bxs1

با وجود اطلاع رسانی های انجام شده آمار ازدواج های فامیلی در ایران بالا است و این امر موجب بالا بودن آمار تولد نوزادان عقب مانده ی ذهنی است.
مسعود گرشاسبی، رییس ژنتیک ایران در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به بالا بودن ازدواج های فامیلی در ایران گفت: با وجود اطلاع رسانی هایی که در رابطه ازدواج های فامیلی و تولد نوزادان عقب مانده ی ذهنی در چند ساله ی اخیر صورت گرفته اما همچنان آمار ازدواج های فامیلی در ایران بالا است.

وی در ادامه افزود: به همین دلیل آمار تولد نوزادان مبتلا به بیماری های عقب مانده ی ذهنی در ایران نسبت به دیگر کشورها بالا است.

دکتر گرشاسبی با بیان اینکه هزینه های درمانی این بیماری بسیار بالا است، گفت: متاسفانه با وجود سرسام آور بودن هزینه های درمانی این بیماری اکثر شرکت های بیمه هزینه ی درمان این نوع بیماری را تحت پوشش قرار نداده اند.

رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به مؤثر بودن آزمایشات ژنتیک قبل ازدواج در کاهش تولد نوزادان عقب مانده ی ذهنی گفت: به افرادی که دارای سابقه ی بیماری عقب مانده ی ذهنی در اقوام درجه 1 و 2 هستند توصیه می شود حتماً قبل ازدواج به مشاوره ی ژنتیک مراجعه کنند و در صورت نیاز آزمایشات ژنتیکی مورد نیاز را انجام دهند.

دکتر مسعود گرشاسبی با تاکید بر هزینه های بالای انجام این آزمایشات ژنتیک خاطر نشان کرد: تحت پوشش قرار دادن این هزینه ها توسط شرکت های بیمه و سرانجام این آزمایشات ضروری قبل از ازدواج افراد در صورت نیاز تا حد زیادی از تولد نوزادان عقب مانده ی ذهنی پیشگیری می شود و در نتیجه با کاهش تولد نوزادان عقب مانده ی ذهنی، هزینه های سرسام آور درمان این بیماری نیز کاهش می یابد.

.

منبع :