بشمار رود. اما مانند هر چیز دیگر باید متعادل مصرف شود تا از خوردن آن لذت ببرید. در اینجا فواید خوردن زعفران را بررسی می کنیم:

1-رها شدن شما از احساسات کلافه کننده دوران بارداری

در بارداری، تغییرات هورمونی در اوج است که اثر عمیقی بر روی خلق و خو شما می گذارد. دریک لحظه شاد هستید و لحظه دیگر ناراحت و غمگین و افسرده و هرلحظه دوست دارید گریه کنید. زعفران یک عامل ضد افسردگی است و خلق و خوی شما را بهبود می بخشد. وقتی شما شاد هستید زیبا هم بنظر می رسید و وقتی ناراحت شکم شما انگاری بزرگتر نشان می دهد. دریافت چند اسنک حاوی زعفران شما را در طول روز شادتر میکند.

2-خداحافظی با فشار خون بالا

زعفران به کاهش فشار خون کمک میکند.اگر شما باردار هستید، پتاسیم و کروستین موجود در زعفران به پائین آمدن فشار خون شما کمک میکند. نگران نباشید این خاصیت زعفران اثبات شده است. در مورد فشار خون بالا در بارداری بخوانید.

3-از بارداری لذت ببرید با کاهش شدت بیماری صبحگاهی

احساس شادمانی دارید. از شر سرگیجه و حالت تهوع خلاص می شوید. مثلا چای زعفران می تواند در بهبود بیماری صبحگاهی کمک کند. آیا مصرف ویتامین B6  هم باعث کاهش تهوع صبحگاهی می شود؟

4-بهبود هضم وجذب

نفخ، باد شکم و یبوست در دوران بارداری آزاردهنده است. رشد جنین به دستگاه گوارش فشار وارد می کند. زعفران بهترین دوست برای شما در دوران بارداری برای بهبود وضعیت گوارشی شما است. جریان خون را بهبود داده و متابولیسم را تقویت می کند و به هضم راحتر کمک میکند.

5-خلاص شدن از کرامپ آزار دهنده

وقتی جنین شما رشد میکند، ماهیچه و استخوانها تغییر کرده و کشیده میشود که این باعث کرامپ و درد در مفاصل و معده میشود. زعفران یک ضداسپاسم و ضد درد طبیعی است که این کرامپ ها را تسکین می دهد و به شما اجازه میدهد از بارداری لذت ببرید.

6-محافظت از شما در مقابل بیماری های قلبی-عروقی

غذا خوردن روی بیماری های قلبی موثر است. اگر شما به مقدار زیاد غذای چرب بخورید در دوران بارداری شوکی است برای قلب شما. کروستین و پتاسیم و آنتی اکسیدان موجود در زعفران شما و جنین را محافظت می کند و سطح تری گلیسرید و کلسترول را کاهش می دهد.

7-افزایش سطح آهن خون

زنان باردار اغلب کم خون هستند. شما باید غذاهای غنی از آهن مصرف کنید. زعفران غنی از آهن است و می تواند سطح هموگلوبین خون را افزایش دهد.

8-کاهش ریزش مو در دوران بارداری

نوسانات هورمونی روی مو تاثیر می گذارد و باعث ریزش آن میشود. بسیاری از خانم ها برای تقویت موی خود در دوران بارداری از شیرین بیان و زعفران استفاده می کنند.

9-احساس آرامش همراه یک خواب خوب شبانه

بزرگ شدن شکم، تغییرات هورمونی و کشیده شدن استخوانها باعث شب نخوابی شما میشود. اگر شما شب را بیدار بوده اید، چای زعفران و یا شیر زعفران می تواند مسکن خوبی برای شما باشد.با 7 راه کار ساده اضطراب خود را کم کنید.

10-متوفق کردن عطسه و احتقان بینی ناشی از آلرژی در دوران بارداری

بارداری شما را مستعد دریافت عفونت و آلرژی می کند.زیرا سیستم ایمنی ضعیف تر میشود. برای کاهش عوارض حساسیت معمولا آنتی هیستامین تجویز میشود که دارای اثراتی بر روی جنین است.

یک خبر خوب برای شما که دیگر نگران آلرژِی خود نباشید، نوشیدن شیر حاوی زعفران است.

11-احساس هیجان در زمان حرکت جنین

زعفران می تواند شما را کمک کند که حرکت جنین را بهتر احساس کنید. زیرا باعث افزایش دمای بدن شما شده و درنتیجه جنین بیشتر حرکت میکند. (نحوه شمردن تعداد ضربات پازدن جنین)

12-تسکین درد لثه

تغییرات هورمونی باعث ایجاد تغییراتی در لثه شما شده که آن را ملتهب و مسواک زدن را سخت میکند. با پودر زعفران لثه های خود را ماساژ دهید. این کار به شما اجازه میدهد راحتر دندانهای خود را مسواک بزنید. بهترین زمان برای تست بهداشت دهات و دندان در دوران بارداری کی است؟

سایر فواید مصرف زعفران در دوران بارداری

زعفران حاوی پتاسیم است که یک ماکرونوترینت مورد نیاز شماست . تعادل الکترولیت ها و عملکرد درست کلیه را برعهده دارد. مطالعات نشان میدهد که مصرف غذاهای غنی از پتاسیم تراکم استخوانی را افزایش میدهد. زنان باردار در معزض از دست دادن کلسیم هستند که این عامل باعث کاهش چگالی استخوانها شده و آنها را شکننده و ضعیف می کنند. اتلاف کلسیم همچنین از طریق پوسیدگی دندانها هم رخ میدهد.

همچنین زعفران منبع غنی از اسید فولیک، تیامین، نیاسین، ریبوفلاوین، vit A و C است و یک گیاه ایده ال برای مصرف در دوران بارداری است.

اثرات جانبی مصرف زعفران در دوران بارداری

تنها دلیلی که می توان با قطعیت گفت که ممکن است زعفران در دوران بارداری دارای اثرات جانبی باشد این است که زعفران از گیاه گرفته می شود و مصرف گیاهان در بارداری دارای ممنوعیت هایی است.در حالیکه زعفران دارای فواید زیادی برای مادر باردار است در کنار این فواید ممکن است مضراتی نیز داشته باشد.

در این مقاله اثرات جانبی مصرف زعقران در دوران بارداری را باهم بررسی می کنیم:

1-زعفران و سقط جنین

زعفران باعث انقباضات رحم می شود که خود باعث سقط میشود. زعفران دمای بدن را افزایش می دهد که این عامل خود باعث مردن جنین میشود.بنابراین قبل از اینکه تصمیم بگیرید که زعفران بخورید، با پزشک خود مشورت کنید. معمولا می توانید مصرف زعفران را در دو ماهه دوم بارداری آغاز کنید که در این احتمال خطر سقط بسیار کاهش یافته است.

2-زعفران و حساس تر شدن

تعدادی از زنان بعد از مصرف زعفران دچار تهوع، خشکی دهان،سردرد و اضطراب می شوند. اگر شما جز این دسته هستید، شما به گرانترین ادویه جهان حساسیت دارید. اگر بارداری بی دردسری می خواهید از خوردن زعفرات با این شرایط بپرهیزید.

3-زعفران و استفراغ

استفراغ کردن نه تنها باعث ایجاد احساس ناخوشایند در شما میشود بلکه جنین شما نیز از دریافت ویتامین و املاح مورد نیاز محروم می شود. اگر با مصرف زعفران احساس حالت تهوع و استفراغ داشتید با پزشک خود مشورت کنید.

زعفران در دوران بارداری ممکن است دارای اثرات جانبی خطرناکی باشد که باید کاملا مراقب آنها باشید:

  • وجود خون در ادرار و یا مدفوع
  • خونریزی از لب ها، بینی و پلک
  • سرگیجه و از دست دادن تعادل
  • بی حس شدن
  • جلوی چشم سیاهی رفتن
  • زردی

چه زمانی و چه مقداری در دوران بارداری زعفران بخوریم؟

در مراحل اولیه بارداری، ممکن است خوردن زعفران باعث سقط جنین شود  بنابراین توصیه میشود مصرف زعفران از سه ماهه دوم بارداری در حدود هفته پانزدهم بارداری آغاز شود.

شما مجاز هستید تنها 10 گرم در روز زعفران مصرف کنید. اگر بیشتر از این مقدار مصرف کنید برای جنین شما خطرناک است و روی رشد و تکامل آن اثر می گذارد.

توصیه هایی در مصرف زعفران در دوران بارداری:

اگر شما قصد دارید که برای اولین بار در دوران بارداری زعفران را تست کنید، ممکن است شما شک داشته باشید و سوالات زیادی خواهید داشت.در اینجا چند توصبه در مورد مصرف زعفران داریم:

1-با سایر مادران مشورت کنید

در میان دوستان و همسایه ها بپرسید چه کسی در دوران بارداری زعفران مصرف کرده است. تجربیات مثبت و منفی آنها را بپرسید و بعد تصمیم بگیرید که مصرف کنید یانه.

2-با پزشک خود مشورت کنید

بهترین راهنمای شما پزشکتان است. او به شما می گوید که چه زمانی بهتر است مصرف کنید و یا اینکه اصلا مصرف نکنید.

3-از خوردن شیر زعفران لذت ببرید

شما در دوران بارداری به کلسیم نیاز دارید . وقتی شما وارد ماه پنجم بارداری می شوید مقداری زعفران به شیر خود اضافه کنید. می توانید بادام و پسته را پودر کرده و با زعفران مخلوط کنید و با شیر میل کنید.

4-افزودن زعفران به برنج و سوپ

به برنج و سوپ زعفران را اضافه کنید تا هم طعم آن دلچسب شود و هم از خوردن آن لذت ببرید.

چگونه زعفران را در غذا و شیر مصرف کنیم؟

در اینجا دو تا از معمول ترین روش استفاده از زعفران در آشپزخانه را باهم بررسی می کنیم:

1-روش خیساندن

در این روش شما از قبل زعفران را پودر کرده و پودر آن را در آب ولرم ریخته و به مدت 10 تا 15 دقیقه می گذارید بماند. بعد می توانید آن را به شیر خود اضافه کنید

2-روش خرد کردن

در سوپ و یا سالاد روش خرد کردن زعفران بکار می رود. اما بهتر است برای سوپ باز با آب ولرم 10 تا 15 دقیقه بخیسانید و بعد به سوپ اضافه کنید. یک گرم زعفران برای 30 فنجان چای کافی است.

نتیجه گیری:

زعفران یکی از گیاه هایی است که در دوران بارداری هم می تواند خیلی مفید و هم خیلی مضر مانند عامل سقط جنین باشد. در مصرف زعفران محتاط باشید. مصرف خیلی زیاد آن باعث  ایجاد اثرات جانبی بدی بر جنین است.

.

منبع :