آکاایران: خوبی ها و بدی های دویدن در حاملگی

بارداری و نوزاد, روی خط خبرگزاری ها

خانم های بارداری که علاقه به دویدن دارند بهتر است این مطلب را بخوانند و در مورد خوبی ها و بدی های دویدن در بارداری بیشتر اطلاع پیدا کنند!
اگر پیش از بارداری به ورزش و دویدن می پرداختید و هنگام بارداری تمایل دارید که همچنان به کار خود ادامه دهید ولی اطرافیان تان شما را منع کرده و دائم نکاتی را در گوش شما زمزمه می کنند، راهکارهای مناسبی برای ورزش در دوران بارداری را در ادامه می خوانید.
ورزش دو در اولین ماه های بارداری موجب نگرانی بسیاری از مادران می شود. باور عمومی این است که ورزش دو در اولین سه ماهه بارداری با افزایش خطر سقط جنین همراه است. با این وجود هیچ مطالعه ای ارتباط میان دویدن و مشکلاتی از قبیل سقط جنین، زایمان زودرس و جدا شدن جفت را از نظر علمی اثبات نکرده است.
برعکس در بسیاری از تحقیقات به فوائد بی شمار این ورزش در دوران بارداری اشاره شده است. بانویی که پیش از بارداری خود به انجام منظم این ورزش پرداخته در صورت برخورداری از سلامت کامل می تواند با کاستن از مدت و شدت تمرینات نسبت به زمان پیش از بارداری خود، در این دوران نیز کماکان به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهد. شدت انجام تمرینات باید به گونه ای باشد که فاقد به شمارش افتادن نفس ها به راحتی قادر به انجام یک مکالمه باشید.
ورزش دو که بهترین ورزش برای سیستم قلبی عروقی بدن به شمار می رود علاوه بر بهبود جریان گردش خون، از افزایش وزن بی رویه نیز جلوگیری کرده و موجب بازیابی سریع تر بدن پس از زایمان می شود.
با این وجود اگر ورزش دو را پیش از بارداری خود به صورت حرفه ای انجام نمی دادید اکنون نیز انجام آن به شما توصیه نمی شود. در صورت انجام منظم این ورزش در دوران پیش از بارداری و برخورداری از سلامت کامل و نداشتن هیچ گونه ممنوعیت پزشکی می توانید هم اکنون در زمان بارداری خود نیز با خاطری آسوده به انجام منظم این ورزش بپردازید.
به گفته پاسکال دسوت پزشک و جراح متخصص زنان، در صورت وجود خونریزی های مکرر روزانه، عارضه جفت سرراهی (در دومین و سومین سه ماهه بارداری) نشت مایع آمنیوتیک و یا انقباضات کاذب، انجام ورزش دو در این دوران به هیچ وجه توصیه نمی شود. بنابراین در صورت مشاهده هر یک از این علائم در هنگام انجام تمرینات، بلافاصله فعالیت خود را متوقف کرده و پس از اندکی استراحت با یک پیاده روی سبک راه منزل خود را در پیش بگیرید.
یک تست کوچک
اگر تمایل دارید بدانید که برای انجام ورزش دو در بارداری از آمادگی لازم و کافی برخوردارید یا خیر به سوالات زیر پاسخ دهید. چنانچه پاسخ شما به سوالات زیر مثبت باشد؛ در صورت تایید پزشک و نداشتن هیچ گونه ممنوعیت پزشکی می توانید در دوران بارداری نیز همچنان تمرینات خود را ادامه دهید.
– آیا از یک رژیم غذایی سالم و متعادل برخوردارید؟
– آیا از محدودیت های زمان بارداری مطلع و برای کاستن از مدت و شدت تمرینات تدابیر لازم را دارید؟
– آیا حداقل از شش ماه پیش از بارداری سه بار در هفته و هر بار دست کم ۲۰ دقیقه به این ورزش می پرداختید؟
ویژگی های خاص دوران بارداری
در سه ماهه سوم بارداری به دلیل رشد و بزرگتر شدن جنین و فشار مضاعف او بر روی دیافراگم و عضلات کف لگن انجام ورزش دو تا حدودی دشوار است. این فشار در بعضی از خانم ها باعث درد و ناراحتی در ناحیه لگن می شود در حالی که برخی دیگر تا آخرین روزهای بارداری نیز قادرند فاقد هیچ مشکلی هر روز به تمرینات خود ادامه دهند.
درد شدید لگن در هنگام ورزش دو نشان دهنده این است که شرایط بدنی شما با این ورزش چندان سازگار نیست. به همین دلیل توصیه می شود که از ادامه تمرینات صرف نظر کنید در صورتی که در سه ماهه سوم بارداری پزشک متوجه نزول زودرس سر جنین به حفره لگنی شد، ورزش دو را متوقف کنید. برعکس اگر نزول سر جنین در هفته سی و نهم بارداری اتفاق افتاد که جای بسی خوشحالی است. ممکن است ورزش دو در سومین سه ماهه بارداری با کمی نشت ادرار همراه باشد. بنابراین در صورت مواجهه با این مشکل حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا از سالم بودن و عدم پارگی کیسه آب خود اطمینان حاصل کنید.
چند توصیه:
– در حین انجام تمرینات نوشیدن آب کافی و رفتن به دستشویی را فراموش نکنید!
– برای اجتناب از گرم شدن بیش از حد از لباس های راحت و مناسب استفاده کنید. زیرا در طول بارداری بیش از مواقع دیگر احساس گرما خواهید کرد.
– سطحی که بر روی آن تمرین می کنید نیز دارای اهمیت بسیار زیادی است. برای ایمنی بیشتر سعی کنید فقط در مسیرهای صاف و مسطح به دویدن بپردازید.
– سعی کنید تمرینات را در مسیری دایره وار و در نزدیکی منزل انجام دهید. به این ترتیب در صورت احساس خستگی مفرط می توانید به راحتی با یک پیاده روی سبک به سمت منزل خود بازگردید.
نظر مربی
بر اساس نظر ریچارد شوینارد متخصص تربیت بدنی و علوم ورزشی و مسئول آموزشی عملی بخش حرکت شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه لاوال: انجام تمرینات کف لگن و حمایت و تقویت عضلات پشت، شکم و کمر را به هیچ وجه نباید فراموش کرد. انجام این تمرینات در دوران بارداری به خصوص برای خانم هایی که به انجام ورزش دو می پردازند به دلیل فشار جنین به عضلات کف لگن دارای اهمیت بسیار زیادی است.

.

منبع :