آکاایران: آیا اولین بارداری درسن بالا باعوارض همراه است؟

مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا اعلام کرده که طی چهار دهه اخیر تعداد زنانی که در سنین ۳۵ سالگی و بالاتر اولین تجربه بارداری را داشته اند از ۱.۷ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد در سال ۱۹۷۳ به ۱۱ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد در سال ۲۰۱۲ افزایش یافته است.

در حقیقت تعداد فزاینده ای از زنان در این کشور تمایل دارند در سنین بالا اولین تجربه بارداری را داشته اند.

نتایج برخی مطالعات حاکی از آن است که افزایش موارد اولین بارداری در سنین بالا با بالا رفتن خطر عوارض بارداری مرتبط است.

در واقع بالا رفتن سن، فاکتور مهمی در بارداری های پرخطر به حساب می آید و احتمال وضع حمل به روش سزارین در زنان باردار با سن بالا افزایش می یابد.

محققان انگلیسی با مطالعه روی نمونه های موش های آزمایشگاهی به ارتباط بین سن مادر و ساختار رحم پرداختند. این محققان به ارزیابی عملکرد فیزیولوژیکی گردن رحم و عضلات رحم موش های باردار پرداختند. همچنین بررسی کردند چگونه انقباض ماهیچه ای اتفاق می افتد، چگونه رحم به هورمون اکسی توسین واکنش نشان می دهد و علاوه بر این تعداد میتوکندری موجود و هشداردهی پروژسترون مورد ارزیابی قرار گرفت.

محققان دریافتند تغییر در سیگنال های هورمونی و ساختار ماهیچه ای می تواند توجیهی برای خطرات احتمالی به تاخیر افتادن بارداری باشد. در موش هایی با سن بالا توانایی انقباض ماهیچه ای کاهش یافته و واکنش ماهیچه ها به هورمون اکسی توسین کمتر شده است.(ایسنا)

.

منبع :