آکاایران: ابتلا به آبله مرغان یا زونا در بارداری به چه صورت است؟

در میان اتفاقات مربوط به بارداری، از بزرگ شدن شکم گرفته تا لگدهای جنین، شاید چشم پوشی کردن از تعدادی لکه های بارداری کار آسانی باشد. اما دلیلی وجود دارد که برخی از این لکه ها را جدی بگیرید: احتمال ابتلا به آبله مرغان و زونا در بارداری هم وجود دارد.

در میان اتفاقات مربوط به بارداری، از بزرگ شدن شکم گرفته تا لگدهای جنین، شاید چشم پوشی کردن از تعدادی لکه های بارداری کار آسانی باشد. اما دلیلی وجود دارد که برخی از این لکه ها را جدی بگیرید: احتمال ابتلا به آبله مرغان و زونا در بارداری هم وجود دارد. در اینجا نکاتی را برای شما مطرح می کنیم که بهتر است بدانید.

تفاوت بین آبله مرغان و زونا چیست؟

هردوی این بیماری ها به وسیله ویروس واریسلا زوستر (varicella zoster) به وجود می آیند اما علایم متفاوتی دارند. از نشانه های بارز آبله مرغان، بروز دانه های قرمز همراه با خارش در سرتاسر بدن حتی در داخل دهان است. اما زونا همراه با تاول های دردناکی است که بیشتر در یک بخش از بدن (معمولا صورت یا نیم تنه بالا) بروز پیدا می کند.

اگر در گذشته به آبله مرغان مبتلا شده باشید، احتمال اینکه در آینده فقط به زونا مبتلا شوید وجود دارد. زیرا آبله مرغان به طور کامل بدن را ترک نمی کند. گرچه احتمال اینکه ویروس تحت عنوان زونا بازگردد وجود دارد، اما بسیار نادر است.

ابتلا به آبله مرغان یا زونا در بارداری به چه صورت است؟

پزشکان تخمین می زنند که احتمال بروز آبله مرغان، یک در هر ۲۰۰۰ بارداری باشد. امروزه حدود ۹۰ درصد از بزرگسالان یا از طریق واکسیناسیون یا سابقه ابتلا به این بیماری در دوران کودکی نسبت به این ویروس ایمن هستند. اگر در بزرگسالی در معرض این ویروس قرار بگیرید و در برابر آن ایمن نباشید احتمال ابتلای شما به آن وجود دارد. آبله مرغان به شدت واگیردار است و می تواند به راحتی از طریق عطسه یا سرفه منتقل شود. به همین خاطر است که در بین کودکان دبستانی به سرعت شیوع پیدا می کند.

اما از سوی دیگر، زونا بیشتر در بزرگسالان و افراد بالای ۶۰ سال، بروز پیدا می کند. فقط در یک یا دو مورد از هر ۱۰ هزار بارداری زونا رخ می دهد. در بیماری زونا، ویروس آبله مرغانی که در کودکی گرفته اید، دوباره فعال می شود. از آنجایی که در دوران بارداری یا پس از آن، قدرت سیستم ایمنی بدنتان کمی افت پیدا کرده است، احتمال اینکه ویروز آبله مرغان به شکل زونا ظاهر شود وجود دارد.

اولین علایم ظاهری آبله مرغان، تب، سردرد و خارش است. پس از آن دانه های قرمز رنگی ظاهر می شوند که به مرور زمان به تاول های دردناکی تبدیل می شوند. در زونا، اولین نشانه آن درد سوزن سوزن مانند و خارش در یک بخش از بدن است. چند روز بعد تاول های دردناک آبکی ظاهر می شوند که معمولا حدود ۵ تا ۱۰ روز بعد بهبود می یابند، دردها کمی بیشتر باقی می مانند و پس از چند هفته از بین می روند.

از آنجایی که زونا یکی از رشته های عصبی را درگیر می کند، فقط در یک بخش از بدن ظاهر می شود و در آن بخش تاول بروز پیدا می کند. زونا ممکن است در اکثر افرادی که دچار آن شده اند دوباره عود کند.

آیا آبله مرغان یا زونا می تواند در بارداری به جنین آسیب برساند؟

اگر باردار هستید و متوجه علایمی مانند علایم بیماری آبله مرغان یا زونا شده اید، حتما پزشک تان را در جریان قرار دهید. با اینکه خطر آبله مرغان و زونا برای جنین خیلی کم و ناچیز است اما بسته به زمان بارداری و شرایط دیگر متغیر است. اگر در نیمه نخست بارداری به این ویروس مبتلا شوید، با اینکه شانس بسیار کمی دارد، اما خطر بروز سندرمی به نام سندرم آبله مرغان مادرزادی که منجر به بروز برخی نواقص مادرزادی در جنین می شود، وجود دارد.

اگر در اواخر بارداری به این بیماری مبتلا شدید، تقریبا هیچ خطری جنین را تهدید نمی کند و تنها مشکل نگران کننده خارش پوست است که می تواند شما را آزار دهد. اگر در هفته آخر بارداری و یا پس از زایمان به این بیماری مبتلا شوید، نوزادتان در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان نوزادی قرار می گیرد. معمولا کودکی که به هنگام تولد در معرض آبله مرغان قرار می گیرد، از همان ابتدا تحت تزریق واکسن آبله مرغان قرار می گیرد تا در برابر بیماری محافظت شود.

در مقابل، زونا در بارداری خطری برای جنین ندارد زیرا به داخل رحم سرایت نمی کند. درواقع، افرادی که مبتلا به زونا هستند، نمی توانند آن را به دیگران منتقل کنند اما آبله مرغان به افراد بزرگسالی که سابقه ابتلا به آن را ندارند قابل انتقال است. اما در کودکان با اینکه احتمال آن کم است، به دلیل پایین بودن سیستم ایمنی بدن و عدم امکان واکسینه کردن آن ها در بدو تولد، قرار گرفتن در معرض زونا می تواند باعث ابتلا نوزاد به آبله مرغان شود.

چگونه می توانیم از کودکمان محافظت کنیم؟

آبله مرغان در تازه متولدین می تواند مشکلی جدی محسوب شود بنابراین به منظور جلوگیری از انتقال ویروس به نوزاد، پزشک به شما گلوبولین ایمنی آبله مرغان را تزریق می کند که باعث می شود از شدت عفونت ویروسی کاسته شود. اگر به زونا مبتلا شده باشید، بهتر است روی تاول ها پوشیده شود و مرتب دست هایتان را بشویید زیرا مایع درون آن ها حاوی ویروس فعال است. اگر بر روی پستان ها تاول وجود داشته باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که تا زمانی که تاول از بین نرفته است به نوزاد شیر ندهید.

آبله مرغان و زونا چگونه در دوران بارداری درمان می شوند؟

پزشک می تواند پس از تشخیص آبله مرغان و زونا، برای شما آنتی ویروس آن را تجویز کند. بهتر است دارو قبل از اینکه عمر دانه ها به ۷۲ ساعت برسد، مصرف شود تا زمان و شدت بیماری کاهش یابد. مصرف این داروی آنتی ویروس مانند داروی زگیل تناسلی، در دوران بارداری و شیردهی بلامانع است.

آیا می توان از ابتلا به آبله مرغان و زونا در بارداری پیشگیری کرد؟

اگر مطمئن نیستید که نسبت به آبله مرغان ایمن هستید یا خیر می توانید با یک آزمایش خون ساده متوجه شوید. اگر قبل یا بعد از بارداری متوجه شدید که در برابر این بیماری ایمن نیستید، از پزشک بخواهید تا شما را واکسینه کند. اما اگر در حین بارداری متوجه شدید که ایمن نیستید، باید از قرار گرفتن در معرض این ویروس خودداری کنید. از تولد خواهرزاده دبستانی تان چشم پوشی کنید و در محیط هایی که حتی یک نفر به این بیماری مبتلا است قرار نگیرید. زنان باردار نمی توانند در دوران بارداری واکسینه شوند زیرا واکسن آن حاوی ویروس زنده است.

اگر در برابر این ویروس ایمن نبودید و در دوران بارداری در معرض آن قرار گرفتید، پزشک به شما گلوبولین ایمنی واریسلا زوستر را تزریق می کند تا کمی از شما محافظت کند. اگر هم که در گذشته واکسینه شده باشید جای نگرانی نیست اگر در معرض این بیماری قرار بگیرید. در کل سعی کنید مراقب سلامتی خود و حفظ قدرت سیستم ایمنی بدنتان باشید. از استرس خودداری کنید و مواد غذایی حاوی ویتامین C مصرف کنید.

.

منبع :