bxs1

اگر به دلایل مختلف مجبور به استفاده از شیر خشک برای فرزند خود هستید، باید چم و خم تهیه این ماده غذایی را بیاموزید تا تغذیه و رشد فرزندتان با مشکل مواجه نشود.

تجویز مصرف شیر خشک حتماً باید با نظر پزشک متخصص انجام شود و افراد از خرید خودسرانه شیر خشک باید خودداری کنند، چرا که شیر خشک در انواع تولید می شود به طوری که برخی از آن ها به صورت رژیمی و برخی دیگر جهت درمان و کنترل برخی از بیماری ها به بازار عرضه می شوند.

هنگام خرید شیر خشک از داروخانه حتماً به تاریخ تولید و انقضای آن توجه کنید، همچنین از مصرف شیر خشک هایی که درب بسته آن باز بوده یا ضربه خورده است، خودداری کنید.

قبل از تهیه شیر خشک، دست های خود را به دقت شسته و خشک کنید. ابتدا باید بطری و سر شیشه، محافظ حلقه، سرپوش با آب و مواد شوینده ایمن شسته و سپس در آب جوشانده و خشک شوند. استفاده از بطری کثیف یا آلوده می تواند باعث ورود انواع میکروب ها و باکتری ها به بدن نوزاد و ابتلای او به انواع بیماری ها شود.

اضافه کردن آب جوش به پودر شیر خشک باید به اندازه باشد، زیرا افزودن آب زیاد به شیر می تواند باعث رقیق شدن آن و در نتیجه اثر منفی بر رشد کودک شود.

چگونه شیر خشک تهیه کنیم؟

آب را به مدت یک دقیقه بجوشانید و سپس آن را خاموش کنید. جوشاندن آب به میزان زیاد می تواند باعث افزایش غلظت املاح موجود در آب شده و به این ترتیب باعث رسوب در بدن کودک شود.

پس از اینکه آب اندکی خنک شد، آن را داخل بطری حاوی شیر خشک قرار داده و تکان دهید تا مواد ترکیب و یکدست شود.

همیشه قبل از استفاده از بطری شیر خشک برای تغذیه نوزاد از ایمن بودن دمای آن اطمینان حاصل کنید. این کار را می توانید با بررسی چند قطره از محلول روی مچ دست خود انجام دهید.

کارشناسان توصیه می کنند برای بدست آوردن ترکیب یکدست شیر خشک مچ دست را به صورت چرخشی با زاویه ۹۰ درجه حرکت دهید تا شیر سریع تر با آب محلول شود.

پس از آماده کردن بطری شیر خشک بلافاصله از آن برای تغذیه کودکتان استفاده کنید. در غیر این صورت بطری را در یخچال بگذارید تا برای استفاده در آینده بتوانید آن را مجدداً گرم کنید.

از تکان دادن های شدید بطری درست قبل از تغذیه نوزاد خودداری کنید، زیرا باعث ایجاد حباب های هوا شده و منجر به نفخ در شکم کودک می شود.

حتماٌ از کاردک مخصوص برای اندازه گیری دقیق میزان پر کردن پیمانه و اندازه گیری پودر شیر خشک استفاده کنید، شیر بیش از حد غلیظ می تواند باعث اضافه وزن و سوء هاضمه کودک شود.

حین شیر دادن به کودک دقت کنید تا همیشه شیر در مجرای نوک بطری وجود داشته باشد تا به این ترتیب کودک در معرض هوای کمتری قرار گرفته و کمتر دچار دل درد و نفخ معده شود. کودک را در آغوش بگیرد و به دقت بر نحوه خوردن او نظارت داشته باشید تا دچار خفگی یا سرفه و عطسه نشود.

اگر کودک شما به تازگی به دنیا آمده است، هر دو یا سه ساعت با نظارت پزشک می توانید به او شیر خشک دهید. به تدریج و همزمان با رشد کودک نیاز او به شیر کمتر شده و می توانید از سایر خوراکی ها برای تغذیه او استفاده کنید.

به طور کلی فرزند شما به حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ میلی گرم شیر خشک به ازای هر کیلو از وزن خود در هر روز نیاز دارد. به طور مثال اگر فرزندتان سه کیلوگرم است، به ۴۵۰ الی ۶۰۰ میلی گرم شیر خشک طی هر ۲۴ ساعت نیاز دارد.

.

منبع :