آکاایران: ترک​های پوستی دوران بارداری درمان قطعی ندارند

یک متخصص پوست گفت: ترک های پوستی یا استریا (stria) در زمان بارداری به دلیل کشش پوست ناشی از افزایش حجم شکم و اضافه شدن وزن خانم باردار ایجاد می شود و در نتیجه آن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

دکتر سیما رسایی در گفت​وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خوزستان، اظهار کرد: ترک​های پوستی در ابتدا در ناحیه اطراف ناف و شکم زنان باردار که بیشتر تحت فشار هستند، به وجود می​آیند ولی به تدریج با افزایش وزن، در ناحیه ران، باسن و سینه ها نیز ایجاد می​شوند.

وی با بیان این که ترک های پوستی به مرور کمرنگ می شوند، اما ناپدید نخواهند شد، افزود: استریا یا ترک​های پوستی زمان بارداری درمان اختصاصی و قطعی ندارند، اما با استفاده از برخی کرم​ها و پمادهای مخصوص و البته تحت نظر پزشک، تا حدودی می​توان آثار آن را کمتر کرد. همچنین با ماساژ پوست در زمان بارداری به وسیله روغن​های گیاهی مانند روغن زیتون یا بادام می توان از افزایش آن پیشگیری کرد.

این متخصص پوست ادامه داد: این روغن ها به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی و همچنین اثر ماساژ، می​توانند تا حدودی در پیشگیری از افزایش ترک های پوستی موثر باشند.

رسایی با بیان این که علاوه بر زنان باردار، در افراد چاق و نوجوانانی که در سن بلوغ قرار دارند نیز امکان بروز ترک های پوستی به دلیل افزایش حجم بدن وجود دارد، عنوان کرد: ترک​های پوستی ایجاد شده در زمان بارداری معمولا ژنتیکی است و برخی زنان باردار اصولا دچار استریا نمی شوند.

.

منبع :