آکاایران: آیا مصرف شکلات در بارداری توصیه میشود؟

بارداری و نوزاد

به آن دسته خوراکی ها که کاکائو در آن ها به کار رفته باشد شکلات میگویند.شکلات خوراکی انرژی زایی است که طرفداران زیادی دارد و معمولاً از ترکیب پودر کاکائو،شیر،کره کاکائو و شکر بدست می آید.در شکلات ها هر چقدر که شکلات بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد رنگ آن شکلات سیاه تر میباشد و طعمش تلخ تر است.
خبر خوش برای کسانی که قرار است مادر شوند: خوردن ۳۰ گرم شکلات در روز می تواند در رشد و نمو جنین مفید واقع شود. این نتیجه ی مطالعات اخیر در ضمینه ی بارداری است.
با توجه به لیست بلند بالا از غذاهایی که باید در دوران حاملگی پرهیز شوند ، به نظر می آید نتایج مطالعات ، با استقبال خوبی از خانم هایی که در دوران حاملگی به سر می برند مواجه خواهد شد.
در حالی که خوشبختانه شکلات خالی در این لیست نخوردنی ها موجود نیست ، اما مادران آینده به پرهیز از زیاده روی در تنقلات خوشمزه به دلیل محتویاتی مانند چربی ، شکر و کافئین نصیحت شدند.
مصرف متعادل شکلات می تواند فواید بسیاری به همراه داشته باشد ، یکی از فواید شکلات داشتن فلاوانول – نوعی از زردینه – است که باعث کاهش احتمال بیماری های قلبی و عروقی و کاهش کلسترول می شود. هر چه شکلات تلخ تر باشد ، فلاوانول آن بیشتراست.
مطالعات قبلی نیز نشان داده بودند که مصرف متعادل شکلات در دوران حاملگی می تواند از احتمال پری-اکلامپسیا – کاهش خون رسیده به جنین به دلیل فشار خون بالا ی مادر– بکاهد. اما محققان کانادایی نتایج تحقیقات انجام شده بر روی رابطه ی بین مقدار شکلات مصرفی در دوران حاملگی و پری-اکللمپسیا را متناقض خواندند و این باعث کنجکاوی أن ها برای جست و جوی بیشتر شد.
شکلات چه با فلاوانول کم و چه زیاد ، برای جنین مفید است
محققان ۱۲۹ مادر را که تک قلو باردار بودند و در هفته های ۱۱ تا ۱۴ دوران بارداریشان قرار داشتند ، مورد بررسی قرار دادند.
تمام زنان در آزمایش شاخص نبض شریان رحمی داپلر دو امتیاز گرفتند. آزمایش شاخص نبض شریان رحمی داپلر ، برای اندازه گیری جریان خون رحم ، جفت و جنین استفاده می شود و هر امتیاز ، نشانه ای از خطر پری-اکلمپسیا ، فشار خون بالا و عواقب دیگر بارداری است.
به شکلی تصادفی به هرکدام از مادران مورد آزمایش به مدت ۱۲ ماه ، روزانه ۳۰ گرم شکلات با مقادیر فلاوانول مختلف داده شد. در پایان آن ۱۲ ماه ، آزمایش شاخص نبض شریان رحمی داپلر را دوباره انجام دادند و روند سلامتی آن ها تا زمان زایمانشان پیگیری شد.
تیم تحقیقاتی هیچ تفاوتی میان گروه های مختلف در مقدار دریافت فناوانول ها از نظر پری-اکلمپسیا ، فشار خون دوران بارداری و وزن نوزاد بعد از تولد نیافتند.
با این وجود ، محققین بهبودی چشمگیری در نتایج آزمایش شاخص نبض شریان رحمی داپلر در هر دو گروه فلاوانول کم و زیاد مشاهده کردند و افزودند که شاید شکلات با هر مقداری از فلاوانول بتواند برای رشد و نمو جنین مفید باشد.
محققین یادآور شدند که بهبودی مشاهده شده ، بسیار فراتر از آن چه بود که در کل پیش بینی می شد.
این مطالعات نشان می دهند که شکلات می تواند تاثیرات مثبتی بر رشد و نمو جفت و جنین داشته باشد اما این تاثیرات تنها به دلیل فلاوانول نیست.
محققین در پاسخ به باید یا نباید مصرف شکلات روزانه بانوان باردار گفتند :
ما نمی توانیم با مطالعاتمان ، راجع به تاثیر کلی شکلات بر خطر پری-اکلامپسیا نظری بدهیم چون هیچ گروهی را فاقد مصرف شکلات تشکیل ندادیم.
با این حال ، بر اساس مطالعات اپیدمیولوژی قبلی و یافته های ما می توان نتیجه گیری کرد که مصرف شکلات تلخ در دوران بارداری می تواند عملکرد جفت را بهبود بخشد و خطر پری-اکلامپسیا را کاهش دهد.
آن ها افزودند : قدم بعدی ما ، ایجاد یک آزمایش کنترل شده است با جمعیت آماری بیشتر برای تشخیص بهتر تاثیر شکلات در کاهش خطر پری-اکلامپسیا و سایر اختلالاتی که به علت فشار خون در دوره ی بارداری به وجود می آیند .

.

منبع :