آکاایران: دلایل وجود خون در مدفوع نوزاد

بارداری و نوزاد

وجود ذرات خون در مدفوع نوزادان تازه متولد شده می تواند پدر و مادران را دچار نگرانی کند که این اتفاق می تواند دلایل ساده و پیچیده ای داشته باشد. عفونت ها و حتی شیر مادر میتوان از عوامل بروز این مسائل باشد. در این مقاله به مبحث هایی که هر پدر و مادر باید بدانند می پردازیم.
دلایل وجود خون در مدفوع
۱- مصرف بیش از اندازه شیر مادر
شیر مادر بیش از حد می تواند دستگاه گوارش نوزاد را ملتهب کند و خون ریزی ایجاد کند. عدم تحمل لاکتوز عامل اصلی بروز این مشکل در نوزاد است.
۲- عفونت
عفونت های مختلفی می توانند باعث بروز خون در مدفوع نوزاد شوند. بچه ها مستعد ابتلا به عفونت های مختلف هستند. برخی از باکتری ها خون در مدفوع ایجاد می کنند.
اسهال خونی همیشه باعث نگرانی های زیادی می شود و نیاز است که پزشک، نوع عفونت را تشخیص دهد. در صورت وجود اسهال خونی یا احتمال وجود عفونت در بدن نوزاد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
۳- پاسخ آلرژیک
شیر و شیر خشک، هر دو حاوی پروتئین های مختلف و موادی هستند که ممکن است باعث ایجاد پاسخ آلرژیک در دستگاه گوارش نوزاد شود. التهاب ناشی از مصرف این مواد ممکن است باعث ظهور خون در مدفوع شود. ماده ی مخاطی نیز می تواند به همراه مدفوع از بدن دفع شود.
مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی
۴- زخم در سینه ی مادر
تغذیه از شیر مادر معمولا باعث التهاب نوک سینه ی مادر می شود و خراش و خون ریزی ایجاد می کند. نوزاد در چنین شرایطی، ناخواسته این خون را می بلعد و در روند گوارشی، این خون به مدفوع می رسد.
پزشک می تواند آزمایش ساده ای انجام دهد تا تعیین کند که خون دفع شده برای مادر است یا برای نوزاد!
۵- یبوست
چند بار در روز اجابت مزاج دارا باشند یا چندین روز هیچ اجابت مزاجی نداشته باشند. یبوست باعث سفت شدن مدفوع می شود و عبور آن در روده را سخت می کند.
سپس، مدفوع در انتهای روده ی بزرگ کشیده می شود و خراش یا پارگی در سطح روده ایجاد می کند و به همین سبب در مدفوع خون روشنی دیده می شود.
۶- خراش مقعدی و مدفوع خونی
مدفوع خشک یا قرار دادن نامناسب تب سنج رکتومی در مقعد می تواند باعث ایجاد خراش در مقعد شود. خون ناشی از این موضوع، کم و قرمز روشن است.
این خون به همراه مدفوع دفع می شود یا به تنهایی در پوشک نوزاد دیده می شود. انقباض در باسن معمولا ممکن است خراش کوچکی در سطح پوستی مقعد ایجاد کند. اصطلاح پزشکی این مشکل، فیشر نام دارد که معمولا طی یک یا دو روز بهبود می یابد.
دلایل دیگر
بیماری کولیت، نام تخصصی التهاب روده ی بزرگ است. این مشکل می تواند به دلیل عفونت (ویروسی یا باکتریایی)، اختلالات مادرزادی متابولیسم و گوارش و کم آبی جدی بدن بروز کند و به ظهور خون در مدفوع منجر شود.
مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی
شایعترین علل وجود خون در مدفوع
شایع ترین علت مشاهده رگه های خونی در مدفوع نوزادان وجود خراش های کوچکی در اطراف مقعد نوزاد است. علت این خراش ها می تواند خروج پرفشار محتویات روده بزرگ باشد. بنابراین نوزاد باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد تا اطراف مقعد او را از نظر وجود خراش ها بررسی کند.
دومین علت شایع خون در مدفوع آلرژی نوزاد به شیر گاو است. آلرژی به شیرگاو به شکل های مختلف خودش را نشان می دهد که یکی از اشکال آن به خصوص در دوره نوزادی وجود رگه های خون در مدفوع است که شبیه نخ قرمز رنگی در مدفوع نوزاد دیده می شود. در چنین مواردی به جز حذف لبنیات در رژیم غذایی مادر، در نوزادی که شیر مادر می خورد، نیاز به اقدام دیگری نیست. اما اگر نوزاد شیرخشک می خورد و نسبت به آن آلرژی دارد باید از شیرخشک های رژیمی خاصی استفاده کرد. علت دیگر وجود خون در مدفوع، بیماری های خونریزی دهنده در نوزادان است.
اگر نوزادانی که بعد از تولد حال خوبی دارند ویتامین Kرا دریافت نکنند ممکن است دچار چنین حالتی بشوند اما در نوزادان نارس و بدحال و آنهایی که در بخش ICUU بستری هستند وجود خون در مدفوع می تواند نشان دهنده علایم حاد در نوزاد باشد. مانند مشکلات شکم با علت های خارجی یا علل داخلی مهم. بنابراین نیاز به بررسی بیشتری دارند.
مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی مدفوع کودک یک تا ۴ ماه مدفوع کودک یک تا ۳ سال مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه مدفوع دوران جنینی مدفوع خونی دلایل وجود خون در مدفوع خراش مقعدی و مدفوع خونی
در هر سنی چه مدفوعی طبیعی است؟
مدفوع دوران جنینی:
در این دوران هم مدفوع وجود دارد. حتما نمی دانستید که مدفوع در روده کودک شما قبل از تولد شکل می گیرد. بچه ها با روده هایی پر از مکونیوم به دنیا می آیند؛ ماده ای استریل، چسبناک، قهوه ای- سبز که از مایع آمنیوتیک، صفرا و سلول های بدن ساخته می شود. در بیشتر بچه ها مکونیوم وجود دارد تا اینکه بعد از تولد دفع می شود.
مدفوع کودک یک تا ۴ ماه:
وقتی نوزاد ۳ یا ۴ روزه است مدفوع او از حالت مکونیومی به غلظتی آبکی می رسد و از قهوه ای مایل به سبز به رنگ معمول خود تبدیل می شود. بچه ها معمولا روزانه ۱۰ پوشک را در ماه اول و دوم کثیف می کنند و بعد از آن تا ۴ ماهگی روزانه ۲ تا ۴ پوشک. بچه هایی که با شیر خشک تغذیه می کنند به طور کلی کمتر از بچه هایی که با شیر مادر تغذیه می کنند، مدفوع می کنند زیرا مدفوع آنها به کندی به سمت روده حرکت می کند. آنها یک یا دوبار، هر یک یا ۲ روز بعد از ماه اول و دوم اجابت مزاج دارند اما برخی ۳ تا ۴ بار در روز مدفوع می کنند. علاوه بر این، بچه ها در هر دو نوع شیرخوار بین چند بار در روز تا یک بار در ۳ تا ۵ بار در روز مدفوع می کنند.
مدفوع کودک ۵ تا ۱۲ ماه:
وقتی نوزاد در ۴ تا ۶ ماهگی شروع به خوردن غذاهای پوره مانند و غلات می کند، مدفوعش تغییر می کند. مدفوع نوزادان شیر مادرخوار با اضافه شدن جامدات ضخیم تر می شود در حالی که نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می کنند مدفوع نرم تری دارند. اگر نوزاد شیر مادرخوار هر ۵ روز مدفوع می کرد، حالا تغییرات روزانه ای را در او شاهد خواهید بود.
مدفوع کودک یک تا ۳ سال:
وقتی شما از شیر مادر به غذاهای تکمیلی روی می آورید، مدفوع همچنان تغییر می کند و برای برخی بچه ها سخت تر و ضخیم تر می شود. بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی شما ممکن است متوجه آنچه «سالاد پوشک» نامیده می شود شده باشید؛ تکه هایی از سبزی ها که هضم آنها سخت است. این موضوع ممکن است شما را از دادن این قبیل خوراکی های سخت هضم باز دارد اما نباید این کار را بکنید زیرا روده کودک شما در حال ایجاد آمادگی برای هضم و پردازش آنهاست. بعد از مدت زمانی خواهید دید که او این قبیل غذاها را بهتر هضم می کند.

.

منبع :