آکاایران: آیا تب دوران بارداری منجر به تولد نوزاد اوتیسمی می شود؟

محققان کلمبیایی:

تب دوران بارداری منجر به تولد نوزاد اوتیسمی می شود

تب دوران بارداری به خصوص در سه ماهه دوم و هفته دوازدهم به بعد می تواند تا ۳۰۰ درصد احتمال ابتلای نوزاد به اوتیسم را افزایش دهد.

محققان دانشگاه کلمبیا در تازه ترین مطالعات خود دریافتند، تب دوران بارداری به خصوص در سه ماهه دوم می تواند منجر به تولد نوزاد مبتلا به اوتیسم شود.

اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود؛ علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است؛ اما محققان تب در دوران بارداری، استرس و فشارهای عصبی را عامل مهمی در بروز این اختلال می دانند.

این مطالعات که در مجله روانپزشکی مولکولی منتشر شده است، آماری از تولد ۹۵،۷۵۴ نوزاد بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ در نروژ می دهد و اعلام می کند که از این تعداد حداقل ۶۰۰ نفر مبتلا به اوتیسم هستند.

بررسی های شرایط بارداری مادرانی که کودکانشان مبتلا به این بیماری شده اند، نشان داد تب دوران بارداری می تواند ابتلای نوزاد به اوتیسم را تا ۴۰ درصد افزایش دهد.

مطالعات همچنین نشان داده است، زندگی ماشینی و عوامل ناشی از آن مانند استرس سیر صعودی ابتلا به این بیماری را تسریع می کند؛ بر اساس پژوهش ها نیز زنانی که چاق و یا دیابتی هستند، در صورتی که باردار شوند، بیش از مادران سالم با احتمال تولد نوزاد اوتیسمی روبه رو خواهند بود.

بر اساس آمارهای منتشره نیز، اوتیسم در پسران شایع تر است و در هر ۱۰۰ تولد، دو نوزاد مبتلا به اوتیسم هستند؛ مادرانی که در هفته دوازدهم به بعد بارداری سه تا چهار بار تب می کنند، ۳۰۰ درصد بیشتر از دیگر مادران باردار مستعد تولد نوزاد مبتلا به این اختلال هستند.
سلامت نیوز

.

منبع :