آکاایران: بیماری لثه و افزایش ریسک اختلالات بارداری

رعایت بهداشت و مراقبت از دهان و دندان ها که سن و سال نمی شناسد، یعنی نمی توان گفت فقط در دوره ای خاص باید به این موضوع توجه داشت و بقیه روزهای عمر را می توان بی توجه به این موضوع سپری کرد.
به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ در دوران بارداری مقدار هورمون های جنسی زنانه که استروژن و پروژسترون نام دارند، در بدن زن باردار به طور مرتب افزایش می‎یابند و در سه ماهه ی آخر بارداری، مقدار تولید این هورمون ها به بیشترین حد می‎رسد.

در دوران بارداری که تعادل هورمون ها به هم می خورد و تغییراتی در آن ایجاد می شود با تغییر بافت لثه، فرد مستعد التهاب لثه خواهد شد و به همین دلیل کنترل پلاک های دندانی اهمیت بیشتری در این مدت پیدا می کند. برهمین اساس توصیه می شود در این زمان با حساسیت و دقت بیشتری پلاک ها را کنترل کرده و با پیشگیری از تجمع پلاک های دندانی از بروز این مشکل هم جلوگیری کنید.

پلاک دندانی در تمام سنین و دوره های زندگی وجود دارد و به همین دلیل برای حفظ سلامت دندان ها و به منظور پیشگیری از بروز مشکلات دهانی باید آن را بخوبی کنترل کرد.

خانم هایی که نمی خواهند دوران بارداری شان را با مشکلات دهان و دندان سپری کنند و دوست ندارند با عوارض ناشی از بیماری های دهان و لثه روبه رو شوند، باید نکاتی را در نظر دارا باشند و آنها را رعایت کنند.

مادران باردار تغذیه صحیحی دارا باشند و از مواد مغذی مانند پروتئین ها، ویتامین ها و مواد غذایی حاوی کلسیم به مقدار کافی استفاده کنند. همچنین علاوه بر انتخاب شیوه زندگی سالم، بهداشت دهان و دندان را نیز باید به طور دقیق و صحیح رعایت کنند تا با حذف پلاک های دندانی، احتمال بروز مشکلات هم به حداقل برسد.

گزارش از نازنین قاضی سعیدی

.

منبع :