آکاایران: آموزش دستشویی به کودک

آکاایران: طبق نظر پزشکان به طور کلی  از 28 ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا میکند و بچه ها میتونند ادرارشان را کنترل کنند. در این مقاله چند راه آموزش دستشویی رفتن را به شما آموزش خواهیم داد:

1) هیچ عجله ای نباید در این کار صورت گیرد. 

مهم: استثتائا تشویق خوراکی سالم در این مورد اشکالی ندارد اما یواش یواش آنرا کم و سپس حذف میکنیم تا کودک شرطی نشود و ضمنا به وظایفش آگاه شود.

3)  تنبیه، عصبانی شدن،دادن زدن، وسواس شدید آفت است و  کار را خیلی سخت میکند.

4) ممکن است کودک دو سه روز یا شاید یه هفته اول را به خوبی همکاری کند ولی دوباره برگردد، در چنین مواقعی بهترست به او فرصت بدهیم و دو هفته استراحت را در نظر بگیریم .

5)کودکان یا آنقدر هوشیار نیستند که خود را کنترل کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند. شب‌ها کودکتان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که او را میخوابانید، مراقب کنترل ادرارش باشید.

6)در طول این مدت از پوشکهای شورتی استفاده کنید تا بتواند در صورت تمایل فورا آن را درآورد.

7)بعضی بچه های2 تا 2 سال و نیمه هم میتوانند خودشون پوشکشونو دربیاورند و با دستشویی بروند اما برخی نه. در هر سنی 1 سال تا بالاتر،کودک، شاید زیاد متوجه نباشد و مجبور باشیم مدام رسیدگی کنیم. 

8) برای کودکتان صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. میتوانید این صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاقش قرار دهید(کودکان از مکان های کم نور وحشت دارند. صندلی اش را در جای تاریک قرار ندهید!)

9)برخی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن میترسند! برای او به زبان خودش توضیح دهید که این کار بدن ،برای سلامتی مهمست.

10) اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت بنشیند، اما 10 دقیقه گذشت وکاری نکرد او را از توالت بیرون ببرید و بعد از چند دقیقه دوباره او را به توالت بازگردانید. 

11) برای شروع پوشک نو پایش کنید و موقع دستشویی کودک باز کنید.

12) بهترین فصل برای ازپوشک گرفتن بچه فصل بهار و تابستان است .کودک را تشویق کنید اگر ادرار یا مدفوع دارد، بگوید (البته با لفظ خاص: جیش دارم! پی پی دارم! یا هرکلمه ای برایش مفهوم است) و چند ساعت در روز او را باز بگذارید.

13) مبادا از ترس جیش کردن او ،  به او کم آبی دهیم زیرا کودک بیمار خواهد شد.هربار غذا یا مایعات میدهید،کودک را دستشویی ببرید. 

14)هر وقت خودمان به دستشویی میرویم به او بگوییم که داریم میرویم دستشویی که جیش کنیم و سایر مراحل مثل دست شستن و خشک کردن را هم هنگامیکه در حین انجام آن هستیم را توضیح دهیم ! 


 

.

منبع :