آکاایران: شکم تازه مادرها پس از زایمان

بارداری و نوزاد, روی خط خبرگزاری ها

متوسط وزن نوزادان هنگام تولد ۳ کیلوگرم است اما زمانی که شما از اتاق زایمان بیرون می آیید چقدر وزن دارید؟ و چقدر طول میکشد تا شما همان بدن قبل از بارداری را داشته باشید؟ در حالی که جدول زمانی برای هر زنی متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله میزان اضافه وزن در بارداری، تغذیه با شیر مادر و عادتهای تغذیه ای و ورزشی افراد دارد. اما می توانید برخی از نقاط عطف کاهش وزن را در تقویم تان علامت بزنید.
۲۴ ساعت پس از تولد
زنان به طور متوسط بلافاصله بعد از تولد ۶ کیلوگرم وزن از دست می دهند که شامل نوزاد، از دست دادن خون و مایعات و کیسه آب است. دراین دوره ۲۴ ساعته شکم شما پایین می آید به عبارت دیگر مقدار بسیار زیادی از وزن شما به نوزادتان تعلق داشت.
یک هفته بعد
شما هنوز مایعات زیادی دفع میکنید به ویژه اگر اپیدورال انجام داده باشید و این به آن معنا است که شما همچنان در حال از دست دادن وزن هستید. اما بهتر است هنوز روی ترازو نروید. بهتر است تمرکزتان را روی نوع لباس هایی که می پوشید بگذارید به جای آنکه مدام روی ترازو بروید. تغذیه با شیر مادر هم میتواند نقش مهمی در کاهش وزن بازی کند. با اینکه به زنانی که با شیر مادر نوزادشان را تغذیه می کنند توصیه می شود روزانه ۵۰۰ کالری بیشتر دریافت کنند اغلب وزن بیشتری از دست می دهند. زنان اگر بعد از زایمان شیردهی دارا باشند وزن بیشتری از دست می دهند زیرا شیردهی کالری زیادی مصرف می کند. البته متخصصان این را هم اضافه می کنند که این قاعده در مورد همه صادق نیست و برخی زنان خیلی سریع بعد از زایمان وزن از دست می دهند، چه شیردهی دارا باشند چه نداشته باشند.
دو هفته بعد
بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند که مادران در طول دو هفته بعد از زایمان به هیچ عنوان خودشان را وزن نکنند چون تازه تغذیه با شیر مادر را آغاز کرده اند و تازه تر اینکه هورمونها به تدریج شروع به کاهش می کنند. به عبارت دیگر شما هنوز در دوره ای قرار دارید که نوسان هورمونی میتواند خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار داده و باعث شود با دیدن عدد وزن تان روی ترازو اشک تان دربیاید و ناراحت شوید. علاوه بر این عددی که روی ترازو می بینید لزوما به معنای وجود همان مقدار چربی در بدن نیست بنابراین نباید خودتان را دلسرد کنید. یکی از توصیه های مفید در این زمینه آن است که با یک نوار تقریبا هر ماه دور کمرتان را اندازه بگیرید تا به جای کیلوگرم با واحد سانتی متر متوجه کاهش وزن تان شوید.
یک ماه بعد
این بسیار شگفت انگیز است بسیاری از تازه مادران در عرض یک ماه بعد از زایمان حدود ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن دارند. از آنجا که بسیاری از زنان در طول بارداری بین ۱۱ تا ۱۸ کیلوگرم اضافه وزن دارند، یک ماه بعد ممکن است به وزن پیش از بارداری برسید.
شش هفته بعد
در این مدت رحم به لگن باز می گردد بنابراین شکم شما صاف تر و کوچک تر می شود. این یک تغییر بزرگ به حساب می آید. در حدی که شاید بتوانید لباس های تنگ بپوشید.
چند ماه بعد
اگر همچنان عادت سالم خوردن تان را که از اول بارداری شروع کرده اید ادامه دهید در عرض چند ماه میتوانید به وزن طبیعی نزدیک شوید. انجام برخی ورزش ها هم می تواند روند کاهش وزن را تسریع کند.
نه ماه بعد
اگر اضافه وزن بارداری تان بیش از ۱۱ تا ۱۸ کیلوگرم باشد طبیعی است که زمان طولانی تری را برای رسیدن به وزن ایده آل باید اختصاص دهید. بخش مهمی از کاهش وزن به غذاهایی که میخورید وابسته است این که از غلات سبوس دار، پروتئین فاقد چربی، مقدار زیادی آب و میوه و سبزی استفاده کنید قطعا موثر است.

.

منبع :