آکاایران: اثرات منفی تلفن همراه بر باروری مردان

با گسترش روزافزون استفاده از تلفن همراه، سوال درباره اثرات زیانبار آن بر سلامت انسان ها روز به روز زیادتر می شود. درباره اثرات زیانبار تلفن همراه دو موضوع بیشتر مطرح است، سرطانزا بودن و آسیب به باروری.

در علم پزشکی همیشه مواردی مطرح می شود که اکثرا از مبادی غیرپزشکی هستند و این که تلفن همراه، اثرات زیانباری بر باروری مردان دارد یا نه، باید به مدارک معتبر استناد کرد. این هفته اثرات تلفن همراه روی باروری مردان را مورد بررسی قرار می دهیم که اتفاقا جزو بحث های دوباره مطرح شده رسانه ها در اواخر اسفند سال گذشته بود.

بد نیست بدانید، سپتامبر سال 2008 میلادی در دانشگاه کلیولند مطالعه ای منتشر شد که نشان می داد، در مردانی که تلفن همراه، دائم به کمرشان متصل است، قدرت باروری با گذشت زمان آسیب می بیند. این مردان تلفن همراه را در جیب شلوارشان می گذاشتند یا آن را به کمربند شلوار متصل می کردند. براساس نتایج این بررسی هشت ساله، امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه، سبب آسیب به تولید اسپرم می شود.

اسپرم دارای سه پارامتر است: تعداد، حرکت و شکل طبیعی که مهم ترین پارامتر حرکت اسپرم است و اتفاقا تشعشعات تلفن همراه، بیشترین اثر سوء را روی حرکت اسپرم دارد. از طرفی تشعشع تلفن همراه از نوع الکترومغناطیس است و هرچقدر میزان تشعشع تلفن همراه زیاد باشد، اثرات مضر آن بیشتر خواهد بود. برای اندازه گیری میزان تشعشع در تلفن همراه، از واحدی به نام SAR استفاده می شود که مخفف عبارت Specific Absorption Rate به معنی میزان جذب اختصاصی است.

میزان جذب اختصاصی عبارت است از میزان انرژی فرکانس رادیویی که هنگام استفاده از تلفن همراه جذب بدن می شود و هر قدر این عدد کمتر باشد، تلفن همراه سالم تر است. در آمریکا یک حدی برای آن تعریف شده که تمام تلفن های همراه که ساخته یا فروخته می شوند، باید آن را رعایت کنند، این میزان 6/1 وات به ازای هرکیلوگرم است ولی باید توجه داشت که میزان تشعشع دریافتی به مقدار زیادی بستگی به نحوه استفاده از آن دارد.

مثلا اگر آنتن دهی ضعیف باشد، گوشی تلفن همراه مجبور است برای برقرار کردن ارتباط، مقادیر زیادی امواج رادیویی ارسال کند و میزان تشعشع بالا می رود. بنابراین در مکان هایی که آنتن دهی ضعیف است، نباید از تلفن همراه زیاد استفاده کرد. پس آقایان، فارغ از مدل و برند تلفن همراه، باید حواسشان به محل قرارگیری موبایل و میزان استفاده از آن باشد. مثلا بهتر است به جای گذاشتن تلفن در جیب، آن را داخل کیف مخصوص قرار دهند و در دست بگیرند. از طرفی وقتی آنتن موجود نیست، به جای شماره گرفتن پشت سر هم، موقعیت مکانی را کمی تغییر دهند.

.

منبع :