آکاایران: سندرم کشنده در نوزاد نارس

بارداری و نوزاد, روی خط خبرگزاری ها

متاسفانه در نوزادان نارس نوعی سندرم به نام سندرم زجر تنفسی مشاهده می شود که باعث خفگی و نارسایی تنفسی در آنان و گاهی اوقات منجر به مرگ آنان نیز می شود.
دکتر مسعود دهدشتیان اظهار کرد: شایع ترین بیماری نوزادان که با آن مواجه هستیم سندروم دیسترس تنفسی نوزادان است. هر چه سن حاملگی کمتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری سندروم زجر تنفسی در نوزادان بیشتر است و در حقیقت سردسته مرگ و میر کودکان در دوره نوزادی همین بیماری است.
وی به علت بروز این بیماری اشاره کرد و افزود: علت بروز بیماری سندروم زجر تنفسی در نوزادان، کمبود ماده ای به نام سورفاکتانت است که باید در ریه ترشح شود و چنانچه نوزاد نارس باشد ممکن است این ماده در بدن او تولید نشده و در نتیجه دچار مشکلات تنفسی شود.
این فوق تخصص نوزادان گفت: درمان این بیماری از طریق تزریق ماده سورفاکتانت در ریه نوزاد است. این روش درمانی وضعیت نوزاد را بسیار بهبود داده و مرگ و میر نوزادان به این جهت را بسیار کاهش داده است.
دهدشتیان عنوان کرد: بدن نوزاد 2 یا 3 روز پس از دریافت این ماده، خود به خود ترشح ماده سورفاکتانت در ریه را آغاز می کند و دیگر نیازی به تزریق مجدد این ماده وجود نخواهد داشت و نوزاد می تواند همچون نوزاد طبیعی تنفس کند.
دکترسلام

.

منبع :