آکاایران: مرگ نیم میلیون زن باردار در نقاط مختلف جهان

گزارش های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهند که سالانه نیم میلیون زن باردار در نقاط مختلف جهان بر اثر عوارض ناشی از بارداری و زایمان می میرند که اغلب این موارد مرگ و میر قابل پیشگیری هستند.

فرهاد سالاری استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران گفت: بهترین زمان برای حاملگی بین سنین 20 تا 35 سال است و البته در این سنین هم به دلیل مراقبت های ناکافی ممکن است مادر و نوزاد دچار مشکل شوند.

وی با اشاره به آمار مرگ و میر مادران باردار در سراسر نقاط جهان افزود: اغلب زنانی که دچار مرگ و میر می شوند در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی می کنند و در این کشورها آمار مرگ و میر زنان باردار همچنان بالا است.

سالاری تاکید کرد: گزارش های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهند که سالانه نیم میلیون زن باردار در نقاط مختلف جهان بر اثر عوارض ناشی از بارداری و زایمان می میرند که اغلب این موارد مرگ و میر قابل پیشگیری و کنترل هستند.

وی با بیان اینکه حاملگی باید با تصمیم گیری آگاهانه و برنامه ریزی انجام شود، خاطر نشان کرد: مراقبت های پیش از بارداری و نقص در آن از مهمترین مشکلاتی است که با توجه دقیق به آن، می توان از مرگ دهها هزار نفر از زنان باردار حین بارداری جلوگیری کرد.

.

منبع :