bxs1

دوران بارداری دوره بسیار مهم است اگر مادر تغذیه نامناسبی داشته باشد کودکی که متولد می شود سالم و قوی بوده و هزینه درمانی کشور پایین می آید.

دکتر تیرنگ نیستانی در گفتگو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران گفت:خانم های بارداری که به طور مناسب وزن نمی گیرند قطعاً نشان دهنده ی عدم دریافت کالری به تعداد مناسب است که اگر کالری درست نگیرد، سایر مواد مغذی نیز به بدن نمی رسد.

وی ادامه می دهد: اگر بیمار وزن نمی گیرد اول باید ارزیابی شود که مشکل از کجاست؟ ممکن است بیمار مشکل فشار خون، قند، یبوست و … داشته باد. اگر فرد سالم باشد ولی اشتهایی به دلیل تغییرات هورمونی باشد در خیلی از مواقع می تواند سوپ غلیظ، سبزیجات پخته با روغن زیتون استفاده کند.

وی معتقد است نوع غذا به ذائقه ی مادر مرتبط است. بسیاری از مادران به عنوان مثال کباب را نمی توانند تحمل کنند و بهتر است این گونه غذاها داده نشود. توصیه می شود غذاها آب پزو بخارپر باشد که شامه را تحریک نکند.

فعالیت مادران باردار
گاهی مادران باردار بسیار کم فعالیت می کنند اما بهتر است که تحرک معمول را دارا باشند و حتی ورزش هایی را که مخصوص این دوران است، انجام دهند.

مکمل ها
برای مادران قبل و بعد از بارداری مکمل اسیدفولیک تجویز می شود. در خانم هایی که کمبود آهن دارد ممکن است مکمل های آهن قبل از آبستنی تجویز شود و اگر هموگلوبین خون کم باشد اجازه آبستنی نمی دهند بسیاری از اطبا مولتی ویتامین تجویز می کنند اما در صورت رعایت یک رژیم درست، نیازی به مولتی ویتامین نیست.

جوانه گندم آری یا نه؟
وی گفت: کالری جوانه گندم به خاطر نشاسته است اما تا حرارت داده نشود این نشاسته جذب نمی شود و به لحاظ وزنی به مادر کمک نمی کند اما جوانه گندم دارای ویتامین های C, B, E می باشد.

تهوع صبحگاهی
در بسیاری از مواقع خانم ها تهوع صبحگاهی دارند. بهتر است زمانی که حالت تهوع دارند مایعات نخورند و مواد غذایی خشک مثل یک تکه نان می تواند به آن ها کمک بیشتری کند.

کسانی که اولین بارداری شان است تهوع و استفراغ دارند و بوی غذا آن ها را اذیت می کند برای این افراد تمهیدات ویژه ای داریم. بعضی از مکمل ها هست که می تواند بر تهوع و استفراغ فائق بیایند و سعی می کنیم داروی دیگری ندهیم.

بهتر است غذا مواد تحریک کننده و بوهای تند نداشته باشد. حجم غذا کم باشد از لحاظ کالری و مواد مغذی غنی باشد.

تعداد افزایش وزن دوران بارداری با وزن پیش از بارداری منادر و سن او ارتباط دارد یعنی اگر بخواهیم مادر باردار افزایش وزن داشته باشد باید عوامل را بررسی کنیم. اگر خانمی قبل از بارداری وزن کمی داشته در دوران بارداری مجاز است تعداد بیشتری وزن بگیرد.

خانم هایی که در ماه سوم به بعد سونوگرافی می کنند و معلوم می شود باردارند به خصوص در کسانی که با LVF باردار شده اند، تعداد افزایش وزن می تواند بیشتر باشد.

.

منبع :