آکاایران: علت مرده زایی چیست؟

بارداری و نوزاد

مرده زایی را می توان از انواع سقط جنین به شمار آورد. مرده زایی علل مختلفی را می تواند شامل شود. از انواع این دلایل می توان به رژیم خوراکی غلط از جمله مصرف سیگار و یا الکل اشاره کرد. علاوه بر مصرف اینگونه مواد می توان به اختلالات ژنتیکی و یا سن بالا اشاره کرد.
مرده زایی به وضعیتی است که جنین قبل از فرایند زایمان از بین رفته باشد. با علائم و علت مرده زایی (جدایی جفت، مصرف الکل و…) آشنا شوید.
از دست دادن هر فردی از اعضای خانواده دردی ویران کننده است. اما نوزادی که مرده به دنیا بیاید می تواند بسیار تراژیک باشد، زیرا این اتفاق معمولا به طور ناگهانی اتفاق می افتد و ممکن است برای بارداری های فاقد مشکل قبلی نیز پیش بیاید. با این حال احتمال وقوع این اتفاق بسیار پایین است. در حدود یک درصد از بارداری ها منجر به تولد نوزاد مرده یا خمان مرده زایی می شود که از این تعداد نیمی قبل از هفته بیست و هشتم بارداری است.
علت مرده زایی چیست؟
مشکلات متنوعی از ناهنجاری های ژنتیک تا بروز مشکل در جفت می تواند منجر به مرده زایی گردد. گاهی برای این اتفاق دلیل مشخص و قانع کننده ای جود ندارد. مهم ترین عوامل مرتبط با بروز مرده زایی شامل آلودگی (۱۰ درصد) و جدا شدن زودرس جفت ( ۱۴ درصد) است. مادران با سن بیشتر، مادران سیگاری و خانم هایی که از الکل استفاده می کنند بیشتر در معرض به دنیا آوردن نوزاد مرده قرار دارند.
اگر فرزند شما قبل از اینکه درد زایمان تان آغاز گردد بمیرد، شما فاقد تردید متوجه علائم مرده زایی خود خواهید شد. رحم شما بی حرکت و سنگین و فاقد جنبش های همیشگی خواهد بود. اگر در این مقطع از بارداری تان با کاهش شدید تحرک جنین (کمتر از ۱۰ تحرک در طی دو ساعت) مواجه شدید سریعا با پزشک تان مشورت نمایید؛ زیرا ممکن است برای حفظ جان فرزندتان نیاز به کمک و مداخله ی پزشکی داشته باشید. اگر جنین در درون شکم مادر بمیرد، در نتیجه ی آن تا چند هفته ی بعد فرآیند زایمان به طور خودبخود آغاز می شود. اکثر مادران می خواهند فرزندشان را تا جای ممکن در شکم نگه دارند اما اگر ادامه ی بارداری از تحمل تان خارج است ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا پروسه ی زایمان را با القا آغاز نمایند. در این حالت نیز انجام زایمان واژینال نسبت به سزارین از اولویت بالاتری برخوردار است زیرا سزارین سلامت شما و فرزندتان را در معرض ریسک های بیشتری قرار می دهد.

در هنگام درد زایمان و وضع حمل ممکن است برای کاهش دردتان درخواست مسکن نمایید. نگران نباشید و برای دریافت اطلاعات از پزشک تان، پرستار و هرکس دیگری که فرزند شما و جفت ا معاینه می کند سوال بپرسید. اگرچه در لحظه فکر کردن به این موضوع کار دشواری خواهد بود، اما کالبد شکافی و معاینه ی جفت ممکن است اطلاعات با ارزشی به دست دهد. برخی محققان معتقدند هرچه یک مادر اطلاعات بیشتری نسبت به فرزند از دست رفته اش داشته باشد، و حتی شاید فرصتی برای در آغوش گرفتن و خداحافظی با او می تواند در آینده برای گذر از مرحله ی سوگواری مفید باشد.

.

منبع :