آکاایران: نوزادان نارس در معرض خطر ابتلا به عفونت روده ای هستند

رئیس بخش NICU نوزادان در بیمارستان فاطمیه همدان گفت: مجموعه ای از عوامل مادری، جنینی یا جفتی باعث می شود که نوزاد زودتر از موعد متولد شود.

دکتر بهناز بصیری در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه همدان، اظهار کرد: در برخی موارد وجود بعضی بیماری ها مانند فشارخون، دیابت، بیماری های کلیوی و … در مادر باردار می تواند موجب تولد نوزاد نارس شود.

این متخصص بیماری های نوزادان تصریح کرد: بارداری های چندقلو، جنین هایی که به خوبی رشد نکرده اند، جفت سرراهی یا کنده شدن جفت، شرایط مختلف کمبود اکسیژن و اختلالات آناتومی نیز باعث زایمان زودرس می شود.

وی با بیان اینکه نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند در معرض خطر بیماری های زیادی قرار دارند، افزود: مهم ترین بیماری که این نوزادان را تهدید می کند، بیماری های تنفسی است که آن هم به علت عدم رشد کامل دستگاه تنفسی بوجود می آید. نوزادان نارس به علت ناهماهنگی رفلکس مکیدن و خوردن شیر، ممکن است دچار مشکلات گوارشی مانند عفونت روده ای نیز شوند.

این متخصص بیماری های نوزادان در خصوص عوارضی که نوزادان نارس را تهدید می کند، گفت: معمولا نوزادانی که نارس به دنیا می آیند سیستم گوارشی شان تکمیل نشده و با زردی به دنیا می آیند همچنین مستعد خونریزی های مغزی از داخل بطن مغز هستند. مشکلات قلبی و بیماری های مزمن ریوی نیز از آن دسته بیماری هایی است که امکان دارد نوزاد نارس را درگیر کند، البته همه موارد یاد شده وابسته به نوع و شدت نارس بودن نوزاد است. نوزادان نارس ممکن است نسبت به نوزادانی که به موقع متولد می شوند، دچار کمبود رشد قدی و وزنی باشند و دیرتر از سایر کودکان شروع به حرف زدن یا نشستن کنند.

بصیری ادامه داد: همه نوزادانی که نارس متولد می شوند نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند؛ به طوری که میزان و شدت نارس بودن تعیین می کند کدام نوزادان بستری و کدام یک مرخص شوند. خانواده ها حتما باید نوزادانی که زودتر از موعد متولد شده اند را برای انجام معاینه های بینایی و سنجش شنوایی نزد متخصص نوزادان برند، پیگیری پزشکی پس از مرخص شدن را فراموش نکنند و هر دو هفته یک بار نوزاد را نزد متخصص مربوطه برند تا از میزان سلامتی وی اطمینان یابند.

.

منبع :