آکاایران: تاثیر شیر مادر روی قوای ذهنی نوزاد

بارداری و نوزاد, روی خط خبرگزاری ها

با وجود فواید زیادی که شیر مادر برای نوزاد دارد به تازگی محققین متوجه شده اند که شیر مادر هیچ تاثیری روی هوش نوزاد و قوای ذهنی وی نمی تواند بگذارد و عوامل محیطی در این امر نقش بیشتری دارند!

در این حقیقت که شیر مادر سالم ترین و بهترین غذای کودکان است شکی نیست، و این که شیر مادر تا حد بسیاری زندگی آینده کودکان ما را تأمین می کند اصل پذیرفته شده ای است. اما بنا بر یک باور قدیمی شیر مادر ضریب هوشی نوزادان را افزایش می دهد؛ باوری که حالا دانشمندان در آن شک دارند و به مرور در حال رنگ باختن است.

مزایای شیر مادر برای نوزادان به قدری است که نمی توان آنها را با انگشتان دو دست هم محاسبه کرد. کاهش خطر ابتلا به حساسیت و تنگی نفس، چاقی کودکان، دیابت نوع 2 و سرطان خون را می توان از مهم ترین تأثیرات مثبت این نوشیدنی بی نظیر دانست. علاوه بر اینها، برخی تحقیقات دانشمندان ادعای مردم قدیمی که می گویند: «شیر مادر هوش نوزاد را بیشتر می کند» تأیید می نماید، ولی آخرین یافته های به دست آمده در نقطه مقابل ادعاهای مطرح شده است.

مطالعات طولانی مدت روی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند و آنهایی که شیر خشک مصرف کرده اند، نشان می دهد شیر مادر هیچ تأثیر خاصی بر تقویت قوای شناختی نوازادان و در نتیجه هوش بیشتر در زندگی آینده آنها ندارد. در واقع ضریب هوشی یک نوزاد بیش از آنکه به شیر مادر بسته باشد، به عوامل محیطی همچون: سابقه خانوادگی، مدرسه و محیط پرورش او ارتباط دارد. فراموش نکنید، اینکه می گوییم میان شیر مادر و هوش نوزادان ارتباط مستقیمی موجود نیست نباید به معنای عدم مصرف این نوشیدنی تلقی شود، زیرا شیر مادر به حدی مفید و بی نظیر است که به هیچ وجه نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

.

منبع :